زيرساخت اينترنت در 81 درصد روستاهاي آذربايجان غربي فراهم است

اروميه- ايرنا- سرپرست اداره كل ارتباطات و فناوري اطلاعات آذربايجان غربي گفت: زيرساخت هاي اينترنت در 81 درصد روستاهاي بالاي 20 خانوار استان فراهم بوده كه بخش مهمي از اين تعداد در دولت تدبير و اميد به نتيجه رسيده است.

قاسم جليلي نژاد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: در حال حاضر بستر اينترنت پهن باند در يك هزار و 700 روستا در استان آماده بوده و توسعه اين بستر در يك هزار و 114 روستا در دست اجراست.
وي بيان كرد: 323 روستاي استان داراي اينترنت ADSL و يك هزار و 370 روستا داراي اينترنت پرسرعت است.
وي ادامه داد: 2 هزار و 830 نقطه روستايي تحت پوشش خط تلفن اپراتور همراه اول، يكهزار و 931 روستا تحت پوشش اپراتور ايرانسل و 462 نقطه روستايي نيز فاقد پوشش است.
سرپرست اداره كل ارتباطات و فناوري اطلاعات آذربايجان غربي با اشاره به پيش ثبت نام تلفن ثابت روستايي در دفاتر ICT روستايي استان گفت: پيش ثبت نام تلفن ثابت روستايي باعقد تفاهم نامه بين اداره كل ارتباطات و فناوري اطلاعات، اداره كل پست، شركت هاي ارائه دهنده خدمات وب و انجمن دفاتر ICT روستايي استان انجام مي شود.
جليلي نژاد افزود: اطلاع رساني نحوه ثبت نام اين طرح به صورت گسترده و با همكاري شركت هاي وب و دفاتر روستايي صورت مي گيرد.
وي ادامه داد: نحوه دسترسي به تلفن ثابت روستايي در بستر 4G و نياز به داشتن مودم است كه قيمت مودم با تخفيف ويژه جهت رفاه حال روستاييان 150 هزارتومان است و امكان اشتراك همزمان اينترنت و تماس صوتي در آن وجود دارد.
به گزارش ايرنا در سال 1390 با تصويب مجلس شوراي اسلامي و ابلاغ معاونت توسعه مديريت و منابع انساني رئيس جمهوري ساختار وزارت ارتباطات وفناوري اطلاعات در استان ها تغيير كرد و ادارات كل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان ها به عنوان نماينده تام الاختيار وزير و ناظر بر زير مجموعه هاي پست، پست بانك و شركت ارتباطات زير ساخت (بخش دولتي) و شركت هاي خصوصي حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات تاسيس شد.
تمامي وظايف سازمان هاي وابسته به وزارت از قبيل سازمان تنظيم مقررات، سازمان فناوري اطلاعات و غيره از طريق اين ادارات كل در استان ها پيگيري مي شود و در همين راستا وظايف اين ادارات كل جهت تحقق اهداف بخش ارتباطات و فناوري اطلاعات در چهار بعد نظارت امنيتي و حفاظتي، نظارت مديريتي، نظارت برنامه اي و نظارت مقرراتي تعريف شده است.
ادارات كل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان به عنوان نماينده عالي بخش حاكميت با هدف ايجاد هماهنگي در اجراي برنامه ها و سياست هاي بخش ارتباطات و فناوري اطلاعات بين كليه واحدهاي تابعه در استان تشكيل و مديران كل استاني به عنوان نماينده ارشد وزارت متبوع وظيفه پاسخگويي به مقام محترم وزارت و مقامات ارشد استان را عهده دار است.
2 هزار و 800 روستا در آذربايجان غربي وجود دارد كه از اين تعداد حدود 2 هزار و 100 روستا بالاي 20 خانوار است.
8137/2093

سرخط اخبار استان‌ها