«پهپاد»، ابزاري براي روزنامه نگاري نوين

تهران – ايرنا - مديركل دفترمطالعات و برنامه‌ريزي رسانه‌هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در نشستي تخصصي عنوان كرد كه پهپاد در روزنامه نگاري نوين يكي از ابزارهاي فعاليت در اين حوزه است.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگي ايرنا، حميد ضيايي پرور در نشست تخصصي «روزنامه‌نگاري پهپادي» در دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي رسانه‌هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي انگيزه اصلي از تشكيل اين نشست را گزارشي كه تحت عنوان روزنامه‌نگاري پهپادي توسط دانشگاه آكسفورد و جمعي ازمؤلفان اين حوزه تهيه و توسط حميدرضا خطيبي به فارسي برگردان شده بود عنوان كرد.
وي پهپاد را آينده صنعت هوانوردي عنوان كرد كه مي‌تواند پيامدهاي بسيار مهمي در عرصه روزنامه‌نگاري به همراه داشته باشد.

** پهپاد ابزار دست روزنامه نگاران
حميدرضا خطيبي، فعال رسانه‌اي با طرح اين سؤال كه چرا مسائل فني پهپاد براي روزنامه‌نگاران اينقدر مهم است، گفت: در روزنامه‌نگاري سنسور لزومي ندارد كه روزنامه‌نگار با سنسور و مسائل فني آن آشنا باشد و خروجي سنسور براي روزنامه‌نگار كفايت مي‌كند و داده‌ها مورد پردازش و تحليل روزنامه‌نگار قرار مي‌گيرند اما در مورد پهپاد، يك روزنامه‌نگار ممكن است مجبور باشد خودش پهپاد را به پرواز درآورد كه در اينجا مسائل فني و تكنيكال بخصوص در قسمت هوانوردي مطرح مي‌شود كه بسيار مهم است.

** تبديل تصاوير هوايي به تصاوير سه ‌بعدي و چاپ در مجله
مشاور مديرعامل سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري تهران به بيان تجربه عملي استفاده از هلي‌كوپتر در پروژه عكاسي تهران پرداخت و گفت: در سال 1389 طي سفري كه به تركيه داشتيم و ديدن كتابي كه تصاوير هوايي شهر استانبول در آن به چاپ رسيده بود ما را بر آن داشت كه ما نيز از شهر تهران تصاوير هوايي تهيه كنيم ، اما در آن زمان هنوز تكنولوژي پهپاد وارد ايران نشده بود.
احسان رحيمي ادامه داد: در اين زمينه 200 شركت در تهران خدمات پروازي ارائه مي‌دادند كه هيچ يك از آنها اجازه پرواز در سطح تهران را نداشتند و انجام اين كار منوط به طي مراحل قانوني خاص و دريافت مجوزهاي لازم از سوي مركز ذي‌ربط بود كه با توجه به سختگيري‌هايي كه اعمال مي‌شد توانستيم 4 سورت پرواز در شهر تهران انجام دهيم كه بعدها با استفاده از همين تجربه تصاوير هوايي را تبديل به تصاوير سه ‌بعدي كرده و دريك مجلد به‌ چاپ رسانديم.
به گفته وي مشكلاتي كه در انجام اين پروژه با آن مواجه بوديم مربوط به گرفتن مجوز بود كه گفته مي‌شد در تهران بدون مجوزهاي لازم نمي‌توان پرواز پهپادي داشت. امروزه استفاده از پهپادها در موضوعات و گزارش‌هاي ژورناليستي و ارائه يك ديد خاص به مخاطبان بسيار حائز اهميت است.

