بيش از 10 ميليارد ريال كتاب از ناشران خريداري شد

تهران - ايرنا - مديركل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: 10 ميليارد و 849 ميليون و 243 هزار ريال، از ناشران شركت كننده در سي و يكمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران خريداري شد.

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگي ايرنا از معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، مهرزاد دانش افزود: كارگروه انتخاب و خريد كتاب سي و يكمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران با 10 كارشناس، آثار 1210 ناشر را در نمايشگاه بررسي و ارزيابي كرد و پس از آن، يك هزار و 599 عنوان كتاب از مجموع اين آثار براي خريد انتخاب شد.
وي ادامه داد: با تصميم اين كارگروه،70 هزار و 318 كتاب از ناشران خريداري شد كه ارزش آنها 10 ميليارد و 849 ميليون و 243 هزار ريال است.
به گفته دانش، از اين ميزان كتاب خريداري شده، تعداد يكهزار و 219 عنوان آثار تاليفي و 380 اثر نيز ترجمه بوده است.
مديركل چاپ و نشر با اشاره به موضوعات اين آثار اظهار داشت: اين كتاب‌‌ها در موضوعات ادبيات، تاريخ و جغرافيا، دين، زبان، علوم اجتماعي، علوم خاص، علوم كاربردي، فلسفه، كليات و هنر هستند.
بر اساس اين گزارش، معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با هدف حمايت از ناشران خصوصي، در سه سال اخير هنگام برگزاري نمايشگاه كتاب تهران نسبت به خريد كتاب از ناشران ياد شده اقدام مي‌كند.

** غلامرضا طريقي عضو كارگروه انجمن هاي ادبي شد
به گزارش ايرنا از بنياد شعر و ادبيات داستاني ايرانيان، در پي برگزاري انتخابات نخستين مجمع عمومي انجمن‌هاي ادبي ايران و انتخاب غلامرضا طريقي به عنوان نخستين دبير اين مجمع، محسن جوادي معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، اين شاعر را به عضويت در كارگروه اجراي آيين‌نامه امور انجمن‌هاي ادبي منصوب كرد.
در بخشي از حكم جوادي خطاب به غلامرضا طريقي آمده است: « با توجه به انتخاب شما در مراسم انتخاب دبير مجمع انجمن‌هاي ادبي و با در نظر گرفتن پيشينه ارزشمند و اندوخته‌هاي ارزنده ادبي و فرهنگي حضرتعالي در جهان ادبيات ايراني و انجمن‌هاي ادبي ايراني به موجب اين حكم، به عنوان «عضو كارگروه اجراي آيين‌نامه امور انجمن‌هاي ادبي» تا برگزاري مجمع بعدي و انتخاب دبير جديد منصوب مي‌شويد.
جاي خرسندي است بر پايه آئين‌نامه امور انجمن‌هاي ادبي و با در نظر گرفتن اصل تسريع و تسهيل اعتلا و درخشش انجمن‌هاي ادبي و ايراني را موجب شويد.»
بر اساس «آئين‌نامه امور انجمن‌هاي ادبي»،مديرعامل بنياد شعر و ادبيات داستاني ايرانيان به عنوان رئيس، معاون مديرعامل بنياد در امور فرهنگي و انجمن‌هاي ادبي، دبير هيأت رسيدگي به امور مراكز فرهنگي وزارت ارشاد، سه نفر از صاحب‌نظران و فعالان انجمن‌هاي ادبي و دبير «خانه انجمن‌هاي ادبي ايرانيان» اعضاي اين كارگروه هستند كه براي مدت دو سال انتخاب مي‌شوند.
فراهنگ**1880** 1701

سرخط اخبار فرهنگ