۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۳۸
کد خبر: 82922131
۰ نفر
نامه سرگشاده به موگرینی برای التزام به حفظ برجام

تهران - ایرنا - «حسین موسویان» دیپلمات و مذاكره‌كننده هسته‌ای پیشین ایران روز دوشنبه در صفحه توئیتر خود متن نامه ای سرگشاده به «فدریكا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و التزام اروپا به حفظ توافق هسته ای را منتشر كرد.

به گزارش عصر دوشنبه ایرنا، در متن این نامه آمده است: ما، امضا‌كنندگان این نامه، از سخنرانی شما در تاریخ 18 اردیبهشت 1397 درباره عزم اتحادیه اروپا در پایبندی راسخ به تعهدات خود مطابق با توافق تاریخی مابین ایران و گروه 1+5، موسوم به برنامه جامع اقدام مشترك (برجام)، سپاسگزاریم. در مقابل سیاستمدارانی كه مكررا با تحقیر و نكوهش از آن پیمان سخن گفته‌اند، شما «زبان جهانی» احترام و گفت و گو را برگزیده‌اید. شما اعلام كرده‌اید «این توافق به تك تك ما تعلق دارد» و ما را بر آن داشته‌اید تا «اجازه ندهیم هیچ كس این توافق را از بین ببرد». اما با وجود چنین سخنان امیدواركننده‌ای، بعد از اعلام خروج دولت ترامپ از برجام و تحمیل دوباره تحریم‌ها بر ایران، نجات این توافق تضمین شده نیست.
اكثریت ایرانیان از این توافق دشوار دیپلماتیك، همدلانه پشتیبانی كرده‌اند. مردم ایران دو بار رئیس جمهوری متعهد به شروع گفت و گوی سازنده با جهان را برگزیده‌اند. همچنین با شكیبایی، مذاكرات طولانی را با وجود تأثیر مخرب تحریم‌ها بر زندگی روزمره‌شان تحمل كرده‌‌ و پس از انعقاد برجام نیز با جشن و پایكوبی خیابانی در شهر‌های ایران و گردهمایی در بیش از صد شهر جهان، حمایت خود را از این توافق نشان داده‌اند.
این نامه افزود: شما در بیانیه خود اعلام كردید «اتحادیه اروپا به ادامه اجرای مؤثر توافق هسته‌ای متعهد باقی می‌ماند». ما صمیمانه از این تعهد استقبال می‌كنیم، اما چنان كه بی‌شك آگاه هستید، با وجود تحریم‌های ایالات متحده، توانمندی اروپا در اجرای تعهدات بین المللی‌ خود جهت تضمین بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی و سیاسی وعده شده در متن و روح برجام، لازم و حیاتی است. آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها پایبندی و احترام ایران به تعهدات خود بر طبق این توافق را تائید كرده و لازم است به این پیمان‌داری، پاسخی شایسته داده شود.
در زمانه‌ای كه جهان با بی‌ثباتی و شكنندگی فزاینده «عصر افراط ها» روبه روست، نباید یكی از دستاوردهای بزرگ دیپلماتیك قرن بیست و یكم با بی‌توجهی به هدر رود. بنا بر تخمین شما، دستیابی به این توافق دوازده سال به طول انجامید. چنانچه اروپا با همكاری شركای روس و چینی خود نتواند برجام را نجات دهد، امكان بی‌ثباتی بیشتر در منطقه و حتی جنگ بشدت افزایش خواهد یافت.
در حالی كه برجام نشان داد كه دیپلماسی امكان‌پذیر است، نباید با وقایع اخیر و سرپیچی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا از توافق، این پیام به جهان فرستاده شود كه عمر صلح، ناگزیر گذرا و كوتاه است. برای هر یك از ما كه به ترویج صلح از طریق گفت و گوی مستدل و درك متقابل پایبندیم، حفظ تمامیت برجام و ماندگاری آن اهمیتی بسزا دارد. اعتماد به اتحادیه اروپا، شورای امنیت سازمان ملل و جامعه گسترده‌تر جهانی و همچنین اعتبار آنها برای مقابله با چالش های عظیم سال های پیش رو در معرض خطر قرار گرفته است.
این نامه در پایان یادآورشد:مردم ایران از صلح و دیپلماسی حمایت كرده‌اند. اكنون وظیفه جامعه جهانی است تا نشان دهد تصمیمی درست اتخاذ شده است و تعهدهای پذیرفته شده به نحو مؤثر اجرا خواهد شد. شكست گزینه نیست! راه حل جایگزین به وضوح پر‌هزینه خواهد بود، نه تنها برای نسل كنونی، بلكه برای آیندگان.
شبد**اروپام**9109**1010