** تجربه تهيه مستند ايران
مدير برنامه و مسئول روابط‌عمومي گروه فراديد نيز در اين نشست به بيان تجربه‌هاي خود در تهيه مستند ايران پرداخت و گفت: در سال 1386 اولين تيم موفقي بوديم كه موفق به تهيه خروجي با هلي‌كوپترهاي مدرن شديم، يعني هلي‌كوپترهاي بدون سرنشين. از آن زمان به بعد اين كار را توسعه داده و به بحث سينما رسيديم.
شهروز كيايي، يادآورشد: در سال 1391 وارد بحث‌هاي شات شديم و تصميم گرفتيم تصاوير جاودانه‌اي از ايران تهيه كنيم كه هدف آن نشان دادن زيبايي‌هاي كشور و بنيان فكري جامعه بود؛ كاري كه هيچ ارتباطي با قوم و قبيله و مذهب نداشت و اساس آن بر اصالت فرهنگي كشور نهاده شده بود. اين پروژه ابتدا از استان قزوين آغاز و در مراحل بعد در استان‌هاي زنجان، همدان و سيستان و بلوچستان انجام شد و در صدد هستيم تا آن را در استان‌هاي ديگر نيز ادامه دهيم.
وي افزود: خروجي اين پروژه با استقبال فراوان مستندسازان شبكه ZDF آلمان مواجه شد به‌طوري كه آن را براي پخش در برنامه‌هاي خود خريداري كردند.اتفاقاتي كه در جريان مستند ايران رخ داده در مقوله سينما نيز به بهترين شكل صورت گرفته و در سطوح مختلف داخلي و بين‌المللي قابل تأمل و بررسي است.

** پهپادهاي جيبي در راه كابران فعال عرصه خبر
مدير بخش فني هلي‌شات شركت آموت ديگر سخنران اين نشست بود و در مورد فعاليت‌هاي شركت آموت و بخش هلي‌شات گفت: از سال 1386 دغدغه تصويربرداري هوايي توسط پهپاد در ايران آغاز شد و تا الان پيشرفت‌هاي بسياري در اين زمينه صورت گرفته است. در حال حاضر شركت‌هاي مختلفي در ايران و هم خارج به‌ عنوان كاربران و سازندگان پهپاد‌ فعاليت دارند كه بعضي از آنها نسبت به بقيه پيشرفت‌هاي بسيار زيادي داشته‌اند.
ساجد محمدي،اين تكنولوژي در آينده به سمتي پيش مي‌رود كه شايد خيلي نياز به كاربر نداشته باشد. شركتي كه در ايران در اين زمينه فعاليت مي‌كند پهپادهايي از نوع فانتوم، سري‌هاي مويك و انواع پيشرفته‌تري را ارائه كرده‌اند كه از قابليت‌هاي بالايي برخوردارند و به لحاظ نصب دوربين، مداومت پرواز و سنسورهايي كه در آنها تعبيه شده، قادر به تشخيص موانع از يكديگر هستند به طوري كه امروزه پهپادها هوشمندتر شده و از تجهيزات پيشرفته‌اي برخوردار هستند و بعضي از انواع آن حتي در جيب كت نيز جا مي‌گيرند و براي كساني كه كار خبري مي‌كنند قابليت جابجايي دارند.

** با پهپادهاي جديد امكان برقراري ارتباط زنده و ارسال تصاوير مهيا مي شود
دبير كارگروه پهپاد اتحاديه هوا فضا نيز، در مورد فعاليت‌هاي اين كارگروه گفت: اين اتحاديه اولين مجموعه خصوصي در كشور است كه در زمينه توليد پهپاد فعاليت مي‌كند. اتحاديه صنايع هوايي و فضايي ايران تنها مركزي است كه به شكل قانوني در حوزه هوايي و فضايي كشور براي شركت‌هاي دانش بنيان و فعالان حوزه توليد پرواز و خدمات هوايي و تجهيزات فعاليت مي‌كند.
وي افزود: در اين حوزه كارگروه‌هاي مختلفي تشكيل شده كه در زمينه هواپيماهاي با سرنشين، تعمير و نگهداري و كارگروه پهپاد خدماتي را ارائه مي‌دهند.
حامد سعيدي ادامه داد: اين كارگروه از سال 1388 كه اتحاديه صنايع هوايي و فضايي ايران تأسيس شد آغاز به كار كرد و از سال 1389 رسالت‌هاي جديدي به آن واگذار شد. در سال 1394 با آمدن ربات‌هاي پرنده، مركز ساماندهي ملي پروازهاي غيرنظامي كشور تأسيس شد كه تحت نظارت شوراي عالي امنيت ملي، سازمان هواپيمايي كشوري، نهادهاي امنيتي، و فرودگاه و پدافند هوايي قرار دارد.
به گفته وي در اين سامانه كه مركز ساماندهي پهپادهاي غيرنظامي است، تمام نيازهاي كاربران يا مشتريان در زمينه پهپاد در يك پلتفرم يكپارچه گرد‌آوري شده و به جرأت مي‌توان گفت مورد مشابهي در دنيا ندارد يعني هر آنچه از آموزش، مقررات، ايمني، نقشه‌هاي هوايي دوره‌هاي آموزشي، دفترچه‌ها، نرم‌افزارها و اخبار وجود دارد در اين سامانه قرار داده شده است.

