۵ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۵۸
کد خبر: 82926122
۰ نفر
شبیخون حفاران به بزرگترین قلعه نظامی جهان در پیشوا

تهران – ایرنا – حفاران غیرمجاز جمعه شب به قلعه تاریخی «ایرج» شهرستان پیشوا كه از آن به عنوان بزرگترین قلعه خشتی نظامی جهان یاد می شود، شبیخون زدند و پس از حفاری و گودبرداری در دروازه شمالی این اثر كهن فرار كردند.

گزارش صبح شنبه خبرنگار ایرنا از محل این قلعه حاكی است غارتگران آثار تاریخی، گودالی به ژرفای چندمتر كندند و پس از روشن شدن هوا پا به فرار گذاشتند.
قلعه تاریخی ایرج كه ساخت آن در برخی منابع و اسناد به دوره ساسانیان و برای مقابله با حمله دشمن نسبت داده شده در نزدیكی روستای عسگرآباد قرار دارد.
بر اساس آنچه در ویكی پدیا درباره این قلعه آمده ذكر شده است: «ژان دیولافوا» و «كلایس» دیرینه ‌شناسان اروپایی در این باره تحقیق كرده‌اند و كلایس در مورد قلعه ایرج آورده ‌است كه درازای شمالی - جنوبی قلعه ایرج ۱۲۱۴ متر و پهنای خاوری - باختری آن ۱۱۵۰ متر است كه با هیچ یك از قلعه‌های خشتی و تاریخی جهان قابل مقایسه نیست.
مسئولان میراث فرهنگی از جمله رئیس اداره میراث شهرستان پیشوا از این قلعه به عنوان بزرگترین قلعه خشتی نظامی جهان یاد می كنند.
قلعه ایرج یازدهم شهریور 1382 خورشیدی به شمار 9835 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده كه با وجود پیشینه و ویژگی های منحصر به فرد آن به علت بی توجهی متولیان، تاخت و تاز عوامل طبیعی و دخالت های انسانی در معرض نابودی قرار گرفته است.
این قلعه در سال های گذشته فرآیندهای ثبت جهانی را گذارند اما به علت وضعیت نابسامان به ثبت جهانی نرسید؛ مسئولان كاشت محصولات كشاورزی در عرصه قلعه را یكی از علت های ثبت نشدن آن در سیاهه آثار جهانی اعلام كرده اند.
شمار زیادی از كشاورزان منطقه در عرصه این قلعه به زراعت مشغولند و بسیاری از آنان برای جبران كمبود آب، با مجوز و بدون مجوز استخر حفر كرده اند و این اثر مهم تاریخی را در معرض نابودی قرار داده اند.
اقدام حفاران غیرمجاز و شبیخون به این اثر كهن با سودای یافتن گنج انجام شده كه سبب تخریب برخی دیواره های آن شده است.

** میراث فرهنگی: نیرو نداریم
رئیس میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان پیشوا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام كرد كه این اداره تنها دو نفر نیرو دارد كه یكی از آنان اداری و دیگری جزو یگان حفاظت است كه با یك نفر نمی توان از دهها اثر تاریخی منطقه حفاظت كرد.
مجید ژاله نیا گفت: كارشناسان میراث فرهنگی شهرستان پیشوا با آگاهی از حفاری صورت گرفته در قلعه ایرج، در محل حاضر شدند و گزارش این اقدام مجرمانه را به نیروی انتظامی و اداره كل میراث فرهنگی استان تهران ارسال كردند.
وی تاكید كرد: هرگونه حفاری در قلعه ایرج با دست یا خودرو سنگین و لودر باید زیر نظر میراث و با حضور كارشناسان انجام شود در غیر آن، این اقدام تخلف است و برای مرتكبان پرونده قضایی تشكیل می شود.
ژاله نیا برای حفاظت از آثار تاریخی منطقه از اعضای شورای اسلامی و دهیاری روستای عسگرآباد درخواست یاری كرد.
شهرستان پیشوا با 40 اثر تاریخی در جنوب شرق تهران واقع شده است.
قلعه ایرج، در ضلع شمالی كمربندی شمالی ورامین – پیشوا در روستای عسگرآباد واقع شده است.
تهرام/7254/1008/
خبرنگار: سید حسن میری