صادرات  كشور در 2 ماه نخست سال 28.5درصد افزایش یافت

تهران - ایرنا – سخنگوی دولت از ثبت سفارش 14 میلیارد و 334 میلیون دلار كالا در دو ماهه نخست سال جاری خبر داد و گفت: میزان صادرات در مقایسه با سال گذشته 28.5 درصد افزایش و واردات 1.7 درصد تقلیل یافته است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمد باقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران در تشریح سیاست های ارزی كشور اظهار داشت ما بر اساس سیاست های جدید و برای تعادل بازار و مصون ماندن مردم از نوسانات ارز، قرارمان این بود كه همه ارز مورد نیاز را تا جایی كه می توانیم شناسایی و همه آن ها را بدون محدودیت با ثبت سفارش وارد كنیم.
وی با اشاره به آخرین گزارش بانك مركزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره مقدار كالای ثبت سفارش شده اظهار داشت: این ارزها با قیمت های 4 هزار و 200 و سه هزار و 800 تومانی پرداخت شده است و انتظار می رود بازار مشكلی از این جهت نداشته باشد. نباید هیچ كالایی با ارزی بیشتر از 4 هزار و 200 تومان مبنای محاسبه عرضه كنندگان قرار گیرد كه اگر باشد قاچاق محسوب می شود.
سخنگوی دولت ادامه داد: بر اساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت طی دو ماه گذشته برای صد هزار و 198 قلم كالا، 14 میلیارد و 334 میلیون دلار از ابتدای فروردین تاكنون ثبت سفارش صورت گرفته است.
نوبخت در تشریح اقلام ثبت سفارش شده گفت: در حوزه كالای اساسی دو هزار و 389 قلم كالا به ارزش یك میلیارد و 96 میلیون دلار ثبت سفارش شده است.
وی ادامه داد: همچنین برای كالای مصرفی به تعداد 17 هزار و 270 قلم كالا، یك میلیارد و 518 میلیون دلار ثبت سفارش شده است.
رییس سازمان برنامه و بودجه اضافه كرد: طی این مدت برای كالاهای واسطه ای كه عمدتا برای كالاهای تولیدی است برای 59 هزار و 432 قلم كالا، 8 میلیارد و 512 میلیون دلار كالا ثبت سفارش شده است.
وی افزود: برای 15 هزار و 508 قلم كالای سرمایه ای بالغ بر دو میلیارد و 665 میلیون دلار ثبت سفارش شده است، ضمن اینكه برای سایر كالاها به تعداد 5 هزار و 599 قلم كالا، 543 میلیون دلار ثبت سفارش شده است.
سخنگوی دولت با مقایسه این ارقام نسبت به مدت مشابه سال گذشته، گفت: در سال گذشته و از تاریخ 22 فروردین تا پایان اردیبهشت ماه، سه میلیارد و 290 میلیون دلار برای كالاهای اساسی، دارویی و سایر تامین ارز شده است و در حالی كه این رقم در سال 97، 5 میلیارد و 150 میلیون دلار بوده است.
معاون رییس جمهوری ادامه داد: میزان تخصیص ارز در فاصله زمانی اول فروردین سال جاری تا 30 اردیبهشت ماه 13 میلیارد و 298 میلیون دلار بوده است.
وی یادآور شد: طی این مدت 6 میلیارد و 404 میلیون دلار، ثبت سفارش، تخصیص ارز و همچنین پرداخت ارز داشتیم كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به مراتب بیشتر است.
نوبخت با بیان اینكه همه نیازهای اصلی كشور با ارز 4 هزار و 200 و 3 هزار و 800 تومان تامین می شود، گفت:از كسبه و فروشندگان بازار كه با عدالت و انصاف عمل می كنند و در این شرایط خاص به مردم رحم می كنند و وظایف شرعی خود را رعایت می كنند، تشكر می كنیم ولی عده معدودی كه بخواهند بهانه جویی كنند و از عرضه كالا خودداری كنند، با توجه به اینكه بانك مركزی همه موارد را با ارز 4 هزار و 200 و سه هزار و 800 تومان تخصیص می دهد، اگر بیشتر از این رقم را مبنای محاسبه قرار دهند، حتما اجحاف می كنند.
وی تصریح كرد: وظیفه سازمان حمایت از تولیدكننده و مصرف كنند ایجاب می كند كه وارد عمل شود و نظارت كند. از سازمان تعزیرات هم انتظار می رود با انصاف و عدالت از مردم حمایت كند.
سخنگوی دولت تاكید كرد: دولت با وجود همه رجزخوانی های دولت های روزگو، به وظایف خود عمل می كند . ما بی جهت آب در آسیاب دشمن نریزیم و برای استقلال و بزرگی ملت خود تلاش كنیم.
