۲ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۰۱
کد خبر: 82924159
۰ نفر
اهميت اينترنت اشيا

هفته نامه امانت در جديدترين شماره خود مقاله اي درباره معرفي و اهميت اينترنت اشيا منتشر كرده و نوشته: اينترنت اشيا (IoT) مفهوم اشيا روزمره از ماشين هاي صنعتي تا دستگاه هاي پوشيدني با استفاده از سنسورهاي /حسگرها/ تعبيه شده براي گردآوري داده ها و اقدام درباره اين داده ها در يك شبكه است.

در اين مطلب مي خوانيم: اينترنت اشيا به سان ساختماني است كه از سنسورها براي تنظيم اتوماتيك گرمايش و روشنايي استفاده مي كند؛ به عبارتي تجهيزات توليدي است كه به پرسنل تعمير و نگهداري درباره يك خرابي قريب الوقوع هشدار مي دهد و به بياني ساده تر اينترنت اشيا آينده تكنولوژي است كه مي تواند زندگي ما را كاراتر كند.'
اين هفته نامه در بخش ' تاريخچه اينترنت اشيا ' آورده است: ' ما همواره مسحور تصور گجت هايي بوده‌ايم كه در يك مقياس بسيار بزرگ عمل مي‌كنند (چيزي شبيه به آنچه در فيلم‌هاي جاسوسي به نمايش در آمده است) ولي تنها در چند سال اخير بوده است كه ما پتانسيل حقيقي IoT را ديده ايم. اين مفهوم با فراگيرتر شدن اينترنت بي‌سيم، پيشرفته تر شدن سنسورهاي تعبيه شده و ايجاد اين درك در مردم كه تكنولوژي مي تواند علاوه بر يك ابزار شخصي يك ابزار حرفه اي نيز باشد تكامل يافت. اصطلاح اينترنت اشيا براي نخستين بار در دهه 1990 ميلادي توسط كارآفريني به نام 'كوين اشتون' مطرح شد. اشتون، كه يكي از بنيانگذاران مركز Auto-ID در دانشگاه MIT است، بخشي از تيمي بود كه نحوه ارتباط دادن اشيا به اينترنت از طريق برچسب RFID را كشف كرد. وي گفت كه او نخستين بار از اصطلاح اينترنت اشيا در ارائه‌اي كه در سال 1999 ميلادي داشت استفاده كرد و استفاده از اين اصطلاح از آن زمان ادامه يافته است.'
هفته نامه امانت در بخش 'چرا اينترنت اشيا اهميت دارد؟' نيز آورده است: شايد وقتي بدانيد چه تعداد از اشيا به اينترنت متصل اند و اينكه چه ميزان منافع اقتصادي را مي توان از آناليز اين داده هاي حاصله استخراج كنيم شگفت زده شويد. نمونه هايي از تاثيري كه IoT بر صنايع دارد از اين قرارند:
* راهكارهاي حمل و نقل هوشمند جريان هاي ترافيكي را تسريع مي كنند؛ مصرف سوخت را كاهش مي دهند. زمان‌بندي تعميرات خودروها را اولويت بندي و در كاهش تلفات جاني نقش آفريني مي كنند.
* شبكه هاي الكتريكي هوشمند به شكلي كاراتر منابع تجديدپذير را به هم متصل مي كنند. پايايي سيستم را بهبود مي بخشند و هزينه هاي مشتريان را كاهش مي دهند.
* سنسورهاي مانيتورينگ ماشين آلات به تشخيص و پيش‌بيني مسائل قريب الوقوع منتج به نياز به تعمير و نگهداري، اتمام قريب الوقوع موجودي انبار و حتي اولويت‌بندي زمان‌بندي كاركنان بخش تعمير و نگهداري براي تعمير تجهيزات و نيازاي منطقه اي مي پردازند.
* سيستم‌هاي داده محور در حال تعبيه شده در زيرساخت شهرهاي هوشمند هستند كه اين كار باعث آسان تر شدن انجام مديريت ضايعات، اعمال قانون و ديگر برنامه ها به شكلي موثرتر خواهد شد.'
در ادامه اين مطلب با عنوان 'كاربردهاي عمومي اينترنت اشيا' نيز آمده است: حالا بهتر است به كاركرد IoT در يك سطح شخصي‌تر نيز توجه داشته باشيد. دستگاه هاي به هم مرتبط به تدريج از سطح كسب و كارها و صنايع در حال راه يافتن به بازار انبوه و عمومي هستند. اين حالت‌ها را در نظر بگيريد: شير كافي در يخچال منزلتان موجود نيست. وقتي در راه بازگشت از محل كار به خانه هستيد، يخچالتان براي شما اعلاني ارسال مي كند و به شما يادآوري مي كند در كنار فروشگاه توقف كنيد. سيستم امنيتي خانه تان، كه امكان كنترل قفل‌ها و ترموستات‌هاي خانه از راه دور را براي شما فراهم مي آورد، همچنين، طبق ترجيح شما، مي تواند خانه را براي شما خنك كرده و پنجره ها را باز كند.'
