۱ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۴۵
کد خبر: 82922638
۰ نفر
اخبار جلسه غیرعلنی نباید منتشر می شد

تهران - ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی از انتشار خبرهای مربوط به جلسه غیرعلنی روز یكشنبه مجلس با حضور وزیر امور خارجه و معاون سیاسی او و نیز دبیر شورای عالی امنیت ملی انتقاد كرد و گفت: خبرهای آن جلسه نباید منتشر می شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی لاریجانی رییس مجلس در پاسخ به تذكر علیرضا رحیمی عضو كمیسیون امنیت ملی مجلس در مورد پخش و انتشار اخبار جلسه غیر علنی روز یكشنبه مجلس در مورد برجام توسط برخی نمایندگان گفت: وقتی جلسه محرمانه است نباید اخبار آن منتشر شود.
علیرضا رحیمی نماینده تهران در تذكری گفت: مجلس در روز یكشنبه با حضور عالی‌ترین مقامات امنیتی جلسه غیرعلنی را برگزار كرد و بحث‌های مبسوطی صورت گرفت.
وی افزود: كمتر از 24 ساعت برخی از آقایان حرف‌هایی زدند كه شورای عالی امنیت ملی مجبور به صدور تكذیبیه شد. این چطور نظارتی از سوی هیات رییسه است كه دبیرخانه شورا مجبور به ارائه تكذیبیه می‌شود، بهتر بود سخنگوی هیات رییسه قبل از آن اظهارنظری می‌كرد.
وی ادامه داد: این اتفاقات در شان مجلس نبود ما خواستار دفاع رییس مجلس از شان مجلس هستیم.

** انتقاد از توزیع تحریرالوسیله امام در جلسه علنی مجلس
علیرضا رحیمی نماینده تهران در هنگام بررسی لایحه الحاق ایران به كنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم در اخطاری با استناد به اصل 110 قانون اساسی گفت: روز یكشنبه جلسه غیرعلنی با حضور وزیر خارجه تشكیل شد اما ظرف 24 ساعت برخی همكاران گزارش جلسه را به گونه‌ای منعكس كردند كه شورای عالی امنیت ملی تكذیبیه داد، این چه مجلسی است كه رئیس مجلس نظارت كافی بر انتشار اخبار آن ندارد.
نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: تكذیبیه شورای عالی امنیت ملی در شأن مجلس نبود و رئیس مجلس باید دفاع می‌كرد.
وی ادامه داد: امروز آقای كریمی قدوسی تحریرالوسیله امام را چاپ و در بین نمایندگان پخش كرد، حال اینكه این فتوای امام در تحریرالوسیله زمانی بود كه هنوز جمهوری اسلامی ایران قانون اساسی نداشت.
رحیمی اظهار داشت: قطعا در شرایطی كه كشورمان دارای قانون، رهبری و چشم‌انداز 20 ساله است این موارد به تحریرالوسیله تقدم دارد.
وی افزود: بر اساس قانون اساسی، ایران باید با كشورهای دنیا تعامل سازنده و موثری داشته باشد پس این چه وضعی است كه آقایان در گوشی به نمایندگان می‌گویند كه این لایحه استعماری است. سخنگوی كمیسیون امنیت ملی هم پشت تریبون رفته و با جانبداری آن را استعماری می‌خواند.
وی ادامه داد: زمان تصویب معاهده پالرمو هم از رهبری مایه می‌گذاشتند، ما به آنها می‌گفتیم كه اگر چیزی است مكتوب بگویند و به نمایندگان ارائه دهند نه اینكه اكنون هم بخواهند با فشار از رهبری مایه بگذارند.
رحیمی خطاب به رییس مجلس تاكید كرد: اگر به دموكراسی، رای مردم و مجلس اعتماد دارید اجازه دهید مخالف و موافق صحبت كند وگرنه یك طرح سه فوریتی مبنی بر خروج ایران از سازمان ملل به همه كنوانسیون‌های بین‌المللی ارائه كنید، ایران تافته جدا بافته از دنیا نیست.
وی گفت: برای منافع ملی و مصلحت كشور در وهله اول نظم جلسه را تامین كنید و سپس در چارچوب آیین‌نامه تصمیم‌گیری صورت بگیرید.
علی لاریجانی رییس مجلس در پاسخ به این اخطار گفت: رهبری در این زمینه نظری نداشتند، ایشان گفتند مجلس و دولت خودشان تصمیم بگیرند و نظری ندارند.

سیام**9121**1058**1553