آمار خودكشي در ايران نصف ميانگين جهاني است

تهران - ايرنا - رئيس سازمان امور اجتماعي كشور با اشاره به اين كه گاهي آمارهاي نادرست و بي‌اساسي را حتي از مسئولان درباره افزايش خودكشي در كشور مي شنويم، گفت: آمار خودكشي در كشور حدود 3800 تا 4000 مورد مي باشد كه معادل نصف ميانگين جهاني است.

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا از پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور،‌ «تقي رستم وندي» در نشست بررسي وضعيت تاثير شبكه هاي اجتماعي و فضاي مجازي در زندگي مردم كه با حضور تعدادي از مديران كانال هاي خبري برگزار شد، تاكيد كرد: به جاي تكرار آمارهاي نااميد كننده، گفتمان تشويقي را در دستور كار قرار دهيم.
معاون وزير كشور و رئيس سازمان امور اجتماعي كشور گفت: فعالان حوزه فضاي مجازي مي توانند نقش مهمي در اميد آفريني، مديريت افكار عمومي و مقابله با برنامه‌هاي دشمنان نظام براي ايجاد ياس داشته باشند.
رئيس سازمان امور اجتماعي كشور تاكيد كرد: يكي از آسيب هايي كه متوجه فضاي عمومي و افكار عمومي ما شده است، پمپاژ آمار نااميد كننده، اطلاعات نادرست و ناقص است.
رستم وندي با بيان اينكه هر فردي به ميزان توان خود بايد براي كاهش آسيب هاي اجتماعي در جامعه تلاش كند،‌ گفت:‌ اين جلسات و نشست ها نيز مي‌تواند زمينه اي براي كمك به جامعه باشد.
وي در ادامه گفت: براساس آمار، در كشور نزديك به 2 هزار مورد قتل در سال رخ مي دهد و به رغم اينكه آمار منازعات در كشور طي يك دهه گذشته چهار برابر شده، اما آمار قتل افزايش نيافته است، كه في نفسه آمار خوبي است. زماني كه خبر يك قتل چندين بار در هر رسانه منعكس مي شود و در مراحل مختلف دستگيري، محاكمه و كيفر مجرم دوباره همان خبر تكرار مي‌شود، در نتيجه اين تفكر در ذهن مردم تداعي مي شود كه آمار قتل در جامعه افزايش يافته است.

**در فضاي اجتماعي كشور به تحركي جدي نياز داريم
معاون وزير كشور افزود: با توجه به تحولاتي كه از ابتداي امسال و به ويژه در ماه هاي پاياني سال گذشته به وجود آمد، در فضاي اجتماعي كشور به تحركي جدي نياز داريم.
رستم وندي با بيان اينكه وزارت كشور هم به دليل گستردگي محدوده فعاليتي همانند فعالان فضاي مجازي در تحولات جامعه نقش دارد، خاطرنشان كرد: ‌برگزاري كارگروه‌ها، نشست هاي تخصصي و گفت وگو و تبادل افكار درباره مقتضيات كشور، مسائل و چالش هاي پيش روي و ايجاد زمينه هاي همكاري و كمك دو طرف به يكديگر مي تواند در جهت مديريت افكار عمومي كشور نقش بسزايي داشته باشد.
رستم‌وندي ماموريت هاي اين دوره نشست ها را در چند بخش اعلام كرد و گفت: بخش اول تبادل اطلاعات است؛ وزارت كشور مجموعه اي است كه اطلاعات و اخبار زيادي در اختيار دارد و فعالان فضاي مجازي هم در جريان مسائل و موضوعات جامعه هستند و اين تعامل دوجانبه و تبادل اطلاعات مي تواند بسيار مهم باشد.
وي ماموريت دوم را تحليل اين اخبار و اطلاعات اعلام كرد و گفت: هر دو گروه مي توانند در اين حوزه فعال باشند و با گذر از اطلاعات خام، ‌تحليلي درست و مطابق با واقعيت به دست آورند.
رئيس سازمان امور اجتماعي كشور افزود: ماموريت سوم همكاري مشترك براي اقدامات تبليغي، رسانه اي و مديريت افكار عمومي در كشور است كه فعالان حوزه فضاي مجازي در صف مقدم اين كار هستند و وزارت كشور در اين مسير مي تواند نقش مشورتي داشته باشد.
وي با اشاره به پروژه آسيب هاي اجتماعي و تلاش نظام براي كاهش آسيب هاي اجتماعي در 2 سال اخير، گفت: آسيب هاي اجتماعي صرفاً موضوعي مديريتي و حاكميتي نيست، بلكه سرنوشت همه ما، خانواده و فرزندان و خويشاوندان ما با آن مرتبط است.

