صادرات محصولات كشاورزی از آستارا 63 درصد افزایش یافت

آستارا - ایرنا - مدیر جهاد كشاورزی آستارا گفت: 98 هزار و 934 تن محصول كشاورزی در فروردین و اردیبهشت ماه امسال از گمرك این شهرستان به كشورهای خارجی صادر شده و این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 63 درصد افزایش یافته است.

ایرج شیاركار روز جمعه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا در این باره اظهار داشت : در 2 ماه گذشته 26 نوع محصول نظیر سبزیجات ، پسته ، سیب زمینی، پیاز، خربزه، خرما، فلفل، هویج، كشمش، كلم، سیب،كیوی ، خیار، سبزیجات، انگور، هندوانه، گیلاس، لیمو ترش، كاهو، چای به ارزش حدود 82 میلیون دلار از گمرك آستارا به روسیه، گرجستان، آذربایجان، اوكراین و كشورهای آسیای میانه صادر شد.
وی با اشاره به اینكه صادرات این محصولات از لحاظ ارزش اقتصادی 65 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است، افزود: در این مدت 17 نوع محصول نظیر موز، ارزن، مغز تخمه آفتابگردان، دسته بیل، تخته سوزنی برگ، تفاله چغندر قند، باریكه چوب، روكش چوب، پنبه و نخود به وزن 36 هزار و 392 تن از روسیه و گرجستان وارد كشور شد.
وی بیان كرد: در مدت یاد شده بر حمل و نقل 10 نوع محصول نظیر پیاز، كشمش، نخود، آرد گندم و تخته سوزنی برگ به وزن 12 هزار و 77تن به كشورهای حاشیه خلیج فارس، نظارت و كنترل شد كه نسبت به مدت مشابه سال قبل، میزان واردات محصولات كشاورزی 14 درصد و میزان حمل و نقل آن حدود 30 درصد رشد داشته است.
اداره كل گمرك آستارا در امور واردات و صادرات قطعی كالا، ورود و خروج موقت، تعاونی مرزنشینان، حمل و نقل داخلی و خارجی، صدور موافقت نامه تجارت بین المللی و برگ خروج خودرو، امور مسافری، مرجوعی، امانت های پستی و قضایی فعالیت می كند.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد و سومین مرز پر تردد كشور است.
7105 / 7124 /6030