اعتیاد زنان، آسیبی كه كمتر به آن توجه می شود

زنجان - ایرنا - افزایش شمار زنان معتاد به عنوان آسیب اجتماعی كه در چند سال اخیر كمتر به آن توجه شده، دودش بیش از همه به چشم اعضای خانواده آنان رفته و جامعه را با مشكلات عدیده ای روبرو كرده است.

به گزارش ایرنا، شاید اصلی ترین علت كم توجهی به این آسیب اجتماعی و خانمانسوز؛ پایین بودن آمار اعتیاد زنان زنجانی است.
به نظر می رسد، پایین بودن آمار این آسیب اجتماعی در زنجان به عنوان یك امتیاز بزرگ، توسط مسئولان و متولیان امر باید به گونه ای مدیریت و كنترل شود، تا پیشگیری به عنوان بهترین راهكار این بلای خانمانسوز مانع از بروز یك 'بحران اجتماعی' دیگر در آینده این استان شود.
اگر راهكارهای پیشگیری به نحو احسن اعمال شود و چشم انداز درستی برای كنترل اعتیاد زنان داشته باشیم، دیگر احتیاجی نیست تا با هزینه های گزاف و البته با كمترین نتیجه، دنبال حل این مشكل باشیم.
فرزندان بی مادر، از هم پاشیدن خانواده، گسترش فساد اخلاقی، پایین آمدن جایگاه زن در اجتماع، افزایش ناهنجاری ها، شكستن قبح برخی مسائل و افزایش وقوع جرم از آسیب های مهم گسترش اعتیاد در زنان است.
تقی نصیری دبیر سابق شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان زنجان در این باره گفت: آمارها نشان می دهد فرد معتاد بیش از 60 نفر از افراد نزدیك به خود را دچار آسیب می كند.
به گفته رئیس دادگستری شهرستان ابهر، آمار دقیقی از تعداد معتادان زن و مرد وجود ندارد، اما نصیری معتقد است، آمار زنان معتاد طی 2 سال گذشته افزایش هفت درصدی داشته و در سال های اخیر نیز زنان سه درصد از معتادان را تشكیل می دادند.
مددكار كلینیك سلامت بیمارستان شهید بهشتی زنجان تعداد بانوان مراجعه كننده جهت درمان اعتیاد را در سال گذشته 24 نفر اعلام كرد، اما اعتقاد دارد بسیاری از بانوان به خاطر عرف نبودن درمان بانوان در جامعه، به مراكز درمانی مراجعه نمی كنند.
بهناز صیدی اضافه كرد: به خاطر همین مسائل از این تعداد مراجعه كننده 13 نفر درمان خود را ادامه ندادند این درحالی است كه خدمات سرپایی دارویی و غیردارویی مانند خدمات روانشانسی برای بانوان رایگان است.
به باور كارشناسان این حوزه، هر چند عوامل مختلف و زیادی برای گرایش زنان به اعتیاد وجود دارد، اما هنوز هم فریب، دوستی های نادرست و لاغر شدن از جمله مهمترین این علت ها بشمار می رود.
محمدتقی فتحی رئیس دادگستری ابهر گفت: گزارش هایی از برخی سالن های آرایشی بانوان رسیده كه شیشه را به عنوان داروی لاغری به بانوان معرفی می كنند از این رو بانوان جامعه باید هشیار باشند و فریب تبلیغات بی پایه و اساس را نخورند.
بر اساس مطالعات انجام شده تا 2 سال گذشته، 55 درصد معتادان در این استان مصرف كننده تریاك هستند و مصرف موادمخدر صنعتی نیز روند كاهشی دارد، این مطلب را دبیر سابق شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان زنجان گفت.
محمد محمدی قیداری مدیركل بهزیستی استان زنجان هم معتقد است، طلاق، خشونت، اعتیاد و حاشیه نشینی چهار مولفه اصلی در زمینه آسیب های اجتماعی هستند، كه باید در راستای كاهش این چهار معضل اقدامات اساسی انجام گیرد.
وی خاطرنشان كرد: آموزش مهارت های زندگی، مهارت هات های پیش از ازدواج، طرح مشاركت دانش آموزان، طرح همیاران سلامت و طرح پایگاه سلامت اجتماعی از جمله فعالیت های این اداره كل برای كاهش آسیب های اجتماعی است.
ماهرخ بلوری مدیركل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان به آمار پایین اعتیاد بانوان به اعتیاد اشاره كرد و گفت: باید به امور اشتغال و كار آفرینی در بانوان توجه شود، تا زنان جامعه بتوانند تا حد امكان از آسیب ها به دور باشند.
به گفته مسئولان نیروی انتظامی میانگین سن اعتیاد در كشور به مرز 21 سال رسیده است، همچنین 36 درصد مصرف كنندگان مواد مخدر را دانشجویان تشكیل می دهند.
آمارها می گویند، برخلاف گذشته كه حاشیه شهرها و افراد فقیر جامعه درگیر این معضل اجتماعی بودند، هم اكنون جوانان و افراد غنی درگیر اعتیاد شده اند.
طبق اعلام نظر مسئولان ناجا، در گذشته فقط پنج درصد افراد معتاد سواد بالاتر از دیپلم داشتند و اعتیاد در میان زنان در گذشته سه درصد بود، ولی امروزه آمارهای غیررسمی حكایت از 12 درصد دارد.
تحقیقات نشان می دهد تاثیر مواد مخدر بر روی زنان بسیار مخرب تر از مردان است، به طوری كه مردان در طول هشت سال به اعتیاد تزریقی روی می آورند در حالی كه زنان همین مسیر را در 2 سال طی می كنند.
95 درصد درگیری ها، 95 درصد گروگان گیری ها، 67 درصد زندانیان، 65 درصد همسر آزاری ها، 30 درصد كودك آزاری ها و 25 درصد قتل ها در كشور توسط افراد 'معتاد' صورت می گیرد.
با اینكه طبق آمار اعلام شده 700 هزار معتاد در سراسر كشور تحت پروسه های درمانی قرار گرفته اند، اما هنوز در زنجان كمپی مختص زنان برای درمان اعتیاد وجود ندارد و تنها بانوان می توانند برای درمان به دانشگاه علوم پزشكی زنجان مراجعه كنند.
البته اخبار غیر رسمی نشان از خبرهای افتتاح كمپ ویژه بانوان در 2 ماه آینده در منطقه حسن ابدال شهر زنجان دارد، اما اینكه چقدر این كمپ بتواند نیازهای استان را برطرف نماید، باید منتظر عملكرد آینده مسئولان این كمپ خصوصی ماند.
در كمپ ترك اعتیاد نوای آرامش مردان حدود یكهزار و 200 معتاد طی سال پذیرش و ترخیص می شوند، این خبر را مدیر اجرایی كمپ گفت.
حمید ابراهیم نژاد طول دوره درمان را مابین یك تا سه ماه عنوان كرد و افزود: هزینه هر شب درمان هم یكصد تا 200 هزار ریال است.
در این بین اما مسئولان و خانواده ها باید یك پدیده نوظهور دیگر با نام اعتیاد به مشروبات الكلی را هم جدی بگیرند، چرا كه انواع روانگردان ها در تهیه آن استفاده می شود و افراد بدلایل مختلف، آن را مصرف می كنند.
آسیبی كه به شكل خزنده و خطرناكی در حال گسترش بین خانواده ها بویژه قشر جوان است.
بنابراین بهترین روش پیشگیری از این آسیب اجتماعی، برگزاری دوره های مهارتی برای دانش آموزان، خانواده ها و تدوین روش های پیشگیری قانونی و مردمی است.
3216/8068