۷ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۲۰:۳۲
کد خبر: 82928643
۰ نفر
21 میلیون دستگاه خودرو، كارت سوخت دارد

تهران- ایرنا- بیش از 11 سال از آغاز نصب تجهیزات سامانه هوشمند سوخت در جایگاه‌های عرضه می‌گذرد و به گفته مدیرعامل شركت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، 21 میلیون كارت بنزین برای خودروهای سراسر كشور صادر شده است.

به گزارش ایرنا، تا پیش از سال 1385 به سبب قیمت پایین بنزین، زمینه مصرف بیشتر و قاچاق به كشورهای همسایه فراهم شده بود؛ امری كه دولت را به سوی بنزین دونرخی و سهمیه‌بندی آن رهنمون كرد.
تا اینكه سوم خرداد 1394 بنزین تك‌نرخی و در عمل استفاده از كارت‌های سوخت متوقف شد. از سوی دیگر، در روزهای پایانی اردیبهشت سال 1395 با اصلاح ماده ۱ قانون توسعه حمل‌و‌نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت در مجلس شورای اسلامی، استفاده از كارت سوخت برای بنزین و گازوییل الزامی شد.
در روزهای گذشته بازسازی برخی جایگاه های سوخت برای اجرای طرح برندینگ صورت گرفت؛ امری كه از سوی برخی منتقدان به منزله آغاز حذف كارت‌سوخت برداشت شد.
در همین پیوند، مدیرعامل شركت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تاكید كرد بخش زیادی از تجهیزات سامانه هوشمند سوخت پس از 11 سال «عمر مفید خود را سپری كرده و قدیمی شده است».
به گزارش دوشنبه تارنمای وزارت نفت، «سید محمدرضا موسوی‌خواه» اضافه كرد: كارشناسان فنی شركت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بررسی‌های فراوانی درباره تجهیزات موجود در دنیا انجام دادند تا مناسب‌ترین قطعات قابل جایگزین را انتخاب كنیم، این بررسی‌ها مراحل نهایی خود را طی می‌كند و منجر به امضای قرارداد و تفاهم‌نامه می شود.
مدیرعامل شركت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره سوخت‌گیری و پرداخت هزینه همزمان در جایگاه‌های عرضه سوخت، توضیح داد: با نصب قطعاتی روی تلمبه‌ها، این امكان فراهم می‌شود كه بدون نیاز به مراجعه به دیگر بخش‌ها یا لزوم پرداخت پول نقد، سوخت‌گیری و پرداخت هزینه بدون دخالت دست، در كنار نازل‌ها انجام شود.
موسوی‌خواه یادآوری كرد: از سال 1394، این فرصت فراهم شد كه روی 102 نازل و حدود 46 جایگاه عرضه سوخت در اصفهان، قم و تهران، تجهیزات جدید به صورت آزمایشی استفاده شود كه این مرحله تكمیل شده است و از پایان خردادماه این جایگاه ها به سیستم جدید كارت سوخت مجهز می شود.
به گفته وی، این اقدام بدون آنكه هزینه‌های اضافی بر دوش دولت تحمیل كند انجام شده و تامین هزینه‌های طرح، با استفاده از خدمات بانكی صورت پذیرفته است؛ به گونه‌ای كه اكنون همه بانك‌های كشور وارد اجرای این طرح شده‌اند.

** همه جایگاه‌های عرضه سوخت به عرضه بنزین با كارت سوخت موظفند
مدیرعامل شركت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تاكید كرد پس از نصب تجهیزات جدید كارت سوخت، امكان استفاده همزمان كارت سوخت و كارت بانكی فراهم می‌شود و همه جایگاه‌های عرضه سوخت به عرضه بنزین با كارت سوخت موظفند.
وی اضافه كرد: از آنجا كه ارائه بنزین با كارت سوخت الزامی است ما موظفیم با وجود هزینه‌های گزاف میلیاردی، از این تجهیزات نگهداری و قطعات مورد نیاز آنها را تامین كنیم.
موسوی‌خواه گفت: آن دسته از صاحبان خودرو كه كارت سوخت آنان مفقود شده باشد می‌توانند المثنی درخواست كنند.
صدور كارت سوخت در سال 13۸۶، ۷۰‌میلیارد تومان هزینه در برداشت.
هنوز سه سال پس از خارج‌شدن كارت‌های سوخت بنزین از چرخه مصرف، مصرف بنزین به طور روزافزون افزایش می یابد.
اقتصام*3061*1961*