۶ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۲۷
کد خبر: 82927049
۰ نفر
فتح خرمشهر، فتح ارزش ها بود

اصفهان - ايرنا - رزمندگان دوران مقدس، فتح خرمشهر را يكي از رويدادهاي مهم تاريخ دانستند كه در سايه ايمان، همت و تلاش جوانان اين مرز و بوم و با تكيه بر توان داخلي حاصل شد از اينرو آزاد سازي اين شهر جاويد از چنگال دشمن اشتغالگر را فتح ارزش ها مي دانند.

اين رزمندگان روز يكشنبه در گفت وگو با ايرنا با اشاره به اينكه تجهيزات دشمن به گونه اي بود كه با اتكا بر قدرت مادي خود هرگز باور نداشت رزمندگان ما بتوانند بر اين تجهيزات غلبه و آنها را از خرمشهر بيرون كنند، افزودند: اما رزمندگان ما با قدرت ايمان و اراده قوي خود توانستند دشمن را شكست و نشان دهند كه قدرت معنوي بر قدرت مادي غالب است.
يكي از رزمندگان و فرماندهان سالهاي دفاع مقدس گفت: خرمشهر در سايه قدرت ايمان و اراده جوانان اين مرز و بوم آزاد شد و فتح اين شهر سرافراز، فتح ارزش هاست
' اكبر نصراصفهاني ' افزود: در عمليات بيت المقدس كه منجر به آزادسازي خرمشهر شد، تجهيزات دشمن به گونه اي بود كه دشمن با اتكا بر قدرت مادي خود باور نمي كرد، رزمندگان ايراني بتوانند از آن عبور كنند.
وي افزود: ولي رزمندگان ما با قدرت ايمان و اراده، اين موانع را دور زدند و نشان دادند، قدرت معنوي بر قدرت مادي غلبه دارد.
اين رزمنده دوران دفاع مقدس ادامه داد: رژيم بعثي در برابر حركت رزمندگان اسلام از انواع موانع، مين و سيم هاي خاردار استفاده كرده بود و حتي تمامي شهر را به جز نقاطي كه براي خودشان مفيد بود تخريب كرده بودند.
وي توضيح داد: دشمن بعثي در اطراف شهر نيز با نصب تيرهاي آهن هاي عمودي و قراردادن خودروها و ماشين آلات امكان هلي برن نيروها ( انتقال نيرو از هوا به زمين ) براي ايران از بين برده بود.
اين فرمانده سالهاي دفاع مقدس و فاتح خرمشهر، اظهار كرد: اطمينان دشمن از نفوذ ناپذيري خرمشهر به گونه بود كه وقتي رزمندگان اسلام را مشاهده مي كردند كه فوج فوج مزدوران عراقي را دستگير مي كردند، دچار وحشت شده بودند.
وي ادامه داد: در عمليات بيت المقدس وضعيت به گونه اي بود كه يك نوجوان 14ساله بسيجي به واسطه رعب و وحشتي كه در دل دشمن افتاده بود، 200-300 عراقي را به عقب منتقل مي كرد و در مجموع 19 هزار نفر از نيروهاي دشمن تسليم شدند كه در نوع خود در جهان بي سابقه است.
وي با بيان اينكه مهمترين رمز پيروزي اين عمليات در درجه اول ايمان به خدا و ولايت پذيري بود، خاطر نشان كرد: رزمندگان به واسطه روحيه ولايت پذيري در برابر قدرت مادي دشمن هيچگاه مايوس نمي شدند.
نصر اصفهاني تحمل سختي ها را از ديگر رموز فتح خرمشهر بيان كرد و افزود: رزمندگان با وجود شهادت برخي از همرزمانشان، توانستند تجهيزات و تسليحات اين عمليات را بيش از 13 كليومتر در گِل و لاي بسيار چسبنده آن مناطق، حركت دهند تا بتوانند با دور زدن دشمن به جاده خرمشهر تا مرز برسند.
وي خاطرنشان كرد: امروز نيز ايمان، ولايت پذيري، مايوس نشدن، توجه داشتن به هدف و حركت به سمت آن و حركت در مسير ارزش ها ضامن موفقيت است.
يكي از خلبانان بالگرد نوع كُبرا و نويسنده كتاب 'وقتي پلنگ خواب است' نيز در گفت و گو با ايرنا با اشاره به صحنه هايي از فتح خرمشهر، گفت: حماسه فتح خرمشهر كار خدا بود و از زمين و آسمان حماسه، ايثار و فداكاري و رشادت موج مي زد.
سرهنگ خلبان بازنشسته ' حسين وكيلي ' با اشاره به رشادت يكي از خلبانان بالگرد كبرا به نام شهيد نصر الله تفضلي گفت: اين شهيد يكي از تانك هاي دشمن را به رغم موقعيتي كه امكان هدف قرار گرفتن بالگردش وجود داشت، مورد اصابت راكت خود قرار داد و زيبايي اين رشادت كه توسط دوربين ها ضبط شده بود منجر شد، بارها و بارها اين صحنه در رسانه ها منتشر شود.
وي خاطر نشان كرد: البته بالگرد اين خلبان كه يكي از خلبانان شجاع، نترس، فداكار، شريف، آرام، متين و سليم النفس هوانيروز بود در يكي ديگر از عمليات ها مورد اصابت موشك دشمن قرار گرفت و به همراه يكي ديگر از خلبانان هوانيروز به نام شهيد رادفر آسماني شدند.
