سومين فصل مرمت كليساي هفتوان سلماس آغاز شد

اروميه- ايرنا- مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي گفت: سومين فصل مرمت و ساماندهي بناي تاريخي كليساي هفتوان شهرستان سلماس آغاز شده است.

جليل جباري روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: بر اساس سرفصل هاي مرمتي كه در شوراي فني اين اداره كل مطرح و به تصويب رسيده است، عمليات مرمتي كليساي هفتوان سلماس شامل كف سازي، محوطه سازي و اندود برداري، اصلاح ديوار چين هاي پيرامون بنا، اقدامات حفاظتي جداره باقي مانده آمفي تئاتر، مرمت نقاشي هاي ديوار داخلي و انجام ساير اقدامات حفاظتي است.
وي ادامه داد: اعتبار در نظر گرفته شده براي اين فصل از مرمت بناي تاريخي كليساي هفتوان سلماس، حدود يك ميليارد ريال است و طبق پيش بيني ها اجراي اين فصل از مرمت در پايان تيرماه به پايان مي رسد.
به گزارش ايرنا، كليساي هفتوان سلماس مربوط به اواخر دوره صفوي است كه در تاريخ ۱۹ اسفند ۱۳۸۰شمسي با شمارهٔ ثبت ۴۸۴۲ به عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
اين كليسا به امر شاه عباس صفوي احداث شده است و در سه كيلومتري جنوب شهر سلماس در روستاي 'هفتوان' قرار دارد. اين بناي تاريخي در اثر زلزله سال ۱۹۳۰ ميلادي خسارات سنگيني ديد و پس از آن بازسازي شد.
8135/2093