عراق در دفاع مقدس با گنبد آهنين پدافند هوايي مواجه بود

تهران - ايرنا - مشاور فرماندهي معظم كل قوا در امور پدافند هوايي گفت: ارتش بعث عراق در جنگ هشت ساله با خريد تعداد زيادي هواپيماي پيشرفته سعي در برتري هوايي بر جمهوري اسلامي ايران داشت اما غافل از اينكه اين هواپيماها با گنبد آهنين پدافند هوايي ايران مواجه خواهند بود.

امير سرتيپ علي غلامي روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار دفاعي ايرنا در تبيين نقش پدافند هوايي ارتش در عمليات بيت المقدس و فتح خرمشهر (سوم خرداد 1361) اظهار داشت: بي ترديد برتري هوايي در جنگ هاي نوين امكان پيشروي نيروهاي زميني پياده و زرهي را از بين مي برد و دشمن با برتري هوايي به راحتي پيشروي و سرزمين كشور مقابل را تصرف مي كند.
غلامي ادامه داد: در اين ميان تنها يك عامل بازدارنده مي تواند قدرت هوايي دشمن را تضعيف و يا آن را از بين ببرد و آن نيروي قوي پدافند هوايي است كه با سامانه ها و جنگ افزارهاي خود، ترس و وحشت را در دل خلبانان كشور متجاوز مي ‌اندازد و تامين امنيت آسمان را از آن خود مي ‌كند.
مشاور فرماندهي معظم كل قوا در امور پدافند هوايي اضافه كرد: عمليات بيت المقدس يا همان عمليات موسوم به آزادسازي و فتح خرمشهر يكي از عمليات هاي بزرگ جنگ تحميلي بود كه پدافند هوايي ارتش توانست با ساقط كردن 56 فروند هواپيما و بالگرد عراقي، 20 درصد از توان نظامي ارتش رژيم بعث عراق را از بين ببرد و ضربه محكمي به پيكر آنها وارد كند.
غلامي در پاسخ به اين سوال كه پدافند هوايي براي حضور موثر در عمليات بيت المقدس، چه طرح ها و اقداماتي را پيش بيني كرده بود نيز اظهارداشت: براي ورود به عمليات بيت المقدس، عمليات بزرگي به نام فتح المبين انجام شد كه بسيار مفيد و اثربخش بود و پدافند هوايي در اين عمليات بسيار خوب و درخشان ظاهر شد، به گونه اي كه ما موفق به ساقط كردن 39 فروند از هواپيماهاي رژيم بعث عراق شديم.
وي توضيح داد: بعد از پايان اين عمليات، طرح ريزي عمليات بزرگ بيت المقدس آغاز شد كه ما بنا به دستور قرارگاه فرماندهي كربلا و شخص سپهبد شهيد علي صياد شيرازي كه در آن زمان فرماندهي قرارگاه و عمليات را بر عهده داشتند چند تا از سايت هاي هاگ خود را جا به جا كرديم. دو سايت هاگ خود در منطقه اهواز را به نزديك منطقه عمليات يعني 17 كيلومتري خرمشهر به منطقه اي به نام بدر يا گرمدره منتقل كرديم و در آنجا مستقر شديم. يك سامانه در جنوب كارون و مسلط به شهر آبادان داشتيم و دو سامانه نيز شما خوزستان يعني مناطق شمال دزفول و عين خوش مستقر كرده بوديم؛ به اضافه صدها قبضه توپ هاي ضد هوايي 23ميلي متري و اورليكن كه به صورت حساب شده در كل منطقه مشرف به مناطق درگيري با دشمن پراكنده و مستقر كرده بوديم.
فرماندهي سايت ها و سامانه هاي پدافندي حاضر در اين عمليات بزرگ و غرورآفرين بيت المقدس با بيان اينكه من در آن زمان فرمانده گروه پدافند هوايي اميديه بودم، گفت: در آن زمان 2 گروه مسئوليت اصلي پدافند هوايي در عمليات هاي فتح المبين و بيت المقدس را برعهده داشتند، يكي گروه پدافند هوايي دزفول كه حفاظت هوايي مناطق عملياتي و مرزي شمال استان خوزستان را برعهده داشت و گروه ديگر پدافند هوايي اميديه بود كه مناطق جبهه هاي مياني شامل خرمشهر و آبادان را تحت پوشش هوايي خود داشت و اين گروه بيشترين درگيري هوايي و انهدام هواپيماهاي دشمن را برعهده داشت.
