۹ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۳۷
کد خبر: 82930302
۰ نفر
مانع كاهش صادرات نفت می شویم

تهران- ایرنا- وزیر نفت گفت: فكرها و برنامه هایی برای فروش نفت داریم و تلاش می كنیم كه با توجه به تجربه هایی كه در اختیار داریم، مانع كاهش صادرات نفت بشویم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بیژن زنگنه امروز - چهارشنبه - در حاشیه نشست هیات دولت، در جمع خبرنگاران، درباره فروش نفت در بازارهای جهانی با توجه به تحولات اخیر و خروج آمریكا از برجام اظهار داشت: اقدام هایی انجام شده است كه البته نمی توان اعلام كرد، زیرا آمریكا مطلع شده و علیه آن، كارشكنی خواهد كرد.
وزیر نفت درباره همكاری با اروپایی ها نیز اظهار داشت: توافق با اروپایی ها برای ما از نظر فروش نفت، بیمه، كشتیرانی و دریافت پول اهمیت دارد.
وی خاطر نشان كرد: با وجود اینكه كمتر از یك سوم نفت ایران به اروپا صادر می شود، اما كار با اروپا به دلیل الهام گرفتن دیگران از آنها، اهمیت دارد.

** احتمال جایگزینی شركت چینی با توتال
وزیر نفت درباره خروج توتال از فاز 11 پارس جنوبی و احتمال انصراف شركت چینی از حضور در این طرح نیز گفت: موضوع حضور نیافتن شركت چینی را از كجا اعلام می كنید؟ خبرگزاری ها چنین مساله ای را مطرح نكرده اند.
زنگنه با بیان اینكه توتال فرایند خروج از ایران را اعلام كرده است كه 60 روز طول می كشد، افزود: 10 روز از زمان توتال برای اخذ مجوز از آمریكا گذشته است كه البته احتمال اخذ مجوز زیاد نیست.
وی اضافه كرد: اگر توتال در پارس جنوبی نماند، جایگزین آن شركت چینی است.

**فروش نفت به هند و چین ادامه می یابد
وزیر نفت درباره تداوم خرید نفت ایران توسط چین و هند پس از خروج آمریكا از برجام، گفت: با هر 2 كشور صحبت شده كه تاكنون، علایم مثبتی ارسال شده است.
زنگنه درباره نقل و انتقال پول صادرات نفت، گفت: با چین در گذشته، ساز و كاری برای دریافت پول داشته ایم، اما برای بقیه مانند اروپایی ها باید بانك باشد كه در این زمینه باید به نتیجه برسیم.
وزیر نفت درباره سفر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به اروپا برای تداوم همكاری با شركای تجاری، گفت: سفر ظریف مقدمه ای برای مذاكرات بود كه باید در جزییات همكاری ها نیز به راهكارهای عملیاتی رسید.
وی اضافه كرد: سفر كمیسیونر انرژی اروپا نیز در ادامه سفر ظریف به اروپا برای رسیدن به جزییات بود.

**روز قدس باید علیه اقدامات ظالمانه آمریكا علیه ایران اعتراض كرد
وزیر نفت درباره اهمیت روز قدس امسال نیز گفت: مراسم روز قدس هر سال اهمیت دارد، اما روز قدس امسال، باید روز گردهم آیی برای اعتراض به تصیمات یكجانبه و ظالمانه آمریكا و تصمیمات غیر معقول آمریكا علیه جمهوری اسلامی ایران باشد.
به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا 18 اردیبهشت ماه با تكرار اتهام هایی علیه ایران، این كشور را از برجام خارج و اعلام كرد تحریم های یكجانبه تعلیق شده كشورش علیه ایران را در فرصتی 90 تا 180 روزه باز می گرداند كه با موضع گیری های متعدد از سوی كشورهای مختلف بویژه اتحادیه اروپایی مواجه شد.
اقتصام**2022*2025