افزون بر 90 درصد كمر دردها نیاز به عمل جراحی ندارد

یزد- ایرنا- فوق تخصص جراحی ستون فقرات و مغز و اعصاب گفت: اغلب كمر دردها، خودبخود بهبود می یابند و نیاز به دارو، درمان یا جراحی ندارند.

دكتر 'محمد رضا مهربانیان' روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: همچنین مشكل اغلب مراجعان به متخصصین مغز و اعصاب، جسمی نیست بلكه افسردگی و روحی است.
وی گفت: اغلب مبتلایان به دردهای مزمن، دچار افسردگی و مشكلات خلقی به صورت همزمان میشوند و لذا همكاری متخصصان روانپزشك در درمان آنها بسیار موثر است.
به گفته عضو انجمن پزشكان مغز و اعصاب كشور، بیشتر مراجعه كنندگان به این بخش، كسانی هستند كه سر درد، درد گردن و كمر درد دارند.

*** كمر درد، دومین عامل مراجعه بیماران است
فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب اضافه كرد: افزون بر 90 درصد بیمارانی كه بعلت كمر درد مراجعه می كنند عمل جراحی نمی شوند و شایع ترین علت كمر درد هم دردهای عضلانی است.
به گفته وی، ستون فقرات، ارگان پیچیده ای است كه شامل عروق، مهره ها، دیسك، عضلات، نخاع و اعصاب و علت شایع آن هم فعالیت های بدنی نامناسب، سرماخوردگی و استرس است .
دكتر مهربانیان با بیان اینكه 20 درصد انسانها به نوعی دچار كمردرد می شوند، دومین علت مراجعه مردم به پزشك را كمر درد دانست كه بعد از سرماخوردگی قرار دارد.

*** فشارهای عصبی از جمله عوامل كمر درد است
وی به نگرانی بخش قابل توجهی از مردم از آسیب دیسك كمر اشاره كرد و افزود: بیماری های شایع ناشی از كمر درد، آرتروز، سائیدگی، پوكی استخوان و روماتیسم هستند و حتی فشارهای عصبی هم موجب كمر درد می شود.

*** وزن خود را كنترل كنید
دكتر مهربانیان به درد عصب سیاتیك اشاره كرد و آن را عصب نسبتا بزرگی معرفی كرد كه در ناحیه تحتحانی پشت قرار دارد و به سمت پاها كشیده می شود و علت می تواند آسیب دیسك باشد.
به گفته وی وزن نامناسب می تواند موجب فشار و آسیب به كمر و ابتلا به بیماری دیسك شود.

*** تومور مغزی، دلیل اثبات شده ای ندارد
وی سكته مغزی را هم ضایعه ای عروقی دانست كه در یك لحظه اتفاق می افتد و علت آن مسدود یا پاره شدن رگها است.
این فوق تخصص جراحی ستون فقرات و مغز و اعصاب اضافه كرد: دلیل ثابت شده ای برای ایجاد تومور مغزی وجود ندارد اما اشعه ها می توانند در ایجاد آن نقش مهمی داشته باشند.

وی با اشاره به اینكه تومور مغزی، رشد می كند و به مغز آسیب می رساند، تصریح كرد: افزون بر 60 درصد كسانی كه تومور مغزی دارند عمر كمتری می كنند.
دكتر مهربانیان این را هم گفت كه به لحاظ علمی، ثابت نشده كه تلفن همراه یا دكل های مخابراتی، موجب ایجاد تومور مغزی می شوند.

*** علت شایع درد گردن، اضطراب است
این فوق تخصص برجسته یزدی به دردها و بیماری های ناحیه گردن هم اشاره كرد و گفت: گردن ما بیشترین حركت را دارد و وزنی را تحمل می كند و از این رو ممكن است آسیب ببیند.
به گفته وی، آرتروز، اختلالات مادزادی، سوانح رانندگی و حوادث ، تومورها ، آسیب دیسك كمرممكن است موجب درد گردن شوند.
وی اظهار داشت: مراجعه كنندگان مشكلات دیسك و آسیب های ستون فقرات در استان یزد، قابل توجه است .

*** رابطه مستقیمی میان حرص و جوش و سكته مغزی نیست
وی هر گونه رابطه مستقیم میان حرص و جوش خوردن و عصبی شدن با بروز سكته مغزی را رد كرد و گفت: رفتارهای پر استرس كه منجر به فشار خون بالا شود و یا وجود زمینه های دیگر بیماری ها در دراز مدت می تواند به صورت لحظه ای منجر به سكته مغزی شود.

*** افزون بر 50 درصد مراجعان مغز و اعصاب، غیربومی هستند
عضو انجمن پزشكی مغز و اعصاب كشور گفت: افزون بر 50 درصد مراجعه كنندگان ما غیر بومی هستند كه از كرمان، خوزستان، سیستان و بلوچستان، تهران، فارس، اصفهان، كهكلویه و بویر احمد و همچنین از كشورهای حوزه خلیج فارس مراجعه می كنند.
وی افزود: به نسبت جمعیت استان، تعداد مراجعه كنندگان یزدی این بخش، طبیعی و عادی است.
وی امكانات پزشكی این بخش در استان یزد را در مقایسه با سایر استانها خوب توصیف كرد
دكتر مهربانیان در پایان، شهروندان را به رعایت وزن ایده آل، ورزش مناسب و استفاده نكردن از دخانیات، بعنوان شاه كلیدهای ابتلا نشدن به بیماری های مغز و اعصاب توصیه كرد.
2088/ 6197

سرخط اخبار استان‌ها