اين استاد خلبان بالگرد تهاجمي كبرا، خلوص، پاكي، سلامت نفس و همت رزمندگان اسلام را يكي از رموز موفقيت عمليات بيت المقدس عنوان كرد و افزود: مسئولان نيز در اين عمليات و سال هاي دفاع مقدس به مردم اعتماد كرده بودند و دفاع را مردمي كردند و همين اعتماد و مردمي كردن دفاع يكي از رموز پيروزي ما در دفاع مقدس بود.
وي با بيان اينكه امروز با جبهه هاي ديگري در عرصه اقتصاد، سياست و فرهنگ مواجه هستيم، تصريح كرد: مسئولان اگر دفاع در عرصه اقتصادي، سياسي و فرهنگي را مردمي كنند و ظرفيت هاي مردم را باور و مردم را در اين عرصه ها سهيم كنند، قطعا پيروزي هاي ديگري رقم خواهد خورد ولي اگر از اين ظرفيت عظيم غفلت شود، هيچ جبهه اي اعم از نظامي، اقتصادي و فرهنگي آينده خوبي نخواهد داشت.
همچنين يكي ديگر از فرماندهان زرهي پاسدار در سالهاي دفاع مقدس اظهاركرد: فتح خرمشهر زماني رقم خورد كه به توانايي و ظرفيت هاي خود متكي شديم.
' محمدرضا يادگاري ' در گفت و گو با ايرنا اضافه كرد: اين پيروزي، رويكرد دشمن نسبت به ايران را تغيير داد و دشمن فهميد با قدرتي عظيم و مردمي مواجه است.
وي خاطرنشان با اشاره به اينكه سقوط خرمشهر موجب تضعيف روحي و شدت ياس در برخي افراد شده بود، گفت: برخي افراد گمان مي كردند آنچه از دست رفته است ديگر قابل دوباره گرفتن نيست ولي فتح خرمشهر اميدي را بوجود آورد كه نشان داد مقاومت و ايستادگي نتيجه خواهد داد.
اين رزمنده دوران دفاع مقدس ادامه داد: پيروزي رزمندگان اسلام در جبهه مقاومت نيز بي شك از دفاع مقدس و فتح خرمشهر سرچشمه گرفته است.
اين فرمانده سال هاي دفاع مقدس گفت: يكي از درس هاي پيروزي عمليات بيت المقدس اين است كه با دست خالي مي توان ايستادگي كرد و دشمن را به عقب راند و دفاع از حق بن بست ندارد.
فرماندهاني كه در اين گزارش با آنها مصاحبه شد هر سه برادر شهيد و از فاتحان خرمشهر هستند.
فرمانده قرارگاه عملياتي سيد الشهدا(ع) نيز در جمع رزمندگان نيروهاي مسلح در گلستان شهداي اصفهان بااشاره به تاكيد رهبر معظم انقلاب بر وحدت نيروهاي مسلح عنوان كرد: در دوران دفاع مقدس هر جا وحدت وجود داشت به هم ‌افزايي رسيديم كه نمونه آن عمليات فتح المبين و در ادامه عمليات بيت‌ المقدس بود و د راين عمليات ها نيروهاي مسلح با فرماندهي حضرت امام (ره) به پيروزي‌هاي بزرگي دست يافتند.
سردار سرتيپ ' محمدجواد استكي ' بااشاره به مقاومت نيروهاي سپاه، ارتش و مردم در زمان محاصره خرمشهر توسط رژيم بعث عراق گفت: كمتر از 500 نفر بيش از 34 روز اين شهر را نگه داشتند و از 150 پاسداري كه در خرمشهر به فرماندهي شهيد ' جهان ‌آرا ' بودند تنها چند تن باقي ماندند و تسليم نشدند تا به شهادت رساندند.
وي در ادامه تاكيد كرد: بعثي ‌ها حدود 2 سال با ايجاد استحكامات در خرمشهر، 30 هزار نيرو در اين شهر مستقر كرده بودند و ' صدام ' گفته بود اگر خرمشهر را پس گرفتند من كليد بصره را به ايران مي‌دهم ولي با اين وجود نتوانستد بيش از يك روز خرمشهر را حفظ كنند و 19 هزار نفر از آنها در اين عمليات اسير شدند.
اين فاتح خرمشهر خاطر نشان كرد: صدام و غربي‌ها باور نمي‌كردند و حتي براي برخي از ما نيز باور كردني نبود كه خرمشهر با اين شرايط آزاد شود و به همين خاطر بود كه امام فرمودند؛ ' خرمشهر را خدا آزاد كرد'.
وي با بيان اينكه اين عمليات با تدبير و دعاي امام راحل انجام شد، گفت: پس از مراحل دوم و سوم اين عمليات كه تعداد شهداي ما زياد شده بود ' محسن رضايي ' فرمانده وقت سپاه براي اجراي مرحله چهارم از امام كسب تكليف كرد و امام فرمان حمله داد.
سردار استكي با اشاره به بيان رهبر معظم انقلاب مبني بر پيش رو بودن خرمشهرهاي جديد، گفت: امروز شاهد خط و جبهه مقاومت در عراق، سوريه و لبنان هستيم و اين حاصل خون شهدا و راه رزمندگان عمليات بيت المقدس است.
وي در پايان با اشاره به زياده ‌خواهي‌ دشمنان اظهاركرد: امروز شاهديم كه اگر يك قدم عقب نشيني كنيم، دشمن صد قدم جلو مي ‌آيد اما درسي كه خرمشهر به ما داد اينكه اگر مانند دوران دفاع مقدس حرف ولي فقيه را آويزه گوشمان قرار دهيم و تسليم دشمنان نشويم قطعا موفق خواهيم شد.
گ/ 7134/ 2093