فتح خرمشهر بازتاب جهاني داشت

بيرجند - ايرنا - مسئول دفتر حفظ آثار و نشر مشاركت روحانيت در دفاع مقدس خراسان جنوبي گفت: عمليات فتح خرمشهر جايي براي مذاكره عراق باقي نگذاشت و اين مهم خود موجب بازتاب جهاني يك حركت عظيم شد.

به گزارش ايرنا حجت الاسلام علي قاسمي روز چهارشنبه در همايش آزادسازي خرمشهر ويژه خواهران، افزود: فتح خرمشهر نقطه عطفي در تاريخ ايران اسلامي است كه رزمندگان اسلام با كمترين قوا در برابر ارتشي تا دندان مسلح پيروز شدند.
وي ادامه داد: ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در اين عمليات به عنوان مشتي گره كرده در برابر عراق و 40 كشور هم پيمانش ايستادند و شهري كه پس از اولين حمله دشمن سقوط كرد را پس از عملياتي 578 روزه آزاد كردند.
وي با بيان اين سخن امام خميني(ره) كه فرمودند« خرمشهر را خدا آزاد كرد » گفت: وحدت نيروهاي مسلح در اين عمليات باعث شد كه به دستور شوراي عالي انقلاب فرهنگي، سوم خرداد به عنوان روز پيروزي، مقاومت و ايثارگري در تقويم نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران به ثبت برسد.
وي فتح خرمشهر، نشان دادن برتري قدرت سياسي، نظامي و اجتماعي ايران به عراق و حاميانش و منهدم كردن نيروهاي متجاوز عراقي را از مهمترين اهداف استراتژيك عمليات بيت المقدس بيان كرد.
به گفته وي در اين عمليات بزرگ 16 هزار عراقي كشته و زخمي و 19 هزار اسير شدند كه زمين گير كردن بيش از 40 كشور به دست رزمندگان اسلام قدرت رزمندگان اسلام، ايران و ايراني را به جهانيان نماياند.
حجت الاسلام قاسمي با بيان اينكه امروز هم رزمندگان اسلام در جبهه ديگري نقش آفريني مي كنند، افزود: اگر ديروز جهان آراها در برابر ظلم ايستادند امروز سليماني و همداني ها سينه سپر كرده اند و پرچم اسلام را زنده نگه داشته اند.
وي در ادامه با اشاره به مساله نفوذ و بيانات مقام معظم رهبري در اين زمينه، اظهار كرد: اگر ديروز بني صدرها به مردم و نظام خيانت كردند امروز هم اگر عده اي قصد خيانت داشته باشند سرنوشت آنها بدتر از بني صدرها خواهد بود چون مردم ايران هوشيار و بيدارتر از قبل هستند.
رزمندگان خراسان جنوبي در گردان هاي مالك اشتر و ابوذر در عمليات بيت المقدس حضور داشتند كه 18 شهيد و هفت جانباز هديه حضور 95 درصدي رزمندگان استان در اين گردان ها بوده است.
سوم خرداد ماه در تقويم جمهوري اسلامي ايران با عنوان فتح خرمشهر در عمليات بيت المقدس و روز مقاومت، ايثار و پيروزي نامگذاري شده است.
*3215 * 6054