آنفلوآنزا چگونه باعث ابتلا به سرطان خون در كودكان می شود

تهران- ایرنا- نتایج مطالعه یك محقق برجسته انگلیسی نشان می دهد كودكانی كه در محیط های پاكیزه و اغلب عاری از میكرب به سر می برند، در صورت ابتلا به عفونت های شایع مانند انفلوآنزا، بیش از دیگران در معرض ابتلا به سرطان خون قرار می گیرند.

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه ایندیپندنت، تجزیه و تحلیل های 30 ساله پروفسور 'مل گریوز' از موسسه تحقیقات سرطان در انگلیس نشان می دهد كه عفونت هایی مانند آنفلوانزا می توانند باعث ابتلا به لوسمی لنفوبلاستیك حاد یا ALL در كودكانی شود كه از لحاظ ژنتیكی مستعد ابتلا به این بیماری هستند؛ اما این بیماری تنها در آن دسته از كودكان مستعد بروز می كند كه در سال های اول زندگی خود در محیط های فاقد میكروب بزرگ شده اند.
به واقع مجموعه ای از شواهد علمی نشان می دهد كه اوج ابتلا به ALL در سنین دو تا پنج سالگی است، اما این موضوع در تمامی كشورها صادق نیست.
به نظر می رسد سرطان در جوامع ثروتمندتر كه كودكان آنها كمتر در معرض بیماری های عفونی قرار می گیرند، شایع تر است و براساس نتیجه گیری پروفسور گریوز، مشكل در اینجا عفونت نیست بلكه نبود عفونت است.
نتیجه مطالعه پروفسور گریوز همچنین حاكی از آن است كه قرار دادن كودكان در معرض انواعی از میكروب های شایع و بی ضرر كه سیستم ایمنی را تقویت و اماده می كند، می تواند از ابتلای آنها به بیماری ها جلوگیری كند.
گریوز اكنون قصد دارد كه در زمینه درمان هایی كار كند كه می توانند مانع ابتلا به این سرطان شوند.
پروفسور گریوز در مقاله كه در مجله Nature Reviews Cancer منتشر شد، توضیح می دهد كه دو گام یعنی جهش ژنتیكی در رحم مادر و تغییر ژنتیكی دیگری كه بر اثر قرار گرفتن در معرض یك یا تعداد بیشتری از عفونت های شایع ایجاد می شود، برای ابتلا به ALL لازم است.
این تحقیق جدید پیش بینی های قبلی را در زمینه تاثیر كابل های برق، امواج الكترومغناطیسی یا مواد شیمیایی انسان ساز در ابتلا به این بیماری رد می كند.
از هر 20 كودكی كه متولد می شوند، یك كودك با جهشی به دنیا می آید كه او را برای ابتلا به سرطان خون مستعد می سازد اما تنها یك درصد از آنها به این بیماری مبتلا می شوند.
پروفسور گریوز بعد از بررسی مجموعه ای از مطالعات انجام شده روی از جمله موش های آزمایشگاهی و همچنین نمونه های بزرگ جمعیتی، این ایده را مطرح كرد كه یك جهش دوم برای بروز ALL لازم است و به نظر می رسد كه این جهش حاصل عفونت های ناشی از ویروس ها و باكتری ها است.
علمی**2038**2017