۵ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۹:۱۹
کد خبر: 82926603
۰ نفر
نخستین سكوی فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی نصب شد

بوشهر- ایرنا- مجری طرح توسعه فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی گفت: نخستین سكوی دریایی این طرح جمعه شب با ثبت ركورد كمتر از 2 ساعت از زمان بلند كردن سكو توسط متخصصان ایرانی در موقعیت استقرار پایه های سكوی فاز 22 این طرح در خلیج فارس نصب شد.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی شركت نفت و گاز پارس روز شنبه به نقل از فرهاد ایزدجو افزود: با اتمام عملیات حفاری در دریا و آماده سازی سكوی 22، مراحل نصب این سازه 2 هزارو 300 تنی توسط شناور نصاب HL 5000 انجام شد و پیش بینی می شود با راندن لوله های CRA و تكمیل عملیات هوك آپ ( اتصال سكو و تجهیزات جانبی به چاه ها) و راه اندازی توسط تیم های فنی ویژه، تا پایان آبان ماه سال جاری به بهره برداری برسد.
وی اضافه كرد: سكوی فاز 22، نخستین عرشه فراساحلی از میان 10 سكویی است كه در قرارداد همكاری مشترك شركت نفت و گاز پارس و شركت صنعتی دریایی ایران (صدرا)، پس از پایان كار ساخت و پیش راه اندازی در یارد این شركت، با استفاده از جرثقیل بارج 5000 تنی HL روی شناور FLB124 بارگیری و بعد از عملیات مهاربندی و حمل، در موقعیت دریایی فاز ٢٢ نصب شد.
ایزدجو گفت: در این سكو 33 هزار اینچ - قطر عملیات لوله كشی، 82 هزار و 355 متر كابل كشی برق و ابزار دقیق و سه هزارو 830 متر عملیات تیوبینگ انجام شده است.
وی ادامه داد: این سكو دارای 57 دستگاه تجهیزات مكانیكی و فرایندی است و در مراحل ساخت آن نیز 2 میلیون و 330هزار نفر ساعت كار اجرایی صورت گرفته است.

*مهندسی، ساخت و اجرای ایرانی سكوی فاز 22 پارس جنوبی
ایزدجو با اشاره به اینكه این سكو، نخستین سكوی تولیدی و انتقال مواد هیدروكربوری فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی است كه نصب شده است اضافه كرد: با نصب و بهره برداری از این سكو، روزانه 500 میلیون فوت مكعب گازشیرین ( 14،2 میلیون متر مكعب) معادل یك دوم یك فاز استاندارد گازی پارس جنوبی به توان تولید گاز كشور افزوده خواهد شد.
وی افزود: تمامی مراحل مهندسی، ساخت و اجرای عملیات این سكو توسط شركت های ایرانی انجام گرفته و بخش عمده ای از كالاها و تجهیزات مورد نیاز این سازه از منابع تولید كننده داخلی سفارش گذاری و تامین شده است.
مجری فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی پارس جنوبی با تاكید بر اجرای دستورالعمل های ایمنی در مرحله ساخت و نصب، در بخش كارفرما و پیمانكار اجرا كننده حوزه فراساحل این فازها گفت: راه اندازی گام به گام سكوهای این طرح نیز در قالب دستورالعمل های ایمنی ابلاغی شركت ملی نفت ایران، صورت می گیرد.
وی درباره وضعیت عملیات ساخت دیگر سكوهای اصلی و اقماری این طرح گفت: سه سكوی دریایی دیگر این طرح در شركت صنعتی دریایی ایران در دست ساخت است كه پیشرفت سكوی اقماری 24A، به 94,5 درصد و سكوهای اصلی 23 و اقماری 24B به ترتیب به 91،2 و 84،2 درصد رسیده است.
مجری طرح توسعه فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی با بیان اینكه 2 سكوی اصلی 22 و 23 به ترتیب با 2 خط لوله 18 و 20 اینچ به سكوهای اقماری 24A و 24B و 2 سكوی اصلی هم با 2 خط لوله 32 اینچ به پالایشگاه طرح توسعه فازهای 22تا 24 پارس جنوبی متصل می شود افزود: گاز استخراجی ازاین سكوها پس از انتقال به پالایشگاه بخش خشكی، فراوری و به شبكه سراسری تزریق خواهد شد.

* دومین سكوی فازهای ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی آماده نصب می شود
رئیس سایت فراساحل فازهای ٢٢ تا٢٤ پارس جنوبی گفت: عملیات ساخت سكوی 24A و پیش راه اندازی آن در مراحل پایانی است.
فرشاد حیدری در جریان عملیات نصب سكوی ٢٢ طرح توسعه فازهای ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی با اشاره به آغاز عملیات حمل فلر و پل رابط آن با سكوی ٢٢ افزود: تا پایان هفته پیش رو نصب این 2 سازه به پایان می رسد.
وی به حفاری ١١ حلقه چاه این سكو، اشاره كرد و گفت: با پایان عملیات تكمیلی حفاری روی هفت حلقه چاه و پایان فعالیت های راه اندازی، تولید گاز از سكوی ٢٢ آغاز خواهد شد.
حیدری افزود: سكوی ٢٤A به عنوان دومین سكوی فازهای ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی به مراحل پایانی عملیات ساخت و پیش راه اندازی رسیده و اواخر خرداد ماه امسال برای نصب در موقعیت دریایی این سكو از یارد شركت صدرا آماده بارگیری می شود.
رئیس سایت فراساحل فازهای ٢٢ تا٢٤ پارس جنوبی بیان كرد: نصب سكوی ٢٤A پارس جنوبی تا اواسط تیرماه امسال امكان پذیر خواهد بود.
وی با اشاره به اینكه این سكوی اقماری، بوسیله یك خط لوله ١٨ اینچ به سكوی اصلی ٢٢ متصل می شود، اضافه كرد: با تكمیل عملیات راه اندازی این 2 سكو، ظرفیت برداشت معادل یك فاز به میزان ٢٨ میلیون متر مكعب در روز امكان پذیر خواهد شد.
حیدری با بیان اینكه پایه های هر چهار سكو و سه پایه فلر به همراه FSPDeck سه سكوی ٢٢، ٢٣ و ٢٤A در موقعیت این سكوها نصب شده است، افزود: كار ساخت سه پایه فلر سكوی ٢٤B ، به عنوان آخرین سكوی در مرحله نصب فازهای ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی نیز تا اواخر خرداد ماه جاری به پایان رسیده و آماده نصب خواهد بود.
وی با اشاره به اینكه بر مبنای برنامه ریزی های انجام شده، 2 سكوی ٢٣ و ٢٤B تا پایان مهرماه امسال به پیشرفت های مورد نظر برای بارگیری و نصب می رسند، اظهار كرد: بارگیری و نصب این سكوها با توجه به فشردگی حجم فعالیت ها و آمادگی دیگر سكوهای دردست ساخت در یارد صدرا می تواند پیش و یا پس از موعد مشخص شده صورت گیرد.
طرح توسعه فاز های ٢٤-٢٢ پارس جنوبی برای تولید 56 میلیون متر مكعب گاز ترش از میدان مشترك و تولید روزانه 50 میلیون متر مكعب گاز متان، 2900 تن گاز مایع(LPG)، 2750 تن اتان، 75 هزار بشكه میعانات گازی و 400 تن گوگرد طراحی شده است.
این طرح توسط كنسرسیومی متشكل از شركت صنعتی دریایی ایران (صدرا) و شركت پتروسینا آریا در دست اجراست.
6043**