وي تصريح كرد: طرح ريزي عمليات بيت المقدس به گونه اي بود كه بايد ابتدا سايت هاي هاگ در منطقه بدر مستقر مي شد كه ما به صورت پيگير و شبانه روزي اين كار را شروع كرديم كه متاسفانه در هنگام استقرار سايت ها يكي از نيروهاي مخلص و فداكار خودمان به نام مهندس درويشي را ازدست داديم و او به شهادت رسيد.
امير سرتيپ غلامي در ادامه گفت: سايت هاي بدر قرار بود پوشش آسمان خرمشهر را در اين عمليات به صورت مستقيم برعهده داشته باشند كه در اين راستا كار استقرار و عملياتي كردن سامانه به نحو شايسته انجام پذيرفت به طوري كه زمان صرف شده براي استقرار اين سايت ها باعث شد كه عمليات بيت المقدس با هفت روز تاخير آغاز شود كه ما به غير از سامانه هاي يادشده، چهار سامانه رصد توپ هاي «اورليكن» در مناطق حساس و تحت نفوذ دشمن داشتيم و در حدود 60 قبضه توپ هاي «اورليكن» در منطقه خرمشهر و آبادان گسترش و مستقر كرده بوديم.
وي در پاسخ به اين سوال كه آيا توانمندي هاي هوايي دشمن بعثي را شما به طور كامل شناسايي و رصد كرده بوديد، توضيح داد: بله دقيقا. هواپيماهاي جنگنده عراق در آن مقطع زماني آنچنان پيشرفته نبود، مدرن ترين آنها ميگ 23 بود. البته حجم و تعداد هواپيماهايشان زياد بود ولي سامانه ها و جنگ افزارهاي پدافندي ما بر توانمندي هوايي آنها كاملا برتري داشت. از ديگر انواع هواپيماهاي عراقي ميگ 19، ميگ 21، سوخو 7، سوخو 9 و ميراژ بود. ما در طول عمليات بيت المقدس آسيب جدي نديديم فقط در مراحل پاياني عمليات يعني بعد از فتح خرمشهر، نيروي هوايي رژيم بعثي عراق با دستيابي به موشك هاي ضد رادار توانست يك مولد پر قدرت (High power) ما را در سايت خرمشهر با موشك «ايكس 28» روسي منهدم كند كه متاسفانه در اين درگيري هم يك نيروي مخلص و كاركشته خودمان را به نام مهندس هادي پور از دست داديم و او نيز به خيل شهيدان هشت سال دفاع مقدس پيوست.
مشاور فرماندهي معظم كل قوا در امور پدافند هوايي در پاسخ به اين سوال كه پدافند هوايي در اجراي ماموريت هاي خود به چه نحوي با نيروي هوايي و ساير نيروها تعامل و هماهنگي داشت نيز گفت: رادارهاي ما در جهت كنترل مناطق عملياتي جبهه هاي درگير با دشمن در استان خوزستان، رادار «مشرآت» در اهواز بود، از اين رو نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران براي به پرواز درآوردن هواپيماهايش، با اين رادار هماهنگ مي كرد و ما هم به تمامي سامانه هاي موشكي هاگ و توپ هاي ضد هوايي دستور مي داديم در حالت آتش بس قرار بگيرند و عملياتي نباشند. حتي اين هماهنگي محدود به نيروي هوايي نبود بلكه با نيروي زميني ارتش و سپاه پاسداران نيز هماهنگي كامل داشتيم و اين هماهنگي از طريق قرارگاه كربلا به فرماندهي شهيد صياد شيرازي انجام مي پذيرفت.
وي ادامه داد: غير از هماهنگي نيروهاي ما، هر روز صبح در قرارگاه كربلا جلسه داشتيم و دستورات عملياتي آن روز را دريافت و اجرا مي كرديم. البته لازم به ذكر است ما در نزديكي قرارگاه كربلا ، يك پست فرماندهي پدافند هوايي داشتيم كه وابسته به گروه اميديه بود و تمامي سامانه هاي پدافندي نيروها در مناطق جبهه هاي جنگ از آنجا هماهنگ و كنترل مي شد و اين پست نيز با رادار مشرآت اهواز هماهنگ بود.
