۲ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۱۲
کد خبر: 82923759
T T
۰ نفر
اورژانس هوايي تاكنون 20 هزار مصدوم را منتقل كرده است

تهران- ايرنا- رئيس اداره اورژانس هوايي كشور با اشاره به راه اندازي اورژانس هوايي از سال 1379 در كشور با همكاري وزارتخانه هاي بهداشت و دفاع، از انتقال بيش از 20 هزار مصدوم و بيمار به مراكز درماني كشور توسط اين مركز از زمان راه اندازي تاكنون خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي دكتر محمد سرور اظهار داشت: از ابتداي آغاز طرح تحول سلامت تا پايان سال گذشته، هفت هزار و 225 ماموريت توسط اورژانس هوايي انجام و 10 هزار و 620 بيمار و مصدوم به مراكز درماني منتقل شده است.
وي با بيان اينكه تا قبل از آغاز طرح تحول سلامت، پنج پايگاه اورژانس هوايي در كشور وجود داشت، افزود: در حال حاضر 33 پايگاه اورژانس هوايي در كشور فعال است كه در هفته آينده به 38 پايگاه افزايش مي يابد.
رئيس اداره اورژانس هوايي كشور گفت: 6 بالگرد جديد اورژانس هوايي نيز خريداري و در برخي مناطق كشور ازجمله گناباد، تهران، كرج، ايرانشهر و سمنان مستقر مي شوند. همچنين بر اساس توافقات انجام شده 2 فروند بالگرد جديد ديگر خريداري شده كه به زودي به ظرفيت كشور اضافه خواهند شد.
سرور به تشريح عمليات اورژانس هوايي از آغاز طرح تحول سلامت تاكنون پرداخت و يادآور شد: در اين مدت 56 درصد از تعداد كل مصدومان و بيماران انتقال داده شده مربوط به حوادث ترافيكي و 25 درصد مربوط به حوادث غيرترافيكي بوده اند؛ همچنين 10 درصد از ماموريت هاي اورژانس هوايي مربوط به انتقال مادران باردار، 6 درصد از ماموريت ها مربوط به بيماران قلبي و افراد دچار سكته قلبي و 3 درصد نيز مربوط به بيماران دچار سكته مغزي بوده است.
وي در خصوص پايگاه هايي كه بيشترين ماموريت اورژانس هوايي را در سال 1396 انجام داده اند، گفت: پايگاه اورژانس هوايي تهران با 343 ماموريت، پايگاه اورژانس هوايي اليگودرز با 322 ماموريت و پايگاه اورژانس هوايي ايلام با 184 ماموريت توانسته اند در سال 96، در رده اول تا سوم فعال ترين پايگاه هاي اورژانس كشور قرار گيرند.
رئيس اداره اورژانس هوايي كشور همچنين يادآور شد: در پايگاه اورژانس هوايي اليگودرز لرستان كه تعداد ماموريت هاي آن در سال 96 در رده دوم قرار داشته است، 70 درصد از ماموريت ها با توجه به صعب العبور بودن مسيرها و عدم امكان تردد آمبولانس، مربوط به انتقال مادران باردار بوده و از زمان راه اندازي اين پايگاه تاكنون، مرگ مادران باردار در اين منطقه از كشور، 50 درصد كاهش يافته است.
اجتمام**1834

سرخط اخبار جامعه