۱ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۲۷
کد خبر: 82922520
۰ نفر
جنگل های خراسان شمالی به قارچ زغالی آلوده شد

بجنورد - ایرنا - رئیس اداره حفاظت و حمایت اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: 600 هكتار از جنگل های هیركانی شهرستان مانه و سملقان این استان به بیماری زغالی بلوط آلوده شده است.

اصغر سمیعی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: كانون بیماری زغالی بلوط اكنون در جنگل های هیركانی شهرستان مانه و سملقان گزارش شده است.
وی با بیان اینكه مهم ترین عامل شیوع این بیماری تغییرات اقلیمی است، افزود: كاهش بارش برف و باران، افت آب های زیرزمینی، خشك شدن چشمه ها در جنگل و افزایش نسبی دما موجب افزایش تنش در جنگل و مستعد شدن زمینه شیوع این بیماری شده است.
رئیس اداره حفاظت و حمایت اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی به اقدام های انجام شده یا در حال انجام برای مبارزه با این بیماری اشاره كرد و گفت: در كانون های آلوده عملیات بهداشت جنگل شامل شناسایی درختان آلوده در حال اجرا است.
سمیعی افزود: قارچ زغالی بلوط، نوع بیماری است كه موجب انسداد آوندها و قطع پیوند قسمت های هوایی درخت و ریشه شده كه از علایم بارز آن ایجاد لایه سیاهرنگ زیر پوست تنه درختان بلوط است كه این وضعیت موجب خشكیدگی درختان می شود.
جنگل های هیركانی خراسان شمالی با بیش از 25 هزار هكتار گستره، در مناطق جوزك، دركش و هاور قرار دارند كه منطقه حدفاصل دو ناحیه رویشی خزری و ایران تورانی محسوب می شود.
این جنگل ها دارای شرایط محیطی شكننده است و به همین علت در صورت وارد شدن هر گونه استرس و یا تخریب، برگشت پذیری این مناطق به حالت اولیه بسیار زمان بر خواهد بود.
گونه های اصلی جنگل های هیركانی خراسان شمالی شامل بلوط، زبان گنجشك، افرا شیردار، كچف، داغ داغان، سیاه تلو، زرشك و چنار است.
جنگل های هیركانی به علت اینكه در ناحیه نیمه مرطوب واقع شده اند به لحاظ اكولوژیكی از اهمیت بسیار زیادی در زمینه مطالعاتی و تحقیقاتی برخوردارند.
استان خراسان شمالی 435 هزار هكتار جنگل دارد.
7186/3007/ 6042