برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام در دفاتر فرهنگی خارجی ایران

تهران- ایرنا- مسئول كمیته خارجی ستاد بزرگداشت حضرت امام خمینی (ره) از برگزاری ویژه برنامه های سالگرد ارتحال رهبر كبیر انقلاب در دفاتر خارجی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

حجت الاسلام محمد مقدم روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره برنامه های كمیته خارجی ستاد بزرگداشت امام خمینی (ره) افزود: این ستاد اقدام به انتشار نشریه ای دو زبانه ویژه بیست و نهمین سالگرد ارتحال رهبركبیر انقلاب به زبان های عربی و انگلیسی كرده و در همین راستا ویژه نامه ای الكترونیكی نیز در سایت های غیرفارسی با موضوعات 'ابعاد شخصیتی حضرت امام (ره)'، 'فراگیری اندیشه های ایشان'، 'امام خمینی تاثیرگذارترین رهبر معنوی جهان در قرن بیستم' و 'امام از دیدگاه نخبگان جهان' را طراحی و اجرا كرده است.
وی با بیان اینكه با توجه به تقارن ایام سالگرد ارتحال امام(ره) با ماه مبارك رمضان، امكان حضور مهمانان خارجی در این مراسم بصورت سازمان یافته مهیا نیست، تصریح كرد: در مذاكرتی كه با معاونت امور بین الملل سازمان فرهنگ ارتباطات اسلامی داشتیم، مقررشد كه این معاونت با حمایت از ویژه برنامه های سالگرد امام در دفاتر فرهنگی جمهوری اسلامی در خارج از كشور، فعالیت های فرهنگی ستاد خارجی را پر رنگ تر و هدفمندتر از سنوات گذشته هدایت كند.
مسئول كمیته خارجی ستاد بزرگداشت امام خمینی (ره) تصریح كرد: نشست با مركز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و انعقاد تفاهم نامه همكاری مشترك در قالب 'طرح تاپ' كه به موجب دو بند از آن مشاركت در مخاطب در مخاطب شناسی و ترجمه و چاپ آثار امام خمینی (ره) در كشورهای مختلف به ویژه در ایام سالگرد ارتحال حضرت امام و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب مورد اهتمام ویژه قرار خواهد گرفت، از دیگر برنامه های در دست اقدام این كمیته است.
وی با بیان اینكه برگزاری نشست هایی با محوریت 'امام خمینی و انقلاب اسلامی' با حضور نمایندگان كشورهای عضو اكو و اعضای بیت امام در محل دفتر موسسه فرهنگی اكو برگزار می شود، خاطر نشان كرد: هماهنگی جهت توزیع آثار امام و اقلام فرهنگی میان طلاب و دانشجویان خارجی مركز جامعه المصطفی و مخاطبان غیرایرانی جمع جهانی اهل بیت (ع) نیز در دستور كار قرار دارد.
مقدم افزود: همچنین نشست با مسئولان معاونت برون مرزی صداوسیما و مذاكره برای انجام فعالیت هایی نظیر تولید ویژه برنامه هایی با محوریت معرفی آثار حضرت امام در قالب نشست، میزگردهای خبری، مستند معرفی اماكن منتسب به حضرت امام برای مخاطبان خارجی و هماهنگی جهت پخش این برنامه ها از شبكه های مختلف و نیز بخش های جنبی نظیر برگزاری مسابقه و تهیه نسخه های صوتی از كتاب امام (ره) نیز از دیگر اقدامات كمیته خارجی ستاد بزرگداشت ارتحال امام است.
وی با بیان اینكه در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی قرآن همزمان با ایام ارتحال امام خمینی (ره) و فعالیت های تبلیغی در غرفه بین الملل در سالن فوقانی شبستان مصلی انجام می شود، ادامه داد: فعالیت در فضای مجازی و شبكه های اجتماعی مانند فیس بوك، توییتر و اینستاگرام و سایت های غیرفارسی در قالب تولیدات خبر، یادداشت، گالری، نشریات الكترونیكی و نماهنگ های تصویری متناسب با ایام بزرگداشت نیز از دیگر فعالیت های كمیته خارجی ستاد بزرگداشت امام خمینی (ره) است.
وی گفت: ارسال بسته های فرهنگی ویژه به ادارات كل همكاری های فرهنگی و امورایرانیان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و لوح فشرده اختصاصی از نماهنگ های تصویری متناسب با اندیشه ها و سیره عملی حضرت امام خمینی (ره) نیز از دیگر اقدامات است.
وی با بیان اینكه هرساله تعداد زیادی از مهمانان از كشورهای دیگر بصورت سازمان یافته در مراسم گرامیداشت ارتحال امام خمینی (ره) شركت می كنند اظهار داشت: با توجه به ماه مبارك رمضان همچون سال گذشته امسال نیز مهمانان خارجی زیادی حضور نخواهد داشت، البته حدود 200 نفر از سفرا، مقامات، شخصیت ها و همچنین دانشجویان مقیم ایران در این مراسم حاضر خواهند بود كه مهمان حرم مطهر امام راحل هستند.
قرار است بیست ونهمین سالگرد بزرگداشت ارتحال امام خمینی (ره) عصر روز دوشنبه 14 خرداد، سه ساعت قبل از مراسم افطار با سخنرانی رهبر معظم انقلاب برگزار شود.
ورزشی**9103**1449