قطر خرید و فروش كالاهای عربستان و امارات را ممنوع كرد

دوحه – ایرنا – دولت قطر روز شنبه هر گونه نگهداری یا خرید و فروش كالاهای ساخت عربستان ، امارات ، بحرین و مصر را كه از یك سال پیش دوحه را تحریم سیاسی و اقتصادی كرده اند، ممنوع اعلام كرد.

به گزارش ایرنا ، وزارت اقتصاد و بازرگانی قطر با صدور بیانیه ای به همه مرزهای این كشور ، مجتمع ها و مراكز خرید و فروش ابلاغ كرد كه از این پس حق نگهداری ، خرید یا فروش كالاهای ساخت این كشورها را نخواهند داشت .
این بیانیه می افزاید : بازرسان وزارت خانه با انجام بازرسی های سرزده با متخلفین برخورد قانونی به عمل خواهند آورد.
عربستان ،امارات ، بحرین و مصر از 5 ژوئن 2017 ( 15 خرداد 96) با متهم كردن قطر به حمایت از تروریسم ، روابط خود با این كشور را قطع كردند و مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی با قطر را هم بستند.
این كشورها 13 شرط برای از سرگیری روابط اعلام كردند اما قطر با بیان اینكه تحریم كنندگان هیچ دلیلی برای اثبات ادعاهای خود ندارند نسبت به این شروط بی اعتنایی نشان داده است .
دوشنبه هفته گذشته سخنگوی وزارت خارجه آمریكا اعلام كرد كه 'جان سالیوان' معاون اول این وزارتخانه در حاشیه نشست 'جی 20 ' در 'بوینوس آیرس' پایتخت آرژانتین به 'عادل الجبیر' وزیر خارجه عربستان اطلاع داده كه آمریكا خواستار حل فوری اختلاف های این كشور با قطر در سریع ترین زمان ممكن است .
عربستان تاكنون به این درخواست واكنشی نشان نداده، اما 'انور قرقاش' وزیر مشاور در امور خارجه امارات دیروز (جمعه ) در چند توئیت پشت سر هم بار دیگر با تكرار ادعاها علیه قطر ، سیاست های دوحه در خصوص همسایگان را به باد انتقاد گرفت و از ادامه تحریم و تنش دفاع كرد.
مواضع دیروز مقام اماراتی و اقدام امروز دولت قطر نشان می دهد هنوز زمینه لازم برای آشتی بین اعضای شورای همكاری خلیج فارس و رفع تنش وجود ندارد و بعید است درخواست های آمریكا از این كشورها نتیجه داشته باشد.
خاورم**1508**1144