یك هیات آمریكایی وارد كره شمالی شد

پكن - ایرنا - خبرگزاری یونهاپ كره جنوبی اعلام كرد هیاتی از كارشناسان آمریكا عصر امروز یكشنبه با عبور از مرز دو كره وارد كره شمالی شدند تا زمینه دیدار 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریكا و 'كیم جونگ اون' رهبر كره شمالی را فراهم كنند.

به گزارش ایرنا خبرگزاری كره جنوبی اعلام كرد 'سونگ كیم' سفیر سابق آمریكا در كره جنوبی و مذاكره كننده هسته ای سابق این كشور، سرپرستی تیم ایالات متحده را در این سفر به عهده دارد.
آنطور كه این رسانه گزارش كرده است سفیر سابق آمریكا در كره جنوبی از مرز دو كره عبور كرده است تا با 'چوی سون هویی' معاون وزیر خارجه كره شمالی كه روز پنجشنبه اعلام كرد پیونگ یانگ برای دیدار با ترامپ التماس نمی كند ملاقات كند.
تیم ایالات متحده همچنین شامل 'آلیسون هوكر' مدیر امور كره شمالی در كاخ سفید و 'راندال شریور' دستیار وزیر دفاع در حوزه شرق آسیا است.
ورود این تیم آمریكایی به كره شمالی، یك روز پس از آن انجام شد كه ' مون جائه این' رئیس جمهوری كره جنوبی و 'كیم جونگ اون' رهبر شمالی دومین نشست سران را در روستای مرزی 'پانمونجوم' انجام دادند.
دیدار رهبران كره شمالی و آمریكا قرار بود 12 ژوئن در سنگاپور برگزار شود اما ترامپ در نامه ای به 'كیم جونگ اون' رهبر كره شمالی، با اشاره به آنچه كه «خصومت آشكار» در موضع‌گیری‌های اخیر پیونگ یانگ خواند، نوشت كه از دیدگاه او «اكنون زمان مناسبی برای برگزاری این دیدار نیست».
پس از لغو دیدار سران، معاون وزیر امور خارجه كره شمالی با صدور بیانیه‌ای با ادبیات آشتی‌جویانه، گفت كه پیونگ یانگ همچنان مایل به «نشست چهره به چهره با آمریكا و حل و فصل مسائل و اختلافات موجود» است.
رئیس جمهوری آمریكا روز جمعه در واكنش به این بیانیه، آن را اقدامی «خوب» خواند و گفت كه واشنگتن همچنان مشغول گفت وگو با مقام‌های كره شمالی است.
ترامپ ادامه داد: خواهیم دید كه چه پیش می‌آید شاید دیدار در همان 12 ژوئن برگزار شود.
تردیدها درخصوص برگزاری این دیدار از هفته گذشته و زمانی آغاز شد كه «جان بولتون» مشاور امور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریكا، خلع سلاح هسته ای كره شمالی را با اقدام صورت گرفته در لیبی دوران «معمر قذافی» مقایسه كرد؛ فردی كه سال ها بعد با حمایت آمریكا از قدرت سرنگون شد.
پیونگ یانگ در آن زمان اظهارات بولتون را تحریك آمیز دانست و تهدید كرد كه زمینه چینی برای مذاكرات صلح را متوقف می كند.
اما دونالد ترامپ رئیس جمهوری امروز یكشنبه نیز در اظهاراتی تناقض آمیز گفت كه همچنان به دنبال برگزاری دیدار با كیم است.
ترامپ افزود: ما برای جلسه با كره شمالی بسیار خوب كار می كنیم این روند بسیار خوب پیش می رود ما به دنبال برگزاری این دیدار در دوازدهم ژوئن (22 خرداد) در سنگاپور هستیم این دیدار تغییر نكرده است باید ببینیم چه پیش می آید.
در چنین وضعیت پرابهامی، 'سارا سندرز' سخنگوی كاخ سفید روز شنبه اعلام كرد كه تیمی از آمریكا هفته جاری راهی سنگاپور می شود تا جزئیات مربوط به نشست احتمالی بین رئیس جمهوری آمریكا و رهبر كره شمالی را بررسی كند.
از سوی دیگر، خبرگزاری كره شمالی اعلام كرد 'كیم جونگ اون' بر عزم ثابت خود برای دیدار با ترامپ تاكید دارد و خواهان برگزاری اجلاس سران با آمریكاست.
شرق آسیا سال ها است كه به صحنه كشمكش های كره شمالی و آمریكا تبدیل شده است و امید می رود تحولات صورت گرفته، راه برون رفتی از این بن بست سیاسی باشد.
**آساق**1904**