منحنی تشخیص عوامل مسمومیت با قرص برنج طراحی شد

بیرجند - ایرنا - رییس مركز تحقیقات مسمومیت ها و سوء مصرف مواد دانشگاه علوم پزشكی بیرجند گفت: برای نخستین بار در جهان، منحنی تشخیص عوامل خطر مرگ و فاكتورهای مسمومیت با قرص برنج طراحی شد.

به گزارش ایرنا، استفاده از سموم دفع آفات، برای مصارف كشاورزی سبب افزایش كمی و كیفی محصولات از طریق نابود كردن آفات می شود كه در ایران مانند سایر نقاط جهان استفاده از قرص برنج به ویژه در نواحی شمالی كشور برای نگهداری برنج و سایر غلات در انبارها و جلوگیری از تاثیر مخرب سایر حشرات موذی كاربرد وسیعی دارد اما یكی از كشنده ترین سموم برای انسان محسوب می شود.
برای نخستین بار در جهان منحنی تشخیص عوامل خطر مرگ و فاكتورهای مسمومیت با قرص برنج طراحی شد.
رییس مركز تحقیقات مسمومیت ها و سوء مصرف مواد دانشگاه علوم پزشكی بیرجند در این ارتباط روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: طراحی این منحنی با همكاری دانشگاه علوم پزشكی اردبیل، بیرجند و یكی از دانشگاه های آمریكا انجام شد كه بر اساس آن مرجع این نوع سم به طور دقیق ارزیابی، میزان خطر مرگ و میر و وجود عوارض را تخمین و اقدامات درمانی مناسب اتخاذ می شود.
دكتر امید مهرپور افزود: برای مسمومیت های مختلف در قسمت هایی از جهان از جمله آمریكا منحنی هایی طراحی می شود كه روش های درمانی در این منحنی ها قابل پیش بینی است اما تاكنون برای مسمومیت با قرص برنج هیچگونه منحنی طراحی نشده است.
وی بیان كرد: همچنین برای نخستین بار در ایران و دومین بار در جهان نوعی از معالجه مسمومین ناشی از مصرف قرص برنج سال 92 در كشور كشف شد.
فلوشیپ فوق تخصصی سم شناسی بالینی و مسمومیت ها در ارتباط با مسمومیت با قرص برنج ( فسفید آلومینیوم) گفت: مصرف قرص برنج تنفس سلولی را مختل ساخته و بیشترین عارضه این فرآیند بر روی قلب و سپس سیستم عروقی نمود پیدا می كند.
مهرپور ادامه داد: پس از تحقیقات علمی و مطالعات انجام شده به این نتیجه رسیدیم كه جلوگیری از افت فشار بیمار كه از جمله عوارض این اختلال در سیستم عروقی و قلبی است می تواند مهمترین گام در نخستین اقدامات درمانی محسوب شود.
وی اضافه كرد: بر همین اساس با استفاده از یك پمپ داخل قلبی مخصوص با همكاری پزشك جراح به قلب كمك می كنیم تا بتوان كاهش فشار خون قلبی را تا حدود زیادی تحت كنترل خود درآورد تا همزمان ضمن مراقبت های ویژه بتوانیم سایر اقدامات درمانی را انجام و فرد را از مرگ حتمی نجات دهیم.
وی مسمومیت با قرص برنج را یكی از خطرناكترین و كشنده ترین سموم ساخته شده دانست و گفت: مرگ های ناشی از این مسمومیت با روند صعودی هر ساله در حال افزایش است.
وی ادامه داد: مصرف این نوع قرص با مرگ و میر فوق العاده بالایی همراه است و آمارها نشان می دهد در برخی مناطق از 80 درصد تا 100 درصد منجر به مرگ می شود.
دانشیار دانشكده پزشكی بیرجند با بیان اینكه این مسمومیت بیشتر در رده سنی 20 تا 40 سال اتفاق می افتد، یادآور شد: بیشتر مرگ و میرها بر اثر مصرف قرص برنج به قصد خودكشی بوده است.
مهرپور با تاكید بر اینكه تاكنون هیچ پادزهری برای این سم شناخته نشده است، افزود: قرص برنج ماده ای بسیار خطرناك و كشنده است كه حتی مصرف نیمی از آن ظرف چند ساعت منجر به مرگ انسان می شود.
این سم شناس اظهار داشت: مسمومیت با قرص برنج در سال های اخیر به عنوان یك عامل مهم مسمومیت های شدید و منجر به فوت محسوب شده بگونه ای كه سالانه حدود 800 تا 900 نفر بر اثر مصرف این نوع قرص فوت می كنند.
وی با بیان اینكه طی چند سال گذشته چندین مورد از مسمومین با قرص برنج با استفاده از روش نوین معالجه، درمان شدند، گفت: در خراسان جنوبی طی سال های اخیر تنها سه مورد مسمومیت در این زمینه گزارش شده است.
رئیس مركز تحقیقات مسمومیت ها و سوء مصرف مواد دانشگاه علوم پزشكی بیرجند افزود: نتایج این مطالعه در مجله معتبر پزشكی Basic and clinical pharmacology and toxicology به چاپ رسیده است.
آلومینیوم فسفید (Aluminium phosphide) كه در ایران آنرا با نام قرص برنج می‌شناسند، یك تركیب شیمیایی است كه با فرمول AlP شناخته می‌شود.
قرص برنج، فسفید آمونیوم یا فسفید كلسیم یا روی به وزن سه گرم است. این قرص بوی سیر یا ماهی گندیده می‌دهد و تركیبی خطرناك از فسفیدها است كه به عنوان یك حشره‌كش برای جلوگیری از آلودگی و آفت‌زدگی برنج انبار شده، غلات و خوراك دام استفاده می‌شود.
7557 * 6054