۶ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۰۹
کد خبر: 82927284
۰ نفر
تحريم هاي آمريكا عليه ونزوئلا ادامه مي يابد

تهران-ايرنا- «مايك پنس» معاون رئيس جمهوري آمريكا گفت با وجود آزادي يك شهروند آمريكايي و همسرش از زندان كاراكاس، تحريم ها عليه ونزوئلا به قوت خود باقي مي ماند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، پنس روز شنبه در توئيتي از آزادي «جاش هالت» شهروند آمريكايي در بازداشت كاراكاس و همسرش ابراز خرسندي كرد اما نوشت تحريم هاي ونزوئلا تا زمان بازگشت دمكراسي به اين كشور ادامه مي يابد.
هالت 26 ساله و همسرش «تامارا كالِنو» بعد از اين كه «نيكلاس مادورو»رئيس جمهوري ونزوئلا روز شنبه دستور آزادي آنها را بعد از دو سال صادر كرد به واشنگتن بازگشتند.
«جورج رودريگز» وزير ارتباطات ونزوئلا خطاب به خبرنگاران در كاراكاس، اين اقدام را با هدف گفت و گو بين كاراكاس و واشنگتن توصيف كرد.
هالت وهمسرش به اتهام حمل سلاح و توطئه براي بي ثبات كردن دولت مادور بازداشت شده بودند.
بعد از انتخابات رياست جمهوري 20 مه (30 ارديبهشت) كه بار ديگر مادورو را ابقا كرد «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري آمريكا آن را «ساختگي» توصيف و تحريم عليه حكومت اين كشور را تشديد كرد.
مادورو تاكيد دارد كه كشورش قربان «جنگ اقتصادي» توسط قدرت هاي خارجي از جمله آمريكا و اپوزيسيون محافظه كار شده است كه سرنگوني حكومت وي را هدف قرار مي دهند.
بيشتر اقتصاد دانان مشكلات اقتصادي ونزوئلا را به دليل سالها سوء مديريت، فساد و كاهش قيمت نفت ارزيابي مي كنند.
به گزارش ايرنا، ترامپ پيش تر ونزوئلا را به حمله نظامي تهديد كرده و به صراحت خواستار تغيير دولت اين كشور شده بود.
واشنگتن، به تازگي كاردار و معاون سركنسول ونزوئلا در ايالت هيوستون را عنصر نامطلوب خواند و به آنان 48 ساعت فرصت داد، خاك ايالات متحده را ترك كنند.
پيش از آن، دولت مادورو رئيس جمهوري ونزوئلا « تاد رابينسون» كاردار و « براين نارانجو» معاون سفارت آمريكا در كاراكاس را به اتهام «توطئه» عليه دولت ونزوئلا اخراج كرده بود.
آمريكا و مخالفان مادورو كه از حمايت كاخ سفيد برخوردار هستند، نتيجه انتخابات اخير ونزوئلا را رد كرده اند و واشنگتن به نشانه مخالفت با انتخابات ونزوئلا، تحريم هاي جديدي عليه كاراكاس وضع كرد كه مادورو آنها را «جنايت عليه بشريت» خواند.
اروپام**9158** 1723


https://www.thedailystar.net/world/united-states/united-states-sanctions-on-venezuela-to-stay-says-united-states-vice-president-
mike-pence-1582216

سرخط اخبار جهان