حماسه آزادسازي خرمشهر براي نسل هاي آينده درس آموز است

اهواز - ايرنا - نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبري با گراميداشت سالروز آزادسازي خرمشهر بيان كرد: حماسه آزادسازي خرمشهر از چنگال نيروهاي بعثي صدام ، براي نسل هاي آينده درس آموز و عبرت انگيز است.

به گزارش ايرنا آيت الله سيدعلي شفيعي پنجشنبه در آئين گراميداشت آزادسازي خرمشهر در اهواز افزود:در عمليات بيت المقدس رزمندگان اسلام با حداقل امكانات و تجهيزات در برابر ارتش تا بن دندان مسلح بعثي عراق ، توانستند پوزه صدام معدوم را به خاك بمالند و پيروزي بزرگي نصيب ملت بزرگ ايران كنند.
وي انگيزه الهي رزمندگان ، توكل به خدا و امدادهاي غيبي را سه عنصر اصلي پيروزي رزمندگان اسلام در حماسه آزادسازي خرمشهر بيان كرد و افزود: عظمت اين حماسه به قدري بود كه امام فرمودند خرمشهر را خدا آزاد كرد.
نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبري در اين مراسم كه در مسجد شفيعي برگزار شد با اشاره به ابعاد جهاني و بين المللي اين پيروزي بزرگ و برهم زدن معادلات جنگ تحميلي به نفع جمهوري اسلامي ايران افزود:رژيم بعثي عراق با از دست دادن خرمشهر ، هيچ اميدي به پيروزي نداشت و موضع كاملا دفاعي قرار گرفت و اين وضعيت تا آخر جنگ هشت ساله ادامه داشت.
آيت الله شفيعي با بيان اينكه رزمندگان اسلام با آزادي خرمشهر درس فراموش نشدني به حاميان شرقي و غربي صدام وحكام مرتجع منطقه دادند افزود:با وجود همه كمك هاي تسليحاتي و مالي به رژيم بعثي عراق ، ولي صدام و حاميان آن به هيچ يك از اهداف خود كه ساقط كردن نظام اسلامي بود نرسيد و بر عكس اقتدار نظام اسلامي در اين جنگ نابرابر بيشتر شد.
وي با تجليل از شهداي عمليات بيت المقدس و ذكر خاطراتي از اين عمليات غرورآفرين افزود: رزمندگان در حماسه آزادسازي خرمشهر با روحيه و انگيزه الهي مي جنگيدند و اگر اين روحيه الهي چنين نبود امكان پيروزي بر نيروهاي دشمن وجود نداشت.
نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبري با اشاره وسعت عمليات بيت المقدس و عقب راندن نيروهاي متجاز بعثي تا مرزهاي بين المللي گفت: با اين عمليات استان خوزستان از لوث وجود نيروهاي بعثي پاك شد و شهد اين پيروزي بزرگ كل منطقه را فراگرفت.
رزمندگان اسلام در دهم ارديبهشت ماه سال 1361 عمليات بيت المقدس را با عبور از رودخانه كارون در منطقه دارخوين شروع كردند و در طي چهار مرحله عمليات و 23 نبرد سنگين با نيروهاي متجاوز عراقي ، موفق شدند در سوم خرداد پرچم مقدس جمهوري اسلامي ايران را بر بالاي گنبد مسجد جامع خرمشهر به اهتزاز درآورند و نماز شكر را در اين مسجد اقامه كنند.
آزادسازي پنج هزار و 400 كيلومتر مربع از خاك ميهن اسلامي از لوث وجود قواي بعثي ، به اسارت گرفتن بيش از 19 هزار نفر از نيروهاي دشمن ، 16 هزار كشته از دشمن ، انهدام 60 فروند هواپيما ، سه فروند بالگرد ، 418 دستگاه تانك و نفربر، 30 قبضه توپ، 49 دستگاه خودرو تنها بخشي از دستاوردهاي عمليات بيت المقدس بود.
6065/6064