۱۰ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۳۲
کد خبر: 82931038
۰ نفر
امهال وام زلزله زدگان در هاله ای از ابهام

قصرشیرین - ایرنا - حدود هفت ماه از زلزله مهیب 7.3 دهم ریشتری 21 آبان 96 غرب كرمانشاه می گذرد ولی موضوع امهال كلیه وام های زلزله زدگان از سوی بانك ها همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، شدت زلزله در غرب كرمانشاه به حدی بود كه خسارت های جانی و مالی بسیاری بر جا گذاشت و با وجود چندین ماه از این حادثه تلخ و دلخراش، ویرانی های آن در این مناطق دل هر بیننده ای را به درد می آورد.
برای كمك به حادثه دیدگان زلزله مصوبه های مختلفی از سوی دولت اجرا شد و ساخت و سازها نیز هم اكنون با شدت و شتاب بالایی دنبال می شود و همه در تلاشند هرچه زودتر خرابی ها را پاك كنند و بار دیگر سامانی به مناطق زلزله زده بدهند.
هیات دولت اواسط آذر ماه 96 با مصوبه استمهال 2 ساله وام های بانكی زلزله زدگان كرمانشاه موافقت كرد و قرار شد كه وام گیرندگان به مدت 24 ماه از پرداخت اقساط بانكی معاف شوند و سود این توقف 2 ساله بازپرداخت اقساط را دولت به بانك ها بدهد.
26 آذر سال 96 بود كه در جلسه ای با حضور استاندار كرمانشاه و مدیران عامل بانك های استان مقرر شد، بانك ها ، موسسات دولتی و غیردولتی و پست بانك لیست افراد در 9 شهرستان و 2 بخش شامل قصرشیرین، سرپل ذهاب، گیلانغرب ، دالاهو، اسلام آبادغرب، ثلاث و باباجانی، جوانرود، روانسر و پاوه و 2 بخش ماهیدشت و كوزران (از توابع شهرستان كرمانشاه) كه قبل از وقوع زلزله 21 آبان تسهیلات بانكی دریافت كرده اند، تهیه و به اداره كل مدیریت بحران استانداری ارسال كنند تا اسامی افراد مورد تایید برای امهال 2 ساله تسهیلات اعطایی به بانك های استان معرفی شوند.
برای اجرای این مصوبه نیز بانك مركزی قول های مساعدی داد اما با گذشت ماه ها از حادثه دلخراش زلزله، این مصوبه بخوبی اجرایی نشده و برخی از مردم بخصوص مستاجران بی صبرانه برای اجرای آن از سوی بانك ها لحظه شماری می كنند.
این روزها نیز از سوی برخی بانك ها پیامك هایی مبنی بر یادآوری اقساط معوق ، احضار ضامن و یا وام گیرنده و تعیین تكلیف پرداخت اقساط معوق ارسال می شود كه زلزله زدگان آسیب دیده را می آزارد.
مسئولان ، از نماینده عالی دولت در استان گرفته تا دیگر بخش های مختلف نیز هر روز پیگیر امور زلزله زدگان هستند و یكی از موضوعاتی كه مدام از سوی آن ها پیگیری و مطرح می شود امهال 2 ساله وام های آسیب دیدگان زلزله است.
این روزها اگر پای درد دل زلزله زدگان بنشینی نخستین موضوعی كه آن ها از دولت و مسئولان مطالبه می كنند ، امهال 2 ساله وام هایشان است.
علی . م شهروند قصرشیرینی كه در جریان زلزله منزلش آسیب دیده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بانك هر چند وقت یك بار برایم پیامكی مبنی بر پرداخت اقساط معوق و جریمه دیركرد ارسال می كند در حالی كه با توجه به بیكاری ام توان بازپرداخت اقساط بانك را ندارم و از مسئولان می خواهم امهال وام ها را هرچه سریعتر اجرایی كنند تا یكی از دغدغه های این روزهای من و امثال من كم شود.
م . محمدی دیگر زلزله زده قصرشیرینی كه خود سرپرست خانوار است نیز از مسئولان تقاضای اجرایی شدن طرح امهال 2 ساله وام های زلزله زدگان را دارد.
وی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: من مستاجرم و منزلی كه ایام زلزله در آن ساكن بودم تخریب شد، حال بلاتكلیف مانده ام چون برخی می گویند كه امهال وام ها تنها برای مالكان واحدهای تخریبی و تعمیری است و از این رو از مسئولان عاجزانه درخواست دارم مستاجران را نیز كه در جریان زلزله آسیب دیده اند، فراموش نكنند.
وی اظهار داشت: مسئولان استان پیشتر اعلام كرده بودند كه امهال وام ها شامل كلیه افرادی كه در مناطق زلزله زده ساكن هستند می شود ولی اكنون آن را به خانواده های آسیب دیده با وام كمتر از 50 میلیون تومان محدود كرده اند.
برخی از زلزله زدگان به ویژه مستاجران و افرادی كه تسهیلات بالای 500 میلیون ریال دارند ، همچنان منتظرند تا امهال وام ها نیز برای آن ها عملیاتی و اجرایی شود و گوشه ای از آلامشان تسكین یابد.