اين نشريه همچنين در بخش 'چه كسي از اينترنت اشيا استفاده مي كند؟' آورده است: 'IoT چيزي بيش از يك امكان تسهليگر براي مصرف كنندگان است و در واقع منابع جديد داده ها و مدل هاي عملياتي كسب و كار را فراهم مي آورد كه مي توانند باعث ارتقا بهره وري در صنايع مختلف شوند. ديرگ موارد كابرد اين تكنولوژي از اين قرار است:
*سلامت: بسياري از افراد دستگاه هاي پوشيدني را براي كمك به پايش تمرينات، خواب و ديگر عادات سلامت بكارگيري كرده اند و اين موارد تنها گوشه اي از تاثير IoT بر مراقبت از سلامت هستند. دستگاه هاي پايش بيماران، سوابق الكترونيكي و ديگر لوازم جانبي هوشمند مي توانند به نجات جان افراد كمك كنند.
*خرده فروشي: هم مصرف كنندگان و هم فروشگاه ها مي توانند از IoT منتفع شوند. به عنوان مثال، فروشگاه ها مي توانند از IoT براي اطلاع از موجودي يا اهداف امنيتي مطلع شوند. مصرف كنندگان ممكن است نهايتا از طريق داده هاي گردآوري شده توسط سنسورها يا دوربين ها به تجربيات مناسبتري با سليقه شان برسند.
*حمل و نقل: وقتي خودروها خودشان در نقطه رانندگي نباشند، بي ترديد از نظر تكنولوژيكي پيشرفته تر از هميشه خواهند بود. IoT در مقياس بزرگتري نيز بر حمل و نقل تاثيرگذار است؛ شركت هاي تحويل بار مي توانند ناوگانشان را با استفاده از راهكارهاي GPS ردگيري نمايند و جاده ها از طريق سنسورها قابل پايش هستند تا در بالاترين سطح از ايمني باقي بمانند.
*توليد: اين يكي از صنايعي است كه بيشترين سود را از IoT مي برد. سنسورهاي گردآوري داده ها كه در ماشين آلات كارخانه اي يا قفسه انبارها گنجانده شده اند مي توانند مشكلات را اطلاع رساني كرده يا منابع را به صورت آني ردگيري كنند كه اين باعث سهولت كاربري، افزايش بهره وري و حداقل نگه داشتن هزينه ها مي شود.
*مخابرات: صنعت مخابرات تاثيرپذيري قابل توجهي از متاثر از IoT خواهد بود زيرا مسئوليت نگهداري همه داده هايي كه استفاده مي كند بر عهده اش قرار مي گيرد. براي كارا ماندن IoT تلفن هاي هوشمند و ديگر دستگاه هاي شخصي بايد بتوانند يك ارتباط پايا را با اينترنت حفظ كنند.
*شركتهاي خدمات زيرساختي: سنجشگرهاي هوشمند نه تنها به طور اتوماتيك داده ها را گردآوري مي كنند بلكه امكان اعمال ابزارهاي تحليلي كه استفاده از انرژي را ردگيري و مديريت مي كنند را نيز فراهم مي آورند. به همين صورت، سنسورها در دستگاه هايي همچون آسياب هاي بادي مي توانند داده ها را ردگيري كرده و از مدلسازي پيشگويانه براي زمانبندي مدت از كار افتادگي تامين كننده به منظور استفاده كاراتر از انرژي استفاده كنند.
در بخش 'نحوه عملكرد اينترنت اشيا' اين هفته نامه نيز آمده است: 'در بحث‌هاي IoT ،از ابتدا به اين نكته توجه مي شود كه تكنولوژي هاي تحليلي در تغيير اين روند داده هاي منبع استريمينگ به دانش مفيد، آگاه و آگاهي بخش نقشي حياتي دارند ولي با توجه به اينكه داده ها به شكلي بي وقفه از سنسورها و دستگاه ها جريان مي يابند، چگونه آنها را تجزيه و تحليل كنيم؟ اين فرايند چه فرقي با ديگر روش هاي تحليلي رايج امروزي دارد؟ در آناليز سنتي، داده ها ذخيره و سپس آناليز مي شوند. با اين حال، با جريان يافتن داده ها، اين مدل ها و الگوريتم ها ذخيره شده و داده ها براي آناليز از آنها عبور داده مي شوند. اين نوع از آناليز امكان شناسايي و بررسي الگوهاي مورد نظر را در زمان ايجاد داده ها، به صورت بي درنگ فراهم مي كند. از اين رو پيش از ذخيره داده ها، در ابر يا در هر مخزن عملكرد بالا، شما آن را به صورت اتوماتيك پردازش مي كنيد. سپس از ابزارهاي تحليلي براي رمزگشايي از داده ها استفاده مي كنيد كه همه اينها در زماني رخ مي دهند كه دستگاه هاي شما به ارسال و دريافت داده ها ادامه مي دهند. با ادامه پيشرفت تكنيك هاي تحليلي، ابزارهاي تحليل جريان داده ها مي توانند از پايش شرايط موجود و ارزيابي آستانه ها براي پيش بيني سناريوهاي آتي و بررسي پرسش هاي پيچيده فراتر روند. براي ارزيابي آينده با استفاده از جريان هاي داده ها، شما نياز به تكنيك هاي عملكرد بالايي داريد كه الگوهاي داده هاي شما را پس از وقوعشان شناسايي كنند. وقتي يك الگو شناسايي شد، معيارهاي جاي گرفته در جريان داده ها موجب بروز تنظيمات جديدي در سيستم هاي مرتبط شده مي شوند يا براي اقدامات فوري و تصميمات بهتر هشداردهي مي كنند. اين به معناي فراتر رفتن از پايش شرايط و آستانه ها به سمت ارزيابي رويدادهاي محتمل در آينده و طرح‌ريزي براي سناريوهاي متعدد احتمالي است.'
منبع: هفته نامه امانت آذربايجان غربي
7129/3072