عراقچی‌: امكان ربط برجام به مسائل دیگر وجود ندارد

مادرید - ایرنا - معاون وزیر خارجه ایران در مصاحبه ای با روزنامه ال پاییس اسپانیا گفت: اگر قدرت ها سعی‌ كنند برجام را به مسائل دیگری ربط بدهند، توافق را از دست خواهند داد.

به گزارش ایرنا، «عباس عراقچی»‌ در مصاحبه روز دوشنبه خود با این روزنامه در پاسخ به این پرسش كه آیا ایران با پیشنهاداتی كه «میگل آریاس كانیته» كمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا به آنها ارائه داده راضی‌ هستند؟ گفت: هنوز از همه ابعاد این موضوع باخبر نیستیم. منتظریم كه اروپایی ها، همانطوری كه وعده داده ا‌ند یك بسته اقتصادی را به ایران تحویل دهند.
وی افزود: البته بیشتر از آنچیزی كه در برجام آمده، نمی‌ خواهیم. از خود این سئوال را می‌ پرسیم كه آیا اروپایی ها می‌ توانند انتظارات ایران را برآورده سازند یا خیر؟
عراقچی‌ ادامه داد: آمریكا اكنون خارج از برجام، در ماه های آینده به وضع مجدد تحریم ها خواهد پرداخت. آیا اروپا می‌ تواند اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران را جبران كند یا خیر؟
معاون وزیر خارجه تصریح كرد :چیزی كه به دنبال آن هستیم، به آنچه كه ما انتظار داریم از برجام به دست بیاوریم ربط دارد. به طور مثال، توافق موجب لغو تحریم نفتی‌ شد. اكنون آمریكا می‌ خواهد تحریم های نفتی‌ را بار دیگر اعمال كند. آیا اتحادیه اروپا می‌ تواند تضمین دهد كه ایران می‌ تواند نفت خام، گاز و محصولات پتروشیمی بفروشد؟
وی همچنین بیان داشت: آیا اتحادیه می‌ تواند معاملات بانكی موثر با ایران را تضمین كند؟ آیا می‌ تواند از شركت های خودشان كه در ایران كار می‌ كنند، محافظت كند ؟ اگر یك شركت اسپانیایی تصمیم بگیرد با ایران كسب و كار داشته باشد آیا دولت اسپانیا یا اتحادیه اروپا می‌ تواند از آن محافظت كند؟ و اگر از سوی آمریكا جریمه شوند ، می‌ توانند از آن محافظت كنند؟. همه این موارد در برجام آمده بود. آیا با تحریم های آمریكا، همه اینها امكان پذیرند ؟ این سئوال بزرگی‌ است.
دیپلمات ایرانی گفت: ششم آگوست روزی است كه كمیسیون اروپا آن را برای انتشار قانون تحریم ها تعیین كرده زیرا روزی است كه آمریكا به اعمال مجدد تحریم ها خواهد پرداخت. هفته های اندكی‌ مانده تا اروپایی ها یك بسته اقتصادی با راه حل های عملی‌ ارائه دهد. البته پس از آن، نیاز به زمان داریم تا ببینیم آیا كاركرد دارد یا خیر ؟
عراقچی‌ از سوی دیگر در مورد نگرانی‌ های اروپا به خاطر نقش منطقه ای ایران و برنامه موشكی خاطرنشان ساخت: این نگرانی ها، هنگامی كه به مذاكرات با اتحادیه اروپا، آمریكا و بقیه كشورها پرداختیم وجود داشتند اما در آن موقع، همه تصمیم گرفتیم برنامه هسته ای را به طور جداگانه از هر مساله دیگر بررسی كنیم و با تمركز بر روی آن، مساله را حل كنیم و به این دلیل موفق شدیم.
معاون وزیر امور خارجه ایران تاكید كرد كه آمریكا، اتحادیه اروپا و دیگر كشورها می‌ دانستند كه ایران یك برنامه موشكی بالیستیكی و مواضع مختلف منطقه ای دارد و تصمیم گرفتند كه این مسائل را با مسئله هسته ای مخلوط نكنند.
وی هشدار داد: اگر آنها تلاش كنند برجام را به دیگر مسائل ربط دهند، توافق را از دست خواهند داد و حل بقیه مسائل را هنوز پیچیده تر خواهند كرد. اختلاط مسائل ، اشتباه بسیار بزرگی‌ است.
دیپلمات مذكور تصریح كرد: در مورد رسیدگی به آنها به طور مستقل، باید بدانند كه قبلا یك توافق را امضا كردیم و برای ایران كاركردی ندارد. بدین ترتیب، قبل از هر چیز باید كاری كنند كه برجام كاركرد داشته باشد. چگونه می‌ توانیم مذاكره مساله دوم را مطرح كنیم وقتی‌ توافق اولی‌ خوب كار نمی‌ كند؟
وی تاكید كرد: پیام ما روشن است. اولویت این است كه برجام كار كند و از آنجا به بعد می‌ توانیم صحبت كنیم.