** تلاش برای امهال تسهیلات زیر 500 میلیون ریالی همه ساكنان مناطق زلزله زده
رضا محمودیان مدیركل مدیریت بحران استانداری كرمانشاه پیش تر به خبرنگار ایرنا گفت كه تلاش شخص استاندار و مجموعه مسئولان استان ، امهال همه تسهیلات زیر 500 میلیون ریال ساكنان مناطق زلزله زده است زیرا همه افراد در این مناطق دچار آسیب های روحی، روانی و اقتصادی شده اند.

** امهال 104 هزار فقره وام در مناطق زلزله زده
استاندار كرمانشاه گفت: برابر مصوبه و طبق گفته مسئولان هم اكنون اجرای امهال وام ها برای تمامی آسیب دیدگان مستقیم ( مالكان واحدهای تخریبی و تعمیری ) اجرایی شده و این افراد تا 21 آبان 98 از پرداخت اقساط معاف بوده و قرار است دولت جریمه دیركرد این مدت را به بانك ها پرداخت كند.
هوشنگ بازوند كه اوایل هفته جاری در جلسه شورای اداری قصرشیرین سخن می گفت ، در ارتباط با امهال وام های زلزله زدگان گفت: تعداد وام هایی كه باید امهال شود ، 104 هزار فقره است كه این موضوع به بانك ها ابلاغ شد و طبق اعلام رئیس جمهوری نیز همه این وام ها تا سقف 500 میلیون ریال در 9 شهرستان و 2 بخش زلزله زده باید امهال شود.
وی اضافه كرد كه دولت به خاطر امهال وام زلزله زدگان باید 23 هزار و 350 میلیارد ریال سود به بانك مركزی پرداخت كند و قرار است به زودی شاهد مصوبه آن در دولت برای بحث اجرای امهال وام ها باشیم.
استاندار كرمانشاه همچنین از برنامه ریزی در قالب یك كمیته برای امهال تعدادی از وام های بالای 500 میلیون ریالی زلزله زدگان نیز خبر داد و گفت كه در صورت اجرایی شدن این بخش، دولت باید 10 هزار و 500 میلیارد ریال دیگر به عنوان سود امهال وام های زلزله زدگان به بانك مركزی پرداخت كند.

** امهال وام ها برای آسیب دیدگان مستقیم (مالكان واحدهای تخریبی و تعمیری) اجرایی شده است
سرپرست فرمانداری قصرشیرین از امهال وام های تمامی مالكان واحدهای تخریبی و تعمیری زلزله آبان 96 در این شهرستان خبر داد.
مرادعلی تاتار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد كه امهال وام ها برای چهار هزار و 429 واحد تعمیری و 960 واحد تخریبی در این شهرستان اجرایی شده و بیش از یك هزار و 300 مستاجر واحدهای تخریبی و تعمیری نیز براساس پرونده موجود در ستاد بازسازی ، اسامی آن ها تهیه شده كه در حال پیگیری لازم برای امهال تسهیلات آن ها با تایید فرمانداری و بنیاد مسكن هستیم.
وی گفت: این مصوبه دولت است كه تمامی آسیب دیدگان جانی و مالی كه در شهرستان زلزله زده قصرشیرین و سایر مناطق زلزله زده استان كرمانشاه تسهیلاتشان زیر 500 میلیون ریال است ، وام هایشان به مدت 2 سال باید امهال شود.
وی از تشكیل كمیته ای خاص در استانداری كرمانشاه برای تعیین تكلیف و امهال وام زلزله زدگانی كه تسهیلات بالای 500 میلیون ریالی دریافت كرده اند ، خبر داد.
وی افزود: براساس بررسی های صورت گرفته، 30 درصد از زلزله زدگان قصرشیرین كه تا قبل از زلزله 21 آبان پارسال تسهیلات كمتر از 500 میلیون ریالی دریافت كرده اند ، مشمول امهال وام ها به مدت 2 سال شده اند.

** مصوبه امهال وام ها تا آخر بهار 97 نهایی می شود
از سوی دیگر رئیس سازمان برنامه و بودجه كرمانشاه چندی پیش از اجرایی شدن مصوبه امهال وام های بانكی آسیب دیدگان ( مالكان واحدهای تخریبی و تعمیری) ناشی از زلزله غرب این استان خبر داده است.
طهمورث الیاسی افزود: وضعیت كسانی كه در جریان زلزله 96 غرب كرمانشاه دچار خسارت غیرمستقیم ( مستاجران واحدهای تخریبی و تعمیری ) شده اند ، تا آخر بهار 97 مشخص می شود.
به گفته مسئولان ، كل مانده تسهیلات اعطایی بانك ها به مردم مناطق زلزله زده كرمانشاه حدود 120هزار میلیارد ریال است و اگر دولت بخواهد مصوبه امهال وام های بانكی را در كل استان اجرا كند، باید اعتباری بیش از 40 هزار میلیارد ریال پرداخت كند.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 كیلومتری بخش ازگله، 32 كیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب كرمانشاه 620 كشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت.
این زلزله به 10 شهرستان و یك هزار و 930 روستای استان كرمانشاه خسارت وارد كرده و براساس ارزیابی های صورت گرفته حدود 100 هزار واحد مسكونی شهری و روستایی نیز آسیب كلی و جزئی دیده است.
7079/3012/8066
گزارش از نازنین باباخانی