5000 نفر از عشایر آذربایجان غربی سوادآموزی هستند

ارومیه- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی گفت: پنج هزار نفر از عشایر استان تا پایان سال جاری تحت پوشش خدمات سواد آموزی قرار دارد.

به گزارش ایرنا علیرضا رادفر روز سه شنبه در جلسه كمیسیون سیاسی، اجتماعی شورای عشایری آذربایجان غربی افزود: در سال جاری برای بیش از 20 هزار نفر از عشایر استان نیز كلاس های آموزش ارتقای مهارتی برگزار می شود.
وی ادامه داد: باید بتوان احساس نیاز را در افراد عشایرنشین ایجاد كرد تا علاقه مندان حضور در كلاس های آموزشی افزایش یابد و سوادآموزی بخش عشایری با شتاب بیشتری حركت كند.
وی افزود: دستگاه های اجرایی زمینه حضور سازمان های مردم نهاد را در این حوزه فراهم كنند زیرا این سازمان ها بازوان اجرایی دولت هستند كه به راحتی ارتباط بین مردم و دولت ایجاد می كنند.
مدیركل امور عشایر و روستایی آذربایجان‌غربی نیز در این جلسه با بیان اینكه عشایر این استان 25 درصد از تولیدات دامی استان را به خود اختصاص داده اند، گفت: عشایر نقش برجسته ای در اقتصاد استان دارند و سالانه بالای 320 هزار تن تولید در زمینه های مختلف دارند.
بهرام زینال‌زاده ادامه داد: آذربایجان غربی سومین استان كشور از نظر جمعیت عشایری است و بر اساس آخرین سرشماری، 15 هزار و 599 خانوار عشایری با جمعیتی بالغ بر 104 هزار نفر در این استان زندگی می كنند.
وی افزود: عشایر استان 10 ایل و 22 طایفه مستقل هستند و 336 روستای آذربایجان غربی ویژه عشایر و بیش از 800 روستا نیز به صورت پراكنده پذیرای عشایر اذربایجان غربی است.
معاون فرهنگی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به اینكه بهترین مكان برای جذب مردم به سمت سواد كانون های فرهنگی مساجد است، گفت: 537 كانون فرهنگی مساجد در روستاهای اذربایجان غربی تشكیل شده و مشغول ارائه خدمات به قشر روستایی است.
منوچهر زادعلی ادامه داد: برای توسعه فعالیت های فرهنگی در بین عشایر نیز 80 كانون فرهنگی و هنری در مناطق عشایر نشین تشكیل شده است.
شهلا تاجفر مدیركل زنان و خانواده استانداری آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: توانمند سازی بانوان عشایر یكی از اولویت های این اداره كل در سال جاری است و به همین دلیل در نیمه نخست سال جاری بازارچه دائمی عرضه محصولات زنان عشایر در منطقه ازاد ماكو راه اندازی می شود.
به گزارش ایرنا در ادامه این جلسه نمایندگان كمیته امداد، سازمان فنی و حرفه ای، صد و سیما، سازمان اوقاف و امور خیریه، بنیاد شهید و ایثارگران و جهاد كشاورزی به بیان انتقادات و پیشنهادات خود پرداختند.
همچنین تشكیل كارگروه های فرهنگی و تخصصی از مصوبات این جلسه بود.
8135/2093