عراقچی‌ اضافه كرد: قابل درك است كه مردم نگران وضعیت اقتصادی خود باشند، اما همزمان، مردم ما درك می‌ كنند كه امنیت نیاز نخست است. حضور در سوریه، یك مساله امنیتی برای ایران است زیرا می‌ دانیم كه اگر با تروریست ها در سوریه یا عراق مقابله نكنیم، باید این كار را در خیابان های تهران انجام دهیم.
معاون وزیر خارجه افزود: نیروهای ایران به درخواست دولت سوریه در این كشور حضور دارند. ما این كار را نه تنها برای امنیت ایران، بلكه برای همه منطقه انجام می‌ دهیم. امنیت خودمان را در امنیت منطقه می‌ بینیم. به همین دلیل با داعش و دیگر گروه های تروریستی در عراق، در سوریه و غیره می‌ جنگیم. همه می‌ دانند كه اگر بخاطر ایران نبود، داعش را در بغداد، در دمشق و احتمالا در بیروت داشتیم. ایران در مبارزه با آنها موفق بوده است و مردم ایران درك می‌ كنند كه یك مساله امنیتی است.
وی گفت: برادران عرب منطقه باید ارزیابی خود را بازنگری كنند. ایران هرگز به یكی‌ از همسایگان خود حمله نكرده است. از سوی «صدام حسین» مورد حمله قرار گرفتیم و همه از او از نظر سیاسی و مالی‌ حمایت كردند تا اینكه به كویت حمله كرد و فهمیدند كه چه كسی‌ بود.
عراقچی‌ با اشاره به ناپایدار بودن و خطرناك بودن منطقه، پرسید: چه كسی‌ جنگها در منطقه را آغاز كرد؟ آیا ایران بود یا آمریكا بود كه جنگ علیه عراق یا لیبی‌ را آغاز كرد؟ چه كسی‌ در حال حمله به یمن است ؟ آیا ایران است ؟ و چه كسی‌ به سرزمین های اشغالی حمله می‌ كند و هر روز فلسطینیان را می‌ كشد ؟ ایران است یا اسراییل ؟ چه كسی‌ تصمیم به یك راه حل مذاكره شده برای برنامه هسته ای خود گرفت ؟ هیچ نمونه دیگری از راه حل دیپلماتیكی در منطقه نداریم.
معاون وزیر همچنین با مطرح كردن این پرسش كه چه كسی‌ علیه داعش جنگید و چه كسی‌ آن را ایجاد و با سلاح و پول حمایت كرد؟ ادامه داد: حقایق، خود حرف می‌ زنند و ثابت می‌ كنند كه ایران یك قدرت صلح در منطقه است. صلح و ثبات منطقه ای، صلح و ثبات ایران است. آماده كار با همسایگانمان هستیم. ظریف در آخرین كنفرانس امنیتی مونیخ پیشنهاد مجمع گفتگوی منطقه ای كشورهای خلیج فارس را داد. اما پیشنهاد او گوش شنوا نداشت. امیدواریم كه دیگران در منطقه از این ایده حمایت كنند و بتوانیم گفتگو كنیم.
دیپلمات مذكور از سوی دیگر در مورد ایرانیانی كه دارای دو تابیعت هستند و اینكه آیا سفر به ایران برای آنها امن می‌ باشد، تاكید كرد: البته كه امن است. بین پنج تا شش میلیون ایرانی در خارج داریم. بسیاری از آنها بدون مشكل رفت و آمد می‌ كنند و فقط اندكی‌ از آنها به خاطر جاسوسی دستگیر شده ا‌ند.
وی افزود: من كسی‌ را متهم نمی‌ كنم اما متوجه هستم كه ایرانی های دارای دو تابیعت، یك هدف آسان برای جذب از سوی سرویس های مخفی‌ خارجی‌ هستند. بسیار مراقب امنیتمان هستیم. ایران شاید امن ترین كشور منطقه باشد. نیروهای امنیتی بسیار مراقب هستند و به كار آنها احترام می‌ گذاریم.
عراقچی‌ تاكید كرد: در عین حال می‌ خواهم به همه ایرانی ها بگویم كه هیچ سیاستی علیه شهروندانی كه تابیعت دوگانه دارند، وجود ندارد. در واقع، ما آن را نادیده می‌ گیریم. هرچند كه بر اساس قانون ممنوع است اما هیچگاه از هیچ ایرانی نمی‌ پرسیم آیا گذرنامه دیگری دارد. ما می‌ خواهیم كه آنها به خانه بازگردند، كه با خانواده های خود تماس و رابطه داشته باشند، كه از نظر اقتصادی فعال باشند و در دانشگاه ها تدریس كنند. آنها را یك ارزش برای خودمان قلمداد می‌ كنیم و تلاش در تسهیل آمدن و رفتن آنها را داریم.
شبد**اروپام *5*491**1379