غلامي در پاسخ به اين سوال كه نقش پدافند هوايي در موفقيت عمليات هاي زميني و به طور ويژه در عمليات بيت المقدس به چه ميزان بود نيز اظهار داشت: به طور كلي هيچ عمليات زميني و هوايي بدون حضور موثر كاركنان پدافند هوايي و سامانه هايشان نمي تواند موفق و پيروز باشد. اگر ما در طول هشت سال دفاع مقدس عمليات موفق داشتيم و يا توانستيم جلو پيشروي هاي ارتش بعثي عراق را بگيريم با حضور مقتدر ظفرمندان پدافند هوايي بوده است.
وي يادآور شد: اگر شما مي بينيد در عمليات فتح المبين و بيت المقدس 92 فروند از هواپيماهاي جنگنده عراق ساقط مي شود به يمن حضور كاركنان پدافند و سامانه هاي آماده به كار آنهاست، وگرنه اين 92 فروند با تيربارها، راكت ها، موشك ها و بمب هاي حامل خود به هيچ وجه نمي گذاشتند نيروهاي پياده به خرمشهر نزديك شوند و آنرا آزاد كنند.
وي بيشترين تراكم پروازهاي هواپيماهاي عراقي را در روزهاي پاياني عمليات و نزديك به فتح شهر خرمشهر بيان كرد و افزود: حفظ خرمشهر براي آنها ارزش حياتي و نظامي بالايي داشت و صدام نيز نيروي هوايي و خلبان هاي خود را مجبور به اين تعداد زياد پرواز بر فراز خرمشهر كرده بود و با وجود اينكه آنها مي دانستند به احتمال زياد مورد اصابت قرار خواهند گرفت خود را به مهلكه خطر مي انداختند؛ ولي آمادگي جنگي 100 در صدي سامانه هاي پدافند ارتش جمهوري اسلامي ايران امانشان را بريده بود و موقعي كه در آسمان خرمشهر ظاهر مي شدند بي ترديد در تيررس 100 درصد موشك هاي هاگ و توپ هاي ضدهوايي ما قرار مي گرفتند و ساقط مي شدند.
مشاور فرماندهي معظم كل قوا در امور پدافند هوايي تصريح كرد: در روزهاي سرنوشت ساز پاياني فتح خرمشهر و آزاد سازي آن، شما وقتي چشم به آسمان مي دوختيد مرتب هواپيماهاي عراقي را مي ديديد كه طعمه موشك ها و توپ هاي پدافندي ما قرار مي گرفتند، در آتش مي سوختند و سقوط مي كردند. اگر شما بعد از فتح خرمشهر نيروهاي زميني ارتش، سپاه و بسيج مردمي را مي بينيد كه بر فراز مسجد جامع خرمشهر در حال شعار دادن عليه صدام و رژيم بعث عراق هستند و در كوچه و خيابان هاي خرمشهر در حال جشن و پايكوبي هستند و خبري از هواپيماهاي عراقي نيست اين بي شك مرهون رصد و حفاظت هوايي جبهه هاي جنگ و آسمان خرمشهر توسط پدافند هوايي بود. چون در 50 كيلومتري خرمشهر يعني بندر بصره در آن زمان بزرگ ترين پايگاه هوايي عراق مستقر بود و رژيم عراق به راحتي مي توانست نيروهاي پياده و مردمي ما را بمباران كند و اين جشن و شادي را به ماتم مبدل سازد؛ ولي حضور غيور مردان پدافند هوايي ارتش در آن عمليات، جرات پرواز به فراز آسمان شهر آزاد شده خرمشهر را از ايشان كاملا صلب كرده بود.
امير سرتيپ غلامي در پايان از تمامي رسانه هاي جمعي در خواست كرد: اگر قرار است در سالروز فتح خرمشهر در عمليات بيت المقدس(1361 ه .ش ) و روز مقاومت، ايثار و پيروزي يادي از عناصر و نيروهاي دخيل و درگير در اين عمليات غرور آفرين شود بايد به نحو واقعي و شايسته، نقش موفق غيور مردان پدافند هوايي نيز گفته و نوشته شود تا مردمي كه در جبهه ها حضور نداشتند و نسل جوان كه جنگ را به كلي نديدند عظمت فداكاري ها و رشادت هاي تمامي نيروها به خصوص پدافند هوايي را بدانند و بر فرزندان و جان بركفان خود در اين قرارگاه خدوم افتخار كنند.
اجتمام**7029 ** 1776