پیوند تروریسم و مواد مخدر در افغانستان زیرسایه مستشاران غربی

كابل - ایرنا - حجم پول در گردش ناشی از تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان بیشتر از بودجه سالانه دولت و برابر با بودجه رویایی «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری این كشوربرای استقلال اقتصادی است كه البته این مبلغ در سایه حضور مستشاران غربی در اختیار تروریست ها و قاچاقچیانی است كه اهداف مشترك دارند.

به گزارش ایرنا، وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان به تازگی نتایج تحقیقی را پیرامون آثار اقتصادی و اجتماعی مواد مخدر منتشر كرده كه در آن ارزش مالی مواد مخدر تولیدی در افغانستان را سالانه بیش از شش میلیارد دلار محاسبه كرده است. البته منابع بین المللی مبلغ در گردش مواد مخدر در این كشور را بیش از هشت میلیارد دلار برآورد می كنند كه از كل بودجه یك سال افغانستان چند میلیارد دلار بیشتر است.
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان سال گذشته در ایام ارایه لایحه بودجه دولت به مجلس در سخنانی بیان داشت كه برای استقلال اقتصادی افغانستان كافی است درآمدهای دولت رقم هشت میلیارد دلار را تضمین كند.
این در حالی است كه بودجه مالی سال 1397 افغانستان پنج میلیارد و 128 میلیون دلار بسته شده و از این مبلغ حدود دو میلیارد و 701 میلیون دلار از محل كمك های خارجی تامین می شود.
این مقایسه نشان می دهد كه گروه های تروریستی، مخالفان مسلح و قاچاقچیان مواد مخدر كه براساس اظهارات مقامات نظامی خارجی و افغانستان در این كشور برای منافع مشترك همسو حركت می كنند از نگاه مالی تنها از محل مواد مخدر بیشتر از بودجه مالی دولت درآمد كسب می كنند.
گروه های طالبان و این روزها داعش در افغانستان علاوه بر كشت و تولید مواد مخدر از مناطقی كه تحت سلطه دارند ذكات جمع آوری می كنند و از كامیون های باربری و خودروهای عبوری عوارض گمركی می گیرند و همچنین سالانه از استخراج و قاچاق مواد استخراجی از معادن نیز صدها میلیون دلار بدست می آورند.
«دین محمد مبارز راشدی» وزیر مبارزه با مواد مخدر اسبق افغانستان در سال 1393 جنگ در مناطق جنوبی این كشور را جنگ تریاك خوانده بود.
شماری دیگر از مقامات بلند پایه دولت افغانستان نیز از جمله «معصوم استانكزی» رئیس كنونی اداره عمومی امنیت ملی ، در زمانی كه سرپرست سابق وزارت دفاع افغانستان بود از جنگ در استان جنوبی «هلمند» كه بزرگترین مركز تولید مواد مخدر این كشور است با عنوان جنگ مواد مخدر یاد كرده بود.
این حجم درآمد از مواد مخدر طی 17 سال گذشته افزایش روز افزون داشته است و درست در این محدوه زمانی است كه آمریكا و متحدانش برای تامین امنیت و نابودی تروریست ها وارد افغانستان شده اند.
باید این نكته را هم در نظر داشت كه آموزش و تجهیز نیروهای نظامی افغانستان در موارد مختلف به دست مستشاران آمریكایی و همپیمانان غربیش انجام می شود و مدیریت پروازهای آسمان افغانستان مستقیم تحت مدیریت نیروهای آمریكایی است و پایگاههای متعددی هم در سطح افغانستان خارج از نظارت های دولت مركزی در اختیار نیروهای خارجی است.
گزارش تحقیقی جدید وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان در رابطه با درآمد قاچاقچیان مواد مخدر در این كشور تصریح دارد كه این نرخ درآمد از كشت و تولید مواد مخدر معادل 20 تا 30 درصد درآمد ناخالص داخلی افغانستان است.
«جاوید احمد قایم» معاون وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان روز دوشنبه گذشته به خبرنگاران گفت كه نتایج بررسی این وزارتخانه از بعد اقتصادی و اجتماعی مواد مخدر در سال 2017 میلادی نشان می دهد كه كشت و تولید مواد مخدر افغانستان در این سال افزایش بی ‌سابقه را تجربه كرده است.
وی گفت كه در سال 2017 میلادی حدود 9 هزار تن شیره تریاك تولید شده است كه از این میان 46 تا 56 درصد آن در داخل افغانستان به هروئین تبدیل می ‌شود و باقی آن به صورت خام به خارج از كشور انتقال داده می ‌شود.
در این تحقیق آمده است كه عواملی چون ناامنی، فساد، چالش‌های سیاسی و عدم دسترسی به كار از مشكلات عمده افزایش كشت و تولید مواد مخدر در افغانستان است.
به گفته قایم 345 هزار نفر در كشت و تولید مواد مخدر در افغانستان مشغول هستند و 11 درصد آنها در شمار كشاورزان هستند.
وی تاكید كرد كه 68 درصد از مناطقی كه در آن مواد مخدر كشت می ‌شود، مناطقی است كه از نظارت دولت افغانستان خارج است و یا به شدت ناامن هستند.
بررسی‌های وزارت مبارزه با مواد مخدر نشان می ‌دهد كه 86 درصد از كشت كنندگان مواد مخدر بین 10 تا 20 درصد به مخالفان مسلح دولت و به ویژه گروه طالبان مالیات می پردازند.
بدون تردید برای كشور افغانستان و كشورهای همسایه آن كه در مسیر قاچاق مواد مخدر قرار دارند نه تنها از كنار این میزان گردش مالی در حوزه مواد مخدر بهره ای جز ناامنی متصور نیست ، سالانه كشورهایی مانند ایران، تاجیكستان و تركمنستان هزینه هایی چند صد میلیون دلاری را مستقیم و غیرمستقیم همراه با تلفات نیروی انتظامی برای مبارزه با این معضل تحمل می كنند.
در كشورهایی كه محل عبور قاچاق مواد مخدر است سالانه هزاران نفر به منظور آلوده سازی و نیروسازی در مسیر معتاد می شوند و ازآن سو شماری از نیروهای پلیس این كشورها كشته یا زخمی می شوند و هزینه های هنگفتی هم برای نظارت و بازرسی و محصور كردن مرزها و باز پروری معتادان هزینه می شود.
كشورهای منطقه و قدرت های جهانی در صورت صداقت در سیاست های خود باید برای مدیریت عرصه مبارزه با مواد مخدر و از بین بردن كشت و تولید مواد مخدر در افغانستان به صورت جمعی راهكاری را ترسیم كنند كه بتواند افغانستان، منطقه و جهان را از شر این مواد نابود كننده بشریت نجات دهد.
اگر چه آمریكایی ها در حمله به افغانستان یكی از اهداف خود را مبارزه با مواد مخدر اعلام كرده بودند اما زیادند كارشناسان و نمایندگان مجلس و سیاستمداران افغان كه به نظامیان آمریكایی مشكوك هستند و بر این باورند كه آمریكا خود در این چرخه كثیف مالی دخیل هستند.
آساق*291*1104**1337