۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۰۵
کد خبر: 82922059
۰ نفر
فهرست تیم ملی فوتبال ایران از دریچه آمار

تجزیه و تحلیل آماری فهرست بازیكنان دعوت شده به تیم ملی فوتبال كشورمان نشان از آن دارد كه پراكندگی جغرافیایی این لیست در 11 استان كشور است و سه بازیكن دورگه نیز در میان آنان دیده می شود.

به گزارش ایرنا، لیست 24 نفره «كارلوس كی روش» برای مسابقات جام جهانی از سوی بسیاری از كارشناسان به عنوان فهرستی معرفی شد كه شگفتی های فراوانی دارد. در این لیست بازیكنانی مانند «سید جلال حسینی» كاپیتان تیم ملی و پرسپولیس تهران، «وریا غفوری» مدافع راست تیم استقلال تهران، «كاوه رضایی» مهاجم تیم شارلوا بلژیك و «سید حسین حسینی» ركوردار بسته نگه داشتن دروازه در تاریخ فوتبال ایران، به لیست انتظار منتقل شده اند.
علاقه «كی روش» به بازیكنان شاغل در لیگ های خارجی زمانی بیشتر نمایان می شود كه 14 بازیكن معادل 58 درصد افراد دعوت شده به تیم ملی را لژیونرها تشكیل می دهند و 10 بازیكن معادل 42 درصد تیم ملی از بازیكنان شاغل در لیگ برتر فوتبال ایران هستند.
اما با این شرایط تعداد لژیونرهای ایرانی در پست های مختلف تیم ملی فوتبال متفاوت است تا جایی كه در پست دروازه‌بانی «امیر عابدزاده» از تیم ماریتیمو، لژیونر است و «علیرضا بیرانوند» و «رشید مظاهری» در لیگ برتر ایران شاغل می باشند.
این در حالی است كه از هشت بازیكن خط دفاع «میلاد محمدی» از اخمت كروژنی روسیه، «رامین رضاییان» از اوستنده بلژیك و «مرتضی پورعلی گنجی » از تیم فوتبال السد قطر لژیونر به شمار می روند و «علی قلی زاده» از سایپا، «پژمان منتظری»، «مجید حسینی» و «روزبه چشمی» از استقلال تهران و «محمد خانزاده» از پدیده مشهد بازیكنان شاغل در لیگ برتر محسوب می شوند. به عبارتی 37 درصد بازیكنان تدافعی دعوت شده به تیم ملی لژیونر بوده و 63 درصد در لیگ ایران شاغل هستند.
این آمار اما برای خط میانی متفاوت تر است زیرا از 6 هافبك فراخوانده شده چهار نفر (سعید عزت اللهی، كریم انصاری فرد، مسعود شجاعی و احسان حاج صفی) لژیونر و 2 نفر (امید ابراهیمی و مهدی ترابی) نیز شاغل در لیگ برتر می باشند. همچنین از هفت مهاجم حاضر در لیست 24 نفره تیم ملی فوتبال ایران، 6 نفر شامل علیرضا جهانبخش، اشكان دژاگه، مهدی طارمی، رضا قوچان نژاد، سامان قدوس و سردار آزمون لژیونر و وحید امیری در لیگ برتر شاغل هستند.
پراكندگی جغرافیایی بازیكنان تیم ملی فوتبال نشان از آن دارد كه این بازیكنان از 11 استان كشور شامل تهران، مازندران، گیلان، خوزستان، البرز، لرستان، بوشهر، اردبیل، اصفهان، گلستان و كهگیلویه و بویر احمد و «سامان قدوس»، «رضا قوچان نژاد» و «اشكان دژاگه» بازیكنان دورگه ساكن در خارج از كشور هستند.
استان تهران با 4 بازیكن، بیشترین سهم را در این لیست دارد و بعد از آن استان مازندران با سه بازیكن در رتبه دوم قرار می گیرد. استان های گیلان، خوزستان، البرز و لرستان هر كدام با 2 بازیكن و استان های بوشهر، اردبیل، كهگیلویه و بویراحمد و گلستان هر كدام با یك نماینده، به ترتیب بیشترین سهم را در فهرست تیم ملی به خود اختصاص داده اند.
همچنین در میان باشگاه های حاضر در لیگ برتر ایران تیم فوتبال استقلال تهران با چهار بازیكن، سایپا و پرسپولیس 2 بازیكن، پدیده و ذوب آهن هر كدام با یك بازیكن بیشترین تعداد بازیكن در لیست 24 نفره تیم ملی را در اختیار دارند.
یكی دیگر از شگفتی های لیست كی روش این است كه 16 نفر معادل 66 درصد بازیكنان این لیست نخستین جام جهانی خود را تجربه می كنند و فقط 7 بازیكن در جام جهانی 2014 برزیل حضور داشته است.
مسعود شجاعی تنها بازیكن تاریخ فوتبال ایران به شمار می رود كه تاكنون در سه جام جهانی 2006 آلمان، 2014 برزیل و 2018 روسیه حضور داشته است.
تجزیه و تحلیل سوابق بازی این بازیكنان نشانگر آن است كه هفت بازیكن تیم ملی بین یك تا 10 بازی ملی و 4 بازیكن نیز از 10 تا 20 بازی ملی در كارنامه دارند.
در بین فهرست تیم ملی تنها چهار بازیكن شمار بازی های ملی آنان بین 20 تا 30 بازی است و 2 بازیكن با تعداد بازی های ملی 31 و 36 در تیم ملی قرار دارند.
همچنین شمار بازیكنانی كه تعداد بازی های ملی آنها در فاصله 40 تا 50 مورد بوده، چهار نفر هستند و كریم انصاری فرد با 57 بازی ملی، مسعود شجاعی با 72 و احسان حاج صفی با 89 بازی ملی باتجربه های ایران در جام جهانی به شمار می روند. این آمار نشان می دهد كه 29 درصد بازیكنان حاضر در لیست تیم ملی كمتر از 10 بازی ملی در كارنامه دارند.
ورزشی**2052**1597