فرهنگ موزاییكی ایران منحصر به‌فرد است

تهران- ایرنا- نماینده بنیاد فرهنگی یونان در ایران، فرهنگ موزاییكی (تنوع فرهنگی بالا) را از ظرفیت ها و ویژگی های منحصر به‌فرد ایران‌زمین می داند.

«كاترینا بالاموتی» كه بیش از دو سال از اقامتش در ایران به عنوان نماینده بنیاد فرهنگی یونان می گذرد و در این مدت شناخت خوبی از كشورمان پیدا كرده، روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا به پرسش هایی درباره گردشگری و همكاری های فرهنگی این‌چنین پاسخ داد:

ایرنا : چه فعالیت های فرهنگی در ایرانی دارید؟
بالاموتی : ما و ایران همسایگی و دوستی خیلی قدیمی داریم و ارتباط فرهنگی بین دو كشور مهم است، اطلاعات و دانش غرب از یونان شروع می شود و دانش شرق از دریچه ایران؛ و این دو تعامل تمدنی تاریخی دارند.
در زمینه فرهنگ در دو سال اخیر ما روی موارد زیادی كار كردیم؛ مثلا قراردادی بین جشنواره تئاتر فجر و جشنواره تئاتر آتن امضا كردیم، با جشنواره هنرهای تجسمی ایران هم برای چگونگی تولید یك محصول مشترك، همفكری و رایزنی كردیم.
ما برنامه ریزی كردیم تا فیلم كوتاهی درباره ایران را در بیش از 25 تا 30 شهر مختلف یونان به نمایش بگذاریم و همچنین در زمینه همكاری های حوزه علم و دانش با دانشگاه تهران رایزنی كردیم تا بتوانیم دوستانی را از اینجا برای یك رویداد آموزشی - فرهنگی كه تابستان در آتن برگزار می شود، شركت دهیم.
به علاوه در پی مذاكره با بنیاد فردوسی، به نتیجه رسیدیم كه شعرهای زیبای فردوسی را به زبان یونانی ترجمه كنیم.
در مجموع ما می خواهیم پلی باشیم بین فرهنگ ایران و یونان و علاقه مندیم از طریق یونان، فرهنگ ایران و ایرانیان را به جامعه غربی به طور دائم معرفی كنیم.
با مجموع تلاش های صورت گرفته، امیدوارم امسال، سال طلایی فرهنگی بین ایران و یونان باشد و گفت و گوی فرهنگی دو كشور پررنگ تر شود.

ایرنا : مدت اقامت شما در ایران چقدر است و در این مدت كجاها را دیده اید؟
بالاموتی : دو سال و نیم است كه در ایران زندگی می كنم و كاشان، دریاچه نمك، اصفهان، چالوس، اردبیل، آستارا، تبریز و شمال ایران را دیده ام.

ایرنا : فكر می كنم با توجه به برخی تشابهات اقلیم یونان با شمال ایران، از بین جاهایی كه بازدید كرده اید، بیشتر مناطق كویری یا خشك ایران برای شما جذاب تر باشد!
بالاموتی : بله، هوای یونان مثل تهران است با رطوبت بالا چیزی شبیه شمال ایران و همانطور كه شما گفتید چیزی كه برای من جذابیت داشت بخش های كویری و جنوب ایران بود كه كاملا تجربه متفاوتی به حساب می آمد.

ایرنا : از این تجربه متفاوت و دریافت هایتان بگویید.
بالاموتی : ما در یونان دریاچه نمك، شتر و كویر نداریم و برایم جالب بود یك شتر بزرگ از دست من غذا خورد (با خنده).

ایرنا : در این سفرها و طول اقامت از صنایع دستی ایران چه شناختی پیدا كردید؟
بالاموتی: میناكاری اصفهانی‌ها برایم شگفت‌آور بود و قلم‌زنی و نقره‌كاری زنجانی‌ها برایم جالب اما نمی‌توانم چشمانم را روی قالی‌های فوق‌العاده ایرانی ببندم.

