آمریكا توان مقابله با اتحاد ملت ایران را ندارد

تهران- ایرنا- اسقف اعظم خلیفه‌گری ارامنه تهران و شمال كشور با بیان اینكه ملت ایران 39 سال است كه در تحریم هستند و این تاثیری در زندگی آنها نداشته است، تاكید كرد: آمریكا و استعمارگران توان مقابله با اتحاد و همدلی ملت ایران را ندارند.

به گزارش ایرنا، ضیافت افطاری شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران و شمال كشور دیشب با حضور شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی و برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در باشگاه آرارات تهران برگزار شد.
«سیبوه سركسیان» در حاشیه این ضیافت در گفت‌ و گو با خبرنگار ایرنا، اتحاد و همدلی را بالاترین سلاح در مقابل تلاش‌های استعمارگران دانست و افزود: معتقدم تحریم‌های آمریكا علیه خودش بوده است.
وی ادامه داد:‌ آنها باید از اتحاد و همبستگی اقشار مختلف مردم ایران بترسند و بدانند كه هیچ تحریمی بر این ملت اثرگذار نیست؛ اكنون اروپا نیز در مقابل این اقدام آمریكا ایستاده و مخالف آن است.

** خوش‌شانس هستیم كه در ایران زندگی می‌كنیم
اسقف اعظم خلیفه‌گری ارامنه همچنین در این مراسم، برگزاری چنین افطاری را نشان دهنده اتحاد و همبستگی بین ادیان دانست و گفت:‌ این افطار یك سنت نیست بلكه به عنوان یك مسیحی با اعتقاد قلبی آن را برگزار می‌كنیم.
وی افزود:‌ این سفره افطار، گواه آن است كه پیروان ادیان الهی از مسلمان شیعه و سنی تا مسحیان ارتدوكس و پروتستان و پیروان ادیان دیگر در سایه جمهوری اسلامی، كنار یكدیگر زندگی می‌كنند و از حقوق شهروندی برخوردارند. نعمتی كه همگی برای حفاظت از ان دعا می‌كنیم.
سركسیان همچنین گفت: دعا می‌كنم كه خداوند ایران را از گزند دشمنان حفظ كرده و عمر با عزت و سلامت به رهبری معظم، مقام‌های كشور و ملت ایران عطا كند.
وی دنیای امروز را همانند دهكده كوچكی توصیف كرد و افزود:‌ امروزه مردم ادیان مختلف جهان با همدیگر در ارتباطند؛ باور دارم كه دین‌های مختلف، باعث و بانی همبستگی مردم با یكدیگر می‌شوند.
اسقف اعظم خلیفه‌گری ارامنه ادامه داد:‌ 60 سال در سوریه زندگی كردم؛ آنجا نیز تفاوتی بین برادران و خواهران ادیان مختلف نبوده است و همه مانند برادر و خواهر كنار هم زندگی كرده‌ایم.
وی افزود: ما خوش شانسیم كه در كشوری مانند ایران زندگی می‌كنیم كه در آن دین‌های مختلف در كنار هم با اعتقاد به خدا زندگی می‌كنند.
سركسیان گفت: بعد از انقلاب اسلامی،‌ حقوق اقلیت‌ها در قانون اساسی بخوبی دیده شده و مجوزهای زیادی برای فعالیت پیروان ادیان مختلف در ایران صادر شد و این یك مساله بسیار مهمی است.
وی خاطرنشان ساخت:‌ امام راحل نسبت به اقلیت ارامنه و مسیحیت اعتقاد قلبی داشت و حتی در محل زندگییشان با افرادی از اقلیت‌ها دوست بودند.
** جهل آمریكا نسبت به تاریخ خاورمیانه
اسقف اعظم خلیفه‌گری ارامنه در ادامه «تزویر، همجنسگرایی و بی‌اعتنایی جوانان نسبت به دین و سنت‌ها» را از چالش‌های قرن 21 برشمرد و گفت: این روز‌ها شاهد رویداد‌های خونین و پایمال شدن حقوق ملت‌ها در كشورها منطقه هستیم.
وی افزود:‌ استمرار جنگ در كشور‌های مختلف توسط كشور‌های استعمارگر، ملت‌های خداجو را به سمت همزیستی مسالمت‌آمیز سوق داده است.
سركسیان ادامه داد: كشور‌های استعمارگر با پایمال كردن ابتدایی‌ترین حقوق مردم، موجبات بیداری ملت‌ها را فراهم كرده‌اند.
وی افزود:‌ اقدام نابخردانه رئیس‌جمهوری آمریكا در انتقال سفارت این كشور از تل آویو به بیت‌المقدس نتیجه جهل و بی اطلاعی نسبت به تاریخ خاورمیانه بوده كه موج جدیدی از خونریزی و آوارگی را در پی داشته است.
اسقف اعظم خلیفه‌گری ارامنه گفت: این اقدام را به شدت محكوم می‌كنیم و از رهبران جهان می‌خواهیم برای برقراری عدالت و صلح، تلاش كنند.
سركسیان اضافه كرد: عمیقاً باور داریم رسالت پیروان بویژه رهبران ادیان این است كه با تلاش مشترك و گفت‌وگوی صمیمانه و صادقانه، بشر را سرشار از الطاف الهی كنند.
اقتصام2023*2025