گزيده اشعار حسن اجتهادي تا پايان سال 96 منتشر مي شود

شيراز- ايرنا- مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان فارس گفت: تا پايان سال 96 دستكم يكي از آثار استاد حسن اجتهادي، شاعر و نويسنده پيشكسوت اين استان به ويژه گزيده اشعار او با حمايت انجمن اهل قلم فارس و اين اداره كل چاپ و منتشر مي شود.

پايگاه اطلاع رساني و روابط عمومي اين اداره كل، دوشنبه به نقل از صابر سهرابي كه از استاد اجتهادي در بيمارستان نمازي شيراز عيادت كرد، افزود: استاد حسن اجتهادي از شاخص‌ترين چهره‌هاي فرهنگي شهرستان كازرون است كه پس از سفر به شيراز نيز تاثير بسياري بر فضاي شعري شيراز گذاشت و افزون بر تخصص در حوزه شعر و طبع‌ آزمايي در قالب‌هاي مختلف، در فيلمنامه‌ نويسي و نمايشنامه ‌نويسي نيز طبع آزموده و آثاري خلق كرده است.
سهرابي، از عدم انتشار آثار اين شاعر و نويسنده پيشكسوت ابراز تاسف كرد و بيان داشت: استاد اجتهادي در سال ١٣٨١ تنها مجموعه شعر خود به نام 'غزل‌هاي جنوبي' را به چاپ رساند، اما بيش از ١٠ تاليف وي به چاپ نرسيده است.
مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس همچنين با آرزوي بهبودي براي اين هنرمند پيشكسوت استان فارس، ضمن گفت و گو با تيم پزشكي و دختر اين هنرمند كه به علت عارضه مغزي در بخش مراقبت هاي ويژه بيمارستان نمازي شيراز بستري است، در جريان روند درمان و مداواي او قرار گرفت.
حسن اجتهادي سوم دي‌ماه ١٣٢٥خورشيدي در خانواده‌اي اهل علم و ادب در كازرون تولد يافت. او تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در كازرون و شيراز و تحصيلات دانشگاهي را در رشته زبان و ادبيات فارسي به پايان رساند. اگرچه غزل‌هاي حسن اجتهادي از شهرت بيشتري برخوردار است اما اين هنرمند در همه قالب‌ها شعر مي‌سرايد. قصيده، مثنوي، رباعي و دوبيتي از قالب‌هاي قديم است كه اجتهادي در آنها طبع‌ آزمايي كرده است. شعرهاي نيمايي و بي‌وزن او نيز خواندني و داراي نوآوري و استحكام ذهني و زباني است.
فعاليت اجتهادي تنها در حوزه شعر خلاصه نمي‌شود، او افزون بر پ‍‍ژوهش در متون ادبي گذشته و معاصر به نمايشنامه‌ نويسي و فيلمنامه‌نويسي نيز اشتغال دارد.
غزل‌هاي جنوبي تنها كتابي است كه در سال ١٣٨١ از اجتهادي چاپ شده است، اما كتاب‌هاي در جشن تغزل (بيانيه‌هاي غزل‌ مدرن معاصر)، اشكال و تصاوير (شامل ابداعات و نوآوري‌هايي در شعر كلاسيك- تركيب و تلفيق قوالب و اساليب شعر سنتي و ايجاد فرم‌هايي تازه)، ترانه‌هاي شبنم و گلبرگ (دوبيتي‌ها و رباعي‌ها)، انسان آفتاب و افق (شعرهاي آزاد و نيمايي و سپيد)، رهگذر و پل‌هاي طولاني (قصيده‌ها و مثنوي‌ها)، حقيقت پيروز مي‌شود (نمايشنامه)، در شهر ديوارها (فيلمنامه‌ها و چند نقد و مقاله در مورد سينما)، اوزان غزليات حافظ (تقسيم‌بندي بحور غزل‌ها)، تبسم و مهميز (نوشته‌ها، شعرها و قصه‌هايي به طنز) را آماده چاپ دارد.
حسن اجتهادي تا چند سال پيش در خانه‌اي قديمي و باصفا در ميدان بازارچه شهر كازرون كوچه زير مسجد حاج رضا زندگي مي‌كرد و اين امكان براي شاعران، نويسندگان و هنرمندان كازروني وجود داشت تا از حضورش بهره‌مند باشند. او هم اينك در شيراز زندگي مي‌كند.
7375 /6118