۸ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۲۰
کد خبر: 82929148
۰ نفر
استرس، دیابت را تشدید می كند

تهران - ایرنا - رئیس انجمن دیابت ایران گفت: استرس كه این روزها در میان مردم جامعه رواج بسیاری پیدا كرده، ابتلا به بیماری دیابت را تشدید می كند.

دكتر اسدالله رجب روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود: با توجه به مشكلات و دغدغه های زندگی و معیشتی، استرس در میان مردم نفوذ كرده و مشاهده می كنیم هر فردی به نوعی مضطرب است كه این عامل از مهمترین علل ابتلا به دیابت است.
وی با بیان اینكه استرس باعث می شود، قند خون مختل شده و افراد تغذیه نادرست و فعالیت جسمانی كمتری داشته باشند، اظهار كرد: افراد باید شرایط زندگی و امكانات موجود را با سال های دور مقایسه كنند و به این باور برسند كه بسترهای بهداشتی و رفاهی و غیره بهتر شده است و كمتر دچار استرس شوند.
رجب ادامه داد: در حال حاضر حدود 12 درصد جمعیت بالای 20 سال مبتلا به بیماری دیابت نوع دو هستند و بیش از نیمی از آنها اطلاعی از بیماری خود ندارند.
وی، دیابت را بیماری كشنده و خاموش بیان كرد كه روی سایر اعضای بدن نفوذ كرده و تخریب كننده است.
رئیس انجمن دیابت ایران به مردم توصیه كرد استرس را به خود راه ندهند، حتما صبحانه كامل بخورند و شام را تا قبل از ساعت پنج میل كرده و از این ساعت به بعد از خوردن مواد غذایی حاوی نشاسته و كربوهیدرات مانند نان، برنج، ماكارونی، سیب زمینی و غیره بپرهیزند.
رجب، مصرف میوه و سبزیجات را در كنترل دیابت موثر دانست و گفت: علاوه بر تغذیه درست، فعالیت جسمی روزانه به مدت 20 دقیقه برای پیشگیری و كنترل دیابت ضروری است.
وی، كنترل بیماری دیابت را كه به شدت در حال افزایش است، نیازمند عزم ملی دانست و خاطرنشان كرد: سازمان ها و ارگان های مختلف باید برای پیشگیری و كنترل این بیماری خاموش با سیستم نظام سلامت كشور همراه شوند و مردم را دعوت به پیشگیری اولیه و ثانویه كنند و به آنها آموزش های لازم را ارایه دهند.
اجتمام*9022 *1569