**به جاي تكرار آمارهاي نااميد كننده، گفتمان تشويقي را در دستور كار قرار دهيم
رستم‌وندي افزود: اين موضوع درباره خودكشي هم وجود دارد و ما آمارهاي نادرست و بي‌اساسي را حتي از مسئولان درباره افزايش خودكشي در كشور مي شنويم، در حالي كه در ايران حدود 3800 تا 4000 خودكشي در سال ثبت مي شود كه هرچند رو به افزايش است ولي هنوز نصف ميانگين جهاني است.
معاون وزير كشور اظهار داشت: در موارد ذكر شده، نقش تبليغات،‌ رسانه ها و نحوه خبرپردازي دستگاه هاي تبليغي در كشور كاملاً بارز و مشهود است و نشان مي دهد كه كار رسانه ها و تبليغ تا چه حدي مي تواند تاثيرگذار باشد و ما را به جايي برساند كه تصور كنيم فضاي جامعه خفقان آور است و همه جا را خودكشي، ‌قتل، كودك آزاري و همسر آزاري فرا گرفته است.
رئيس سازمان امور اجتماعي كشور تاكيد كرد: كليه مسئولان، پژوهشگران و فعالان حوزه اجتماعي ضمن آگاهي از اطلاعات و داده هاي درست، ‌در تفسير و بيان عمومي آمار مرتبط با آسيب هاي اجتماعي كاملاً جانب احتياط را رعايت كنند و به جاي تكرار آمارهاي نااميد كننده گفتماني ايجابي و تشويق كننده را در دستور كار خود قرار دهند، به عبارت ديگر به جاي تكرار مسئله طلاق و قبح‌شكني از اين موضوع بر گفتمان مثبت ازدواج پايدار و تشكيل خانواده سالم تاكيد شود تا از اين راه بر معضل طلاق فائق آييم.

**فعالان فضاي مجازي نقش مهمي در مديريت فضاي داخلي دارند
معاون وزير كشور و رئيس سازمان امور اجتماعي كشور با اشاره به مواضع مقامات دولت آمريكا افزود: فعالان حوزه فضاي مجازي نقش مهمي در مقابله با طراحي دشمن و كمك به كشوردر مديريت فضاي داخلي دارند.
معاون وزير كشورتصريح كرد: نياز به ارتباط دوجانبه ميان ما با فعالان حوزه فضاي مجازي در شرايط حاضر، بيشتر از گذشته احساس مي شود و براساس اين نياز به دنبال اين هستيم كه در جلسات مشتركي كه برگزار مي كنيم، گفت‌وگو و تبادل نظر كنيم و در مديريت افكار عمومي و يا مديريت رسانه‌اي در كنارشان باشيم.
رئيس سازمان امور اجتماعي كشور با بيان اينكه هدف آمريكا تحريك و فروپاشي از درون در نظام اسلامي است، گفت: در چهاردهه گذشته هيچ يك از دولت هاي آمريكايي به اندازه دولت «دونالد ترامپ» قصد و تصميم خود را در جهت براندازي نظام ايران به صراحت بيان نكرده است.
رستم وندي ادامه داد: «هنري كسينجر» كه از او به عنوان پدرخوانده سياست خارجي آمريكا ياد مي كنند،‌ الگوي فروپاشي شوروي را الگويي براي براندازي نظام ايران به ترامپ معرفي كرده است كه اين الگو بر اساس اقدامات فروپاشي از درون و به كارگيري دستگاه هاي تبليغي، ‌رسانه اي و نفوذ از درون است.
وي افزود: چند روز پيش هم موسسه مطالعاتي امنيت آمريكا وابسته به «جان بولتون» - مشاور امنيت ملي رئيس جمهوري آمريكا- اعلام كرد كه بايد تلاش كنيم از ظرفيت هاي اجتماعي و داخل ايران براي مقابله با جمهوري اسلامي بهره برداري كنيم.
رستم وندي با اشاره به برخي تحولات اجتماعي اخير كشور تاكيد كرد: شاهد برنامه ريزي چندلايه و با ابعاد متنوع دشمن براي اختلاف افكني در جامعه هستيم؛ دشمنان تلاش مي ‌كنند از تمام شكاف هايي كه در درون كشور وجود دارد، بهره برداري كنند و سوار بر شكاف هاي اجتماعي شوند. اين شكاف ها، مي‌تواند شكاف قومي، ‌مذهبي سياسي و يا دو دستگي و اختلاف نظر ميان مسئولان كشور و بين احزاب و جريان هاي سياسي باشد.
سيام**3070**1449