۶ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۲۶
کد خبر: 82927313
۰ نفر
دختران قهرمان فوتسال: شغل می خواهیم

تهران- ایرنا - دختران قرمز پوش قهرمان مسابقات فوتسال آسیا یكی یكی وارد معاونت امور زنان ریاست جمهوری می شوند، با چهره های پر نشاط و امیدوار آمده اند تا با معاون رئیس جمهوری دیدار كنند و از خواسته هایشان بگویند، یك خواسته مشترك است. «شغل می خواهیم».

سرخی لباس برخی با سرخی گونه هایشان یكی شده بود. احساس كردم برخی از این دختران قهرمان با وجود اینكه افتخار كسب سكوی اول قهرمانی آسیا را داشته اند اما برای ورود به محیطی این گونه و رسمی خجالت می كشند، از یكی پرسیدم برای دیدار با خانم ابتكار آمده اید، در پاسخ با لحنی شیرین پاسخ داد، بله. امروز قرار دیدار داریم، به سمت در ورودی رفت و از متصدی پرسید باید كدام طبقه بروم.
پس از راهنمایی این دختر قهرمان، راهی سالن جلسات شدیم، چهره های بشاش و خندان دخترانی را دیدم كه هر كدام از استان های مختلفی آمده بودند. دخترانی كه شادی را به ملت ایران تقدیم كردند، اولین چیزی بود كه نگاه همه را به خود جلب می كرد، اما در میان این همه، گلدان هایی كه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با برچسبی تحت عنوان «به مناسبت قهرمانی تیم فوتسال دخترانی ایرانی در آسیا» روی آن حك شده بود نیز چشم همه را به خود خیره می كرد.
برای هر یك از شركت كنندگان گلدان هایی كوچك با رنگ سفید و گل هایی زیبا روی میز گذاشته بودند، تا چند دقیقه ای همه برای انتخاب گل های این گلدان با هم صحبت می كردند كه كدام قشنگ تر است، در این میان، سلفی گرفتن دختران قهرمان ایرانی نیز دیدنی بود.
چند دقیقه ای همه عكاسان و قهرمانان ایران زمین منتظر حضور خانم معصومه ابتكار، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده بودیم. او مانند همیشه و خنده بر لب وارد سالن جلسات شد، جلسه رسمیت پیدا كرد، فریبا محمدیان، معاون ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان برنامه را شروع كرد و گفت: با قهرمانی تیم فوتسال دختران ایرانی، كسب سهمیه ای برای دختران جوان داشتند كه البته با تصمیمات فیفا و ندادن این سهمیه به دختران مواجه هستیم. تلاش می كنیم در فدراسیون فوتبال دختران و پسران را با هم داشته باشند، ما دلمان نمی خواهد هیچكدام حذف شوند.

* قهرمانی ها به راحتی به دست نمی آید
وی به برخی موفقیت های بانوان ورزشكار ایرانی نیز اشاره كرد و ادامه داد: البته علاوه بر كسب قهرمانی دختران فوتسالیست، دختران تكواندوكار 6 سهمیه المپیك را كسب كردند، مریم طوسی دونده ارزشمند در دوی 100 متر در مسابقات شركت های جهان نیز مقام اول را كسب كرد و ساره جوانمردی و سمیرا ارم نیز سهمیه پاراالمپیك 2020 را گرفتند، فرانك پرتوآذر در رشته كوهستان بانوان بزرگسال مقام سوم را به دست آورد.
وی اضافه كرد: این قهرمانی ها به راحتی به دست نمی آید و بسیار سخت هم هست چون رقبای قدری دارند.
محمدیان همچنین گریزی به پست های بانوان در وزارتخانه ورزش و جوانان به ویژه در حوزه ورزش زد و گفت: اكنون چهار مدیركل زن در بخش ورزش داریم و اساسنامه فدراسیون ها بار دیگر بر افزایش اختیارات و قدرت روسای حوزه مدیریت زنان پیشنهاد داده شده است.
معاون ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: این موضوع اكنون در كمیسیون اجتماعی دولت در حال بررسی است و بعد از عبور از كمیسیون ها اگر رأی بیاورد به عنوان یك اتفاق مبارك در حوزه معاونت زنان محسوب می شود.

