طرح پذیرش و آموزش وكالت مطابق با نیاز جامعه هدف نیست

تهران- ایرنا- رئیس اتحادیه سراسری كانون های وكلای دادگستری ایران (اسكودا) با انتقاد از طرح جامع پذیرش و آموزش وكالت گفت: این طرح بدون نظر ذینفعان اصلی حوزه وكالت تنظیم شده است و با نیازهای جامعه وكالت منطبق نیست.

به گزارش ایرنا، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح جامع پذیرش و آموزش كارآموز وكالت را تهیه و تدوین كردند كه در این طرح به چگونگی فرآیند پذیرش و آموزش كارآموز وكالت پرداخته شده است؛ بر اساس این طرح 18 ماده ای در صورتی كه در آزمون وكالت فصل بهار تعداد شركت كنندگان بیش از 30 هزار نفر باشد، كانون وكلا مكلف است در فصل پاییز همان سال نیز یك نوبت دیگر آزمون برگزار كند.
همچنین بر اساس این طرح میانگین نمره یك درصد بالاترین رتبه ها ملاك پذیرش آزمون قرار می گیرد و هر داوطلبی كه 60 درصد این میانگین را به دست آورد، می تواند به عنوان كارآموز وكالت پذیرفته شود.
طرح یاد شده در نتیجه پویش «حذف ظرفیت آزمون وكالت» مطرح شده است و افراد موافق آن خواستار جایگزینی معیار صلاحیت به جای تعیین ظرفیت شدند و معتقدند سنجش صلاحیت باید از طریق آزمون استاندارد از سوی كانون‌های وكلا جایگزین شود.
اخیرا پویش «معترضین به طرح جامع پذیرش و آموزش وكالت» نیز با امضای بیش از 2 هزار حقوقدان و دانشجوی حقوق مطرح شده است و این معترضان معتقدند كه تلاش برای ایجاد راه هایی برای صدور پروانه وكالت بدون توجه به منافع ملی و سلامت قضایی با هدف كسب منافع شخصی و جناحی موجب مخدوش شدن استقلال كانون وكلا می شود و مشكلات مربوط به فارغ التحصیلان بیكار رشته حقوق را حل نمی كند؛ بنابراین خواستار خارج شدن این طرح از دستوركار كمیسیون قضایی مجلس شدند.
مرتضی شهبازی نیا در گفت و گو با خبرنگار حقوقی ایرنا افزود: وكلا، كانون های وكلای دادگستری، اتحادیه كانون های وكلا (اسكودا)، مركز مشاوران قوه قضاییه و قوه قضاییه در ارائه طرح یادشده به مجلس دخالتی نداشتند.
پیش از این هم عیسی امینی رئیس كانون وكلای دادگستری مركز در نشست خبری اردیبهشت ماه امسال اعلام كرده بود كه وكلا اطلاعی از كم و كیف طرح آموزش و پذیرش وكالت كه در كمیسیون قضایی مجلس مطرح شده است، ندارند و این در حالی است كه هر طرح و لایحه ای كه برای بهبود سازمان درنظرگرفته می شود، انتظار می رود توسط همان نهاد سازماندهی و كارشناسی شود اما تا امروز كانون های وكلا درباره این طرح هیچ اطلاعی ندارند.
امینی همچنین گفته بود كه نیاز به طرح در این زمینه وجود ندارد و اگر نیازی هم باشد مربوط به لایحه استقلال كانون وكلا است كه كارشناسی و با مشورت كانون وكلا تنظیم شده باشد.
شهبازی نیا یكی از آسیب های نظام قانون گذاری را منطق نبودن قانون با واقعیت ها دانست و اظهار داشت: وقتی طرح یا لایحه ای بدون دخالت ذینفعان تنظیم می شود، بر اساس نیازهای جامعه و واقعیت ها نیست و طبیعی است كه نه تنها مشكلی حل نمی شود بلكه بار مسائل و آسیب ها نیز بیشتر می شود.
وی اضافه كرد: تلاش داریم تا قانونگذاری نامناسبی در عرصه وكالت انجام نشود و به طور مرتب با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ارتباط هستیم و مذاكراتی با كمیسیون قضایی مجلس و مقامات ذیربط داریم؛ امیدواریم در این حوزه قانونی كه به صلاح جامعه باشد به تصویب برسد.
رئیس اسكودا طرح پذیرش و آموزش وكالت را قابل نقد و بررسی دانست و افزود: این طرح مشكلات عدیده ای دارد و در همه مواد آن حتی ماده ای كه به اجباری شدن وكالت اشاره دارد هم جای بحث وجود دارد.
شهبازی نیا تصریح كرد: تمایل ندارم در مورد این طرح تمركز كنم زیرا مساله ای فرعی است و پیش بینی ما هم این است كه كمیسیون قضایی مجلس دید واقع بینانه ای دارد و پیش از این هم تصمیم گرفته است كه حركت ساختارشكنانه ای از حیث قانونگذاری در حرفه وكالت صورت نگیرد و مقررات كنونی اصلاح شود؛ بنابراین این طرح از نظر ما مساله جدی ایجاد نمی كند.
وی خاطرنشان كرد: قبول داریم كه قوانین و مقررات حوزه وكالت نیاز به اصلاح دارد و همیشه برای تغییرات مثبت پیش قدم هستیم و قبل از این هم پیش نویس لایحه و متن اصلاحی قوانین وكالت را به مجلس تقدیم كردیم و دیدگاه ها و نقطه نظرات جامعه وكالت در آن مشخص شده است.
این حقوقدان به مواردی كه قانون وكالت نیاز به اصلاح دارد اشاره كرد و گفت: وجود دو نهاد موازی صدور پروانه وكالت و فعالیت مركز مشاوران قوه قضاییه در كنار كانون های وكلا مساله ای است كه قوه قضاییه هم به این نتیجه رسیده است كه این روند قابل ادامه نیست؛ بنابراین این مساله باید ساماندهی شود.
شهبازی نیا یادآور شد: در ایران نهاد ملی وكالت وجود ندارد و به دلیل اینكه در قانون مربوط به حوزه وكالت، كانون های وكلا جدا از یكدیگر پیش بینی شده است، اتحادیه اسكودا نقش نهاد وكالت را ایفا می كند؛ اما لازم است تا نهاد ملی وكالت ایجاد شود و این موضوع نیازمند قانونگذاری است.
رئیس اسكودا افزود: ورود به حرفه وكالت و ظرفیت پذیرش آزمون نیاز به اصلاحاتی دارد و در مورد افراد واجد شرایط و سهمیه ها نیز باید از طریق قانونگذاری مجدد، بازاندیشی صورت گیرد، همچنین تامین اجتماعی وكلا هم مساله مهم دیگری است كه باید مورد توجه قرار گیرد؛ زیرا در شرایط كنونی وكلا از هیچ تامین اجتماعی جدی و موثری برخوردار نیستند.
اجتمام*3229**1834