** ايران تنها كشور آموزش دهنده و ارائه كننده گواهينامه پهپاد
سعيدي در عين حال گفت: اين سرور ايراني و بومي است و آمار بيشترين بازديدكنندگان را در گوگل و الكسا در خاورميانه در حوزه پهپاد به خود اختصاص داده است. به طوري كه روزانه بيش از 45 هزار بازديدكننده از كشورهاي اروپايي و آمريكايي دارد. در اين سرور تمامي كاربردهاي متصور پهپاد در كشور پياده شده و نمونه‌هايي از فيلم‌هاي سمپاشي مزارع نيز در آن ارائه شده است.
او اضافه كرد: در اين سرور مجموعه‌اي از فعاليت‌هاي شركت‌ها و اپراتورهاي عضو همراه با اطلاعات فني آن مجموعه به‌صورت مستند آورده شده و سرويس‌هاي بسياري در زمينه قوانين، محصولات و خدمات ارائه شده است.
به گفته سعيدي، در اين زمينه مي‌توان به آثار باستاني، امداد و نجات، زلزله، كنترل راه ها، پيدا كردن ماهيگيران مفقودي، كوهنوردان گمشده و آتش‌نشاني اشاره كرد كه در خصوص كنترل راه‌ها دستاوردهاي بزرگي به منصه ظهور رسيده است. در حال حاضر با به‌كارگيري تكنولوژي‌هاي نوين ارتباطي و تجهيزات پيشرفته امكان برقراري ارتباط زنده و ارسال تصاوير به هر نقطه از ايران كه حتي هيچ زيرساختي هم ندارد توسط پهپادها ممكن شده است.
وي افزود: در اين مركز بيش از 99 دوره يكپارچه آموزش پهپاد برگزار شده و ايران جزو اولين كشورهاي دنياست كه دوره‌هاي آموزشي در حوزه‌هاي پهپادي در تمام نقاط كشور به صورت يكپارچه با گواهينامه‌هاي يكپارچه برگزار مي‌كند.

** تيم هاي خبري داراي پهپاد در ايران
سعيدي در مورد آمار كاربران رسانه‌اي فعال پهپاد در ايران گفت: در حال حاضر حدود 100 تيم خبري، رسانه‌اي و صدا و سيما در كل كشور در مركز سامانه‌هاي پهپاد پرونده دارند كه بخشي از آن شامل صدا و سيما و بخش ديگر آن مربوط به خبرگزاري‌ها و مراكز رسانه‌اي است. اين مركز براي خبرنگاران و اصحاب رسانه اولويت‌هاي خاص قائل است.

** مقررات و ضوابط استفاده خاص از پهپاد براي خبرنگاران
وي در عين حال افزود: در آمريكا براي روزنامه‌نگاران و خبرنگاراني كه از پهپاد استفاده مي‌كنند مقررات و ضوابط خاصي تعيين شده كه شامل آشنايي و آموزش، اخذ مجوز پهپاد، آشنايي با قوانين و دستورالعمل آزمايشگاه، روزنامه‌نگاري پهپاد و اخذ بيمه‌نامه پهپاد است.
نشست تخصصي «روزنامه‌نگاري پهپادي» با حضور محمد سلطاني‌فر، معاون امور مطبوعاتي و اطلاع‌رساني، حميد ضيايي‌پرور، مديركل دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي رسانه‌ها در محل اين دفتر برگزار شد.
فراهنگ ** 1355 ** 1418