* سمبلی از قهرمانان ورزشی نداریم
لیلا صوفی زاده، نائب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال گفت: این دختران قهرمان نشان دادند كه حجاب اسلامی مانعی برای آنها نیست و همیشه حرف اول را می زنند و انتظار داریم با توجه به اینكه بازیكنان قهرمانی هایی را رقم می زنند و در این مسیر انواع آسیب های جسمی و حتی دوری از خانواده را تحمل می كنند به مهمترین خواسته آنها یعنی «اشتغال» جواب داده شود.
وی خاطرنشان كرد: همچنین انتظار داریم طرحی از سوی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ارائه و تصویب شود كه دورانی كه ملی پوشان فعالیت دارند نیز جزو سنوات خدمتی آنها محسوب شود.
صوفی زاده درباره پخش مستقیم مسابقات بانوان در صدا و سیما نیز گفت: پخش مستقیم مسابقات برای ترویج فرهنگ زن مسلمان بهترین بستر است و تلاش هایی در این زمینه شده و اگر این موضوع محقق شود مهمترین هدف است چرا كه دولت دوازدهم نیز تلاش هایی برای این موضوع انجام داده است.
وی اضافه كرد: از میان 51 فدراسیون مختلف ورزشی سمبلی از قهرمانان ورزشی نداریم تا در وسایل دانش آموزی و نوشت افزارها از آنها استفاده شود البته در تولیدات فرهنگی بستری به نام ورزش داریم كه باید آنها را مطرح كنیم ما زمانی «دارا و سارا» داشتیم اكنون هم باید «فهیمه و زهرا» به عنوان قهرمانان فوتسال داشته باشیم.

* كسب چهار جام توسط فوتسالیست ها
دختران فوتسالیست در مسابقات آسیایی چهار جام را كسب كردند، جام اخلاق، بهترین دروازه بان و دو خانم گل، البته فرزانه توسلی دروازه بان این تیم تنها 6 گل خورد و دو خانم گل نیز هر كدام با 9 گل این افتخار را به دست آوردند.
شهرزاد مظفر، سرمربی تیم فوتسال دختران نیز بزرگترین دستاورد این قهرمانی را لذتی دانست كه از شادی مردم به دست می آید چون این دختران سختی های زیادی كشیدند و اگر هر كدام از اینها نبودند شاید این قهرمانی به دست نمی آمد. بنابراین باید سعی كیند تا این دختران قهرمان در دستگاه های اجرایی مشغول به كار شوند.

* شغل می خواهیم
زمانی كه همه مسئولان و مربیان درباره قهرمانی تیم فوتسال دختران صحبت كردند، یكی از حاضران در جلسه از خانم ابتكار خواست كه دختران فوتسالیست هم خودشان را معرفی كنند و اگر درخواستی هم دارند مطرح كنند، همه خودشان را معرفی كردند اما تنها خواسته ای كه داشتند اشتغال بود.
نسیم خرمی، كاپیتان تیم فوتسال و چند نفر دیگری از بازیكنان صحبت كردند، همه درخواست شان این بود كه ما می خواهیم با استخدام در دستگاهها، پشتوانه ای برای آینده مان داشته باشیم.

* «نمی شود نمی شود» را كنار گذاشتید
معصومه ابتكار هم صحبت های خود را این گونه آغاز كرد كه شما «نمی شود نمی شود را كنار گذاشتید و پیروز شدید»، شما دل یك ملت را شاد كردید.
وی اظهار داشت: شما راه قهرمانی را باز كردید و با افتخار می گویم كه پیشرفت های خوبی در حوزه ورزش بانوان داریم و اگر چه دولت بخشی از امكانات را فراهم كرد اما كار عمده توسط خود شما انجام شد. این مساله می تواند الگویی برای دیگر دختران جامعه شود.
ابتكار ادامه داد: هنوز كمبودها و كاستی هایی از جمله معیشت و اشتغال قهرمانان را داریم كه امیدواریم با حمایت مسئولان بتوانیم زمینه اشتغال آنان را فراهم كنیم.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری افزود: باید در موضوع اشتغال زنان قهرمان در فدراسیون ها بازنگری شود. این مساله در كمیسیون اجتماعی دولت هم مطرح است تا سهم زنان در فدراسیون ها قوی تر دیده شود.

* سهم استخدام بانوان قهرمان در دستگاهها محفوظ است
طاهره طاهریان، مشاور معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در امور ورزش زنان و دختران به خبرنگار ایرنا گفت: در هیات دولت یك مصوبه برای استخدام قهرمانان ورزشی وجود دارد. معمولا دستگاه های مختلف این كار را انجام می دهند و هیچ محدودیتی برای زنان قهرمان وجود ندارد.
وی ادامه داد: مصوبه هیات دولت برای زنان و مردان قهرمان لازم الاجراست و به طور قطع مردان از این شرایط بهره بیشتری می برند. اكنون یك بازنگری و اصلاحیه در این زمینه در حال انجام است تا حق زنان در این موضوع لحاظ شود تا برای استخدام این بانوان كم لطفی و كم توجهی نشود.
پس از این همه صحبت و سخنرانی در نهایت معصومه ابتكار، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از این قهرمانان تجلیل كرد و با یك عكس یادگاری این دیدار به پایان رسید.
تیم فوتسال بانوان جمهوری اسلامی ایران اواخر اردیبهشت امسال با پیروزی خیره كننده پنج بر 2 در مقابل ژاپن در فینال رقابت های قهرمانی آسیایی تایلند، عنوان افتخار آمیز ملكه های فوتسال این قاره را از آن خود كرد.
اجتمام * 7268 * 3063