ایرنا : از غذاهای ایرانی چطور؟
بالاموتی: ته‌چین شیرازی و فسنجان را بیشتر از همه دوست دارم.

ایرنا : مورد خاصی از آیین های ما بود كه نظرتان را جلب كند؟
بالاموتی : رقص محلی آذربایجانی‌ها و آیین های همراه با موسیقی كردی.

ایرنا : نگاه كلی شما به فرهنگ ایران چیست؟
بالاموتی : در ایران، فرهنگ موزاییكی (تنوع فرهنگی) وجود دارد كه منحصر به‌فرد است و این همه فرهنگ متنوع در كنار هم و در قالب یك كشور خیلی حرف برای گفتن دارد.

ایرنا : اگر بخواهید به هموطنان یونانی تان توصیه كنید تا به ایران بیایند، كجا را برای دیدن پیشنهاد می كنید؟
بالاموتی : به عنوان یك یونانی به هموطنانم خواهم گفت نه یك نقطه از ایران بلكه تمام ایران را ببینند؛ نكته فوق العاده درباره ایران این است كه اینجا یك كشور است ولی از دهها فرهنگ و جغرافیای مختلف و متفاوت تشكیل شده است.
در تهران یك شهر مدرن می بینید؛ در اصفهان و یزد شاهد شهرهای كویری هستید یا در جایی مثل كاشان، كویری كه از دلش رودخانه رد شده و یا در شمال ایران یك جنگل گرمسیری كه آدم را یاد تایلند می اندازد و در جنوب ایران و خلیج فارس و جزایر متفاوتش امكانات خوبی برای تفریح و تفرج وجود دارد.
به نظر من هر كسی از یونان بخواهد به ایران سفر كند، باید حداقل 10 تا 15 روز برای دیدن ایران وقت بگذارد؛ فقط به این دلیل كه بتواند بخشی از زیبایی های این كشور را درك كند.

ایرنا : و متقابلا بگویید، ایرانی هایی كه گردشگر یونان هستند می توانند چه چیزهایی را در آنجا تجربه كنند؟
بالاموتی : پیشنهاد می كنم ایرانی ها هم جنوب یونان و جزیره كرت (Creta) را ببینند كه جزیره بزرگی ست با فرهنگ و غذای متفاوت.
دومین پیشنهادم سانتورینی (Santorini) ست؛ جزیره فوق العاده زیبا و به حدی خارق العاده كه یكی از مجلات معتبر گردشگری نوشته بود جزء جاهایی ست در كره زمین كه حتما قبل از مرگ باید آنجا را ببینید.

ایرنا : فكر كنم بسیاری از ویدیو موزیك های مشهور دنیا در آنجا فیلمبرداری می شود؟
بالاموتی : بله دقیقا.
و پیشنهاد سومم برای كسانی كه علاقه مند به ورزشهایی مثل اسكی، صخره نوردی یا كوه نوردی هستند شمال یونان و المپوس (Mount Olympus) است كه در فرهنگ باستانی ما به آن می گویند كوههایی كه خدا در آنجا حضور دارد.
و در نهایت شهر بزرگ تسالونیكی (Thessaloniki) و شبه جزیره خالكیدیكس (Chalcidice) هم پیشنهادهای بعدی من هستند كه از بهترین ساحل های یونان محسوب می شوند.
تصور كنید در شرایطی كه یونان سرزمین ساحل های و جزیره های بسیار است، در تابستان خود یونانی ها همه به ساحل خالكیدیكس می روند.
به گزارش ایرنا، بنیاد فرهنگی یونان موسسه‌ای دولتی است كه در چارچوب فعالیت‌های اتحادیه اروپا برای توسعه روابط فرهنگی كشور یونان با دیگر كشورهای جهان در حوزه‌های ادبیات، سینما، موسیقی و تئاتر فعالیت می‌كند.
گفت و گو: علی اسدی
فراهنگ**3079**1055