نوبخت با بیان اینكه نابسامانی محدود در بازار ارز كنترل شده است، اظهار داشت: برای برخی اقلام خدماتی كه كل نیازشان هم زیاد نیست، در مقایسه با 13 میلیارد دلار، نباید مبنای محاسبه ارزش پول ملی ما باشد و استناد به بخش كوچكی از معاملات غیرقانونی ارز به هیچ وجه نباید مبنا و معیار قرار گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش در تشریح وضعیت تراز بازرگانی اظهار داشت: بر اساس گزارش رسمی مركز آمار ایران از ابتدای فروردین تا 29 اردیبهشت میزان واردات، 6 میلیارد دلار و میزان صادرات هفت میلیارد و 490 میلیون دلار بوده است یعنی تراز تجاری ما در حوزه كالاهای غیرنفتی در این مدت یك و نیم میلیارد دلار مثبت بوده است.
سخنگوی دولت خاطرنشان كرد: این در حالی است كه سال گذشته از ابتدای فروردین تا آخر اردیبهشت ماه میزان واردات 6 میلیارد و 105 میلیون دلار و صادرات 5 میلیارد و 826 میلیون دلار بوده است.
معاون رییس جمهوری با بیان اینكه طی این مدت میزان صادرات 28.5 درصد افزایش یافته است، اظهار داشت: این میزان افزایش در ماه قبل 15 درصد بوده است.
وی یادآور شد: این در حالی است كه در این مدت واردات 1.7 درصد تقلیل یافته است و از این جهت است كه می گویم ما با مشكل منابع مواجه نیستیم و منابع ما بیش از مصارف است.
نوبخت ادامه داد: صادرات نفتی ما هم در این مدت افزایش قابل توجهی داشته است به طوری كه در یك ماه اول امسال درآمدهای نفتی كه به خزانه واریز شده است، در مقایسه با فروردین ماه سال گذشته 99 درصد افزایش داشته است.
وی خاطرنشان كرد متوسط قیمت هر بشكه نفت در فروردین ماه امسال 63 دلار بوده در حالی كه ما در فروردین ماه سال قبل هر بشكه نفت را 50 دلار می فروختیم.
سخنگوی دولت اضافه كرد: علاوه بر این قیمت میعانات گازی معادل هر بشكه نفت در فروردین ماه سال گذشته 52 دلار بوده در حالی كه این رقم در سال جاری به 66 دلار رسیده است.
وی تصریح كرد: وضع درآمدهای نفتی و ارزی كشور خوب است و باید كمك كنیم و همچنان كه در سنوات گذشته موضع استقلال خود را در مقابل زورگویی ها نشان دادیم، این اتفاق باز هم خواهد افتاد.
نوبخت در بخش دیگری از سخنانش به بودجه عمرانی كشور اشاره كرد و اظهار داشت: ما در سال های گذشته به جهت برخی مضیقه ها همواره به پرداخت های جاری متمركز می شدیم و پرداخت های عمرانی را از نیمه دوم شروع می كردیم، اگرچه شتاب پرداخت های عمرانی در نیمه دوم بیشتر می شد.
وی ادامه داد: در حال حاضر كه در ابتدای خرداد ماه قرار داریم برای دستگاه های اجرایی ملی بالغ بر 13 هزار و 639 میلیارد تومان تخصیص داده ایم كه حدود 77 درصد بودجه عمرانی است .در حالی كه تخصیص 77 درصد اعتبارات عمرانی دستگاه های اجرایی ملی در سال های گذشته بی سابقه بوده است.
وی یادآور شد: در یك ماهه نخست سال جاری درآمدهای ما شامل مالیات، حقوق گمركی و سایر 37 درصد افزایش یافته است.
نوبخت گفت: در آمدهای نفت در یك ماه اول سال جاری در مقایسه با سال گذشته 99 درصد افزایش یافته است. علاوه بر این پرداخت هایی را هم كه از حوزه اوراق بوده، پرداخت شده است.
معاون رییس جمهوری درباره بودجه عمرانی استان ها اظهار داشت: در دو ماه نخست امسال 9 هزار و 617 میلیارد تومان از بودجه عمرانی استان ها كه 86 درصد است، تخصیص داده ایم كه ظرف هفته های آینده این تخصیص در همه استان ها توزیع می شود.
نوبخت گفت: سرفصل دیگر بودجه عمرانی بحث توازن است كه حدود یك هزار و 208 میلیارد تومان كه 10 درصد است را تخصیص داده ایم.
وی رقم تخصیص یافته و ردیف های متفرقه را سه هزار و 716 میلیارد تومان برابر 19 درصد عنوان كرد و گفت: در مجموع تا كنون 28 هزار و 180 میلیارد تومان كه 47 درصد اعتبارات عمرانی است، تخصیص داده ایم در حالی كه هنوز در دو ماهه اول سال قرار داریم.
وی خاطرنشان كرد : بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی ایران امسال 4 درصد است در حالی كه این رقم را در سال گذشته 4.3 درصد اعلام كرد و ما انتظار داریم با اقداماتی كه انجام می دهیم و پرداخت های به موقع كاری عمرانی قبل از شروع سرما آغاز شود و شاهد رشد اشتغال در كشور باشیم.
وی در عین حال گفت: به ازای هر 9 هزار میلیارد تومان اعتبار عمرانی، یك واحد درصد رشد اقتصادی به دست می آید و ما امیدواریم امسال به رشد بالایی دست پیدا كنیم.
این خبر در حال تكمیل است
سیام**9314**2021**1553