۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۴۰
کد خبر: 82921979
۰ نفر
احياي زندگي شبانه در تهران يك ضرورت است

تهران- ايرنا- عضو كميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي شهر تهران بر ضرورت احياي زندگي شبانه در پايتخت تاكيد كرد.

حجت نظري روز دوشنبه در گفت وگو با ايرنا افزود: بيش از هشت ميليون و 500 هزار نفر ساكن پايتخت هستند ضمن آنكه جمعيت شناور قابل توجهي هم در شبانه روز وارد شهر مي‌شود و از اين منظر تهران داراي موقعيتي متفاوت در حوزه جمعيتي و اجتماعي است اما متاسفانه در شهري با اين جمعيت هيچ حيات شبانه‌اي براي شهروندان وجود ندارد.
وي يكي از ابعاد حيات شبانه در تهران را موضوع تفريح و نشاط اجتماعي در شهر عنوان و تصريح كرد: برخي اقشار از پايتخت نشينان با توجه به نوع شغل خود فرصت استفاده از فضاهاي شهري در طول روز يا حتي ساعات آغازين شب را از دست مي دهند ضمن اينكه امكانات لازم براي حضور در ساعات پاياني شب نيز براي شهروندان چندان ميسر نيست.
نظري همچنين احياي زندگي شبانه در تهران را داراي توجيه اقتصادي دانست و گفت: دربسياري از كلانشهرهاي دنيا با اقتصاد مولد و پويا، به هيچ عنوان شهر حتي براي چند ساعت هم تعطيل نمي‌شود و فعاليت بسياري از بنگاه‌هاي اقتصادي ادامه دارد اما تاكيد بنده بر اجازه فعاليت يافتن كسب و كارهاي خرد با استفاده از فرصت احياي زندگي شبانه در شهر است.
به گفته اين عضو شوراي شهر تهران، مي توان با استفاده از ظرفيت الگوي زندگي شبانه براي ساماندهي دستفروشان، به ارتزاق و درآمدزايي اين گروه از شهروندان كمك كرد.
وي ترويج سبك زندگي شبانه در پايتخت را در كاهش معضل ترافيك نيز موثر دانست و گفت: پليس بارها از شهروندان خواسته كه زمان سفرعصرگاهي خود كه معمولا به منظور استفاده از ظرفيت اماكن تفريحي و تجاري شهر است، مديريت كنند و با احياي زندگي شبانه و افزايش ساعت كار اين مراكز مديريت ترافيكي خود به خود انجام مي شود.
نظري حيات شبانه را عاملي موثر در ارتقا نشاط اجتماعي توصيف كرد و افزود: در شرايطي كه ساكنان تهران در طول روز با استرس‌ها و فشارهاي متعددي روبه رو هستند مي توان با اجراي برنامه هاي مفرح از جمله گروه‌هاي موسيقي خياباني در نقاط مشخصي از شهر و فراهم كردن فضاي حضور خانواده‌ها در كنار يكديگر به ارتقا نشاط اجتماعي شهروندان كمك كرد.
وي اضافه كرد: تجربه و نظريات طراحي شهري اثبات كرده كه هرجا حضور پذيري و مشاركت مردم افزايش يابد، امنيت نيز ارتقا يافته و بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي فضاي بروز پيدا نمي‌كنند.
عضو كميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي شهر تهران خاطرنشان كرد: تجربه‌ موفق احياي زندگي شبانه در ماه مبارك رمضان و اجاره فعاليت اصناف تا اذان صبح موجب شده تا شهروندان با نشاط بيشتري در فضاهاي شهري حاضر مي‌شوند و اين امر حتي در مواردي همچون فروش سينماها هم تاثيرات چشم گيري داشته است و معتقدم مي توان اين وضعيت در نيمه نخست سال كه هوا گرم است ادامه داشته باشد.
نظري درباره موانع موجود براي احياي زندگي شبانه در تهران نيز گفت: تامين امنيت و كمبود نيرو پليس را مي توان از موانع اين طرح عنوان كرد اما به نظر مي رسد همين تعداد گشت‌هاي شبانه پليس براي تامين امنيت كافي باشد.
وي ابراز اميدواري كرد كه با همراهي و هماهنگي تمامي دستگاه‌هاي ذي‌ربط، بتوان حيات شبانه را در شهر تهران دائمي كرد.
تهرام/9343//1348

سرخط اخبار جامعه