90 درصد واردات پوشاك از مبادی غیر رسمی است

تهران- ایرنا- مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور نساجی و پوشاك گفت: نظر وزارتخانه، تامین نزدیك به 70 درصد نیازهای داخلی نساجی و پوشاك از بازار داخل است، اما اكنون 90 درصد واردات این محصولات از مبادی غیررسمی و قاچاق صورت می گیرد.

«گلنار نصرالهی» امروز (یكشنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با رد اخبار منتشر شده در برخی رسانه ها درخصوص تعطیلی 70 درصد تولیدكنندگان پوشاك كشور، افزود: مجموع مصرف كالاهای نساجی و پوشاك كشور 510 هزار تن است كه 350 هزار تن آن از تولیدات داخلی تامین می شود.
وی ادامه داد: صادرات كالاهای نساجی و پوشاك از 850 میلیون دلار در سال 1395 به بیش از یك میلیارد و 30 میلیون دلار در سال 96 افزایش داشته است.
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور نساجی و پوشاك یادآورشد: عمده صادارت كالاهای نساجی، به كشورهای همسایه از جمله تركیه و همچنین اروپا انجام می شود.
«بخش زیادی از صادرات به تركیه شامل نخ و الیاف است، هرچند صادرات كالاهای با ارزش افزوده بالا مطلوب است، اما صادرات نخ و الیاف خام فروشی نیست».
وی به سهم بالای قاچاق در واردات تولیدات نساجی اشاره كرد و از اجرای طرح ساماندهی برندهای خارجی خبر داد.
نصرالهی افزود: اكنون گمركات مناطق آزاد به این موضوع حساس شده اند و افزایش قیمت پایه برای دریافت حقوق ورودی اعمال شده است.
به گفته وی، قیمت پایه برای واردات هر كیلوگرم پوشاك از هفت دلار در سال 1395 به 15 دلار در سال 1396 افزایش یافت، به طوری كه 60 میلیون دلار واردات سال 95 بر مبنای واردات 6 هزار تن كالا بوده است. همین میزان 60 میلیون دلار واردات در سال 96 بر مبنای فقط سه هزار تن واردات بوده كه نشان دهنده كاهش وزنی واردات و بالا رفتن ارزش آن است.
مشاور وزیر صنعت در ادامه، بازسازی، نوسازی و توسعه واحدهای صنعت نساجی را از برنامه های اولویت دار امسال وزارت صنعت برشمرد و یادآورشد: اواخر پارسال طرح كد شناسه كالا برای جلوگیری از قاچاق كالا اجرایی شد و مجموعه این اقدام ها ریسك قاچاق در صنعت نساجی را افزایش داده است.
وی ادامه داد: ورود برندهای خارجی پوشاك به كشور منوط به متعهد شدن برای داخلی سازی 20 درصد تولید آنهاست؛ بر این اساس اكنون شركت هایی از تركیه، انگلیس، آلمان و اسپانیا، داخلی سازی را آغاز كرده اند.

** پیشنهاد كاهش مالیات بر ارزش افزوده تولیدكنندگان
نصرالهی در ادامه تعداد كل واحدهای نساجی كشور را افزون بر 9 هزار واحد اعلام كرد كه عمده آن در دست بخش خصوصی است.
وی، قاچاق را مشكلی برای تولید داخل برشمرد و افزود: باید اقدام هایی برای كاهش قیمت تمام شده تولید داخل انجام داد؛ پیشنهاد ما «كاهش درصد مالیات بر ارزش افزوده تولیدكنندگان از 9 به سه درصد» یا «اخذ این مالیات از مصرف كننده نهایی» است تا این صنعت جانی دوباره بگیرد.
وی یادآورشد: آشنا كردن واحدهای نساجی با صنعت مُد و طراحی با حمایت های وزارت ارشاد و پرداختن به مباحث تولید و تجارت، از جمله برنامه هایی است كه در راستای بازسازی و نوسازی این صنعت در دستور كار است.
نصرالهی اضافه كرد: اعطای مشوق های صادراتی و كمك به بازاریابی و تامین تسهیلاتی برای حضور در نمایشگاه های بین المللی، در بودجه امسال برای این صنعت پیش بینی شده و تلاش می شود در اولویت قرار گیرند.
وی با مقایسه حمایت های تركیه از صنعت نساجی این كشور نسبت به ایران، گفت: دولت تركیه در بازاریابی، شركت در نمایشگاه های خارجی، كاهش هزینه های واحدهای تولیدی و همچنین ایجاد فروشگاه در كشورهای هدف، به تولیدكنندگان خود كمك می كند.
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور نساجی و پوشاك درباره برخی اقدام های كارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، اظهارداشت: برای رونق واحدهای تولید مشكل دار، رفع مشكلات مالیات و تامین اجتماعی آنها، جلسه های متعددی برای تقسیط وام های معوق شده و مهلت گرفتن برای چك های برگشتی شان با بانك ها برگزار شده است.
وی بار دیگر یادآورشد كه توسعه صادرات در بخش نساجی و پوشاك نیازمند ظرفیت سازی و سرمایه گذاری های جدید است.
به گزارش ایرنا، پیشتر مدیركل دفتر صنایع نساجی و پوشاك وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته بود: با توجه به پروانه های بهره برداری صادره، پارسال تعداد 466 واحد نساجی با سرمایه گذاری 18 هزار میلیارد ریالی و با اشتغال 9 هزار و 268 نفر به بهره برداری رسید.
«افسانه محرابی» به تولید برخی محصولات منتخب صنایع نساجی در سال 96 اشاره كرد و افزود: الیاف پلی استر، نخ فیلامنت پلی استر و نخ سیستم پنبه ای و تركیبی الیاف مصنوعی به ترتیب 206، 240 و 215 هزار تن و فرش ماشینی و چرم به ترتیب 92 هزار مترمربع و 46 میلیون فوت مربع تولید شد.
اقتصام*3065** 2023