۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۸:۴۸
کد خبر: 82921379
۰ نفر
دست‌هاي پشت‌پرده يك پيروزي

هنوز تحقيقات درباره دخالت احتمالي روسيه در انتخابات رياست‌جمهوري سال گذشته آمريكا تمام نشده، ظاهرا پاي برخي كشورهاي عربي حاشيه خليج‌فارس هم به اين بحث جنجالي باز شده است.

آن‌طور‌كه نيويورك‌تايمز در شماره روز شنبه خود گزارش داده، دونالد ترامپ جونيور، پسر ارشد رئيس‌جمهوري كنوني ايالات‌متحده در سال 2016 و سه ماه مانده به انتخابات رياست‌جمهوري آمريكا در برج ترامپ با فرستاده دولت‌هاي خارجي ديدار كرده تا از آنها براي كمپين انتخاباتي پدرش كمك بگيرد. نيويورك تايمز در اين گزارش تحقيقي خود به نقل از منابع ناشناس مطلع از اين ديدار نوشت كه ترامپ جونيور روز سوم آگوست 2016 با فرستاده‌اي از جانب وليعهد عربستان سعودي و وليعهد امارات متحده عربي ديدار كرده است.

بر اساس اين گزارش يك كارشناس اسرائيلي متخصص در امور تأثيرگذاري بر شبكه‌هاي اجتماعي به نام جوئل زمل و اريك پرينس، بنيان‌گذار شركت نظامي خصوصي بلك واتر هم در اين جلسه حضور داشته‌اند. زميل، نماينده شركتي بود كه چندين افسر اطلاعاتي سابق اسرائيلي و متخصصاني در حوزه جمع‌آوري داده‌ها و متقاعدكردن و تأثيرگذاري بر شبكه‌هاي اجتماعي را استخدام كرده بود. زميل در اين جلسه به پسر ارشد ترامپ پيشنهاد داده كه مي‌تواند رأي و نظر كاربران شبكه‌هاي مجازي را به سوي دونالد ترامپ بكشاند. به گزارش نيويورك‌تايمز اين شركت پيش از اين ديدار پيشنهادي چندين‌ميليون‌دلاري براي تأثيرگذاري بر شبكه‌هاي اجتماعي و كمك به انتخاب ترامپ در انتخابات رياست‌جمهوري به دونالد ترامپ ارائه داده بود.

اين گزارش را مارك مزتي، رونن برگمن، ديويد كرك‌پاتريك، سه روزنامه‌نگار تحقيقي براي نيويورك‌تايمز تهيه كرده‌اند و در آن به جزئيات اين ديدار پرداخته‌اند؛ ديداري كه به گفته آنها مي‌تواند فصل جديدي در پرونده ادعايي همكاري ميان ستاد انتخاباتي دونالد ترامپ و كشورهاي خارجي با هدف پيروزي در انتخابات نوامبر 2016 تلقي شود.

جامعه اطلاعاتي ايالات متحده و كميته قضائي سناي آمريكا بر اين باورند كه دخالت روسيه در انتخابات آمريكا به دونالد ترامپ در شكست هيلاري كلينتون، رقيب دموكراتش، كمك كرده است. رابرت مولر، بازرس ويژه پرونده‌اي است كه درباره دخالت احتمالي روسيه در انتخابات آمريكا تحقيق مي‌كند.نيويورك‌تايمز گزارش داده كه در اين ديدار، جورج نادر، فرستاده دو وليعهد عربستان و امارات متحده عربي، خاطرنشان كرده كه رهبران عربستان سعودي و امارات‌متحده مشتاق‌اند به ترامپ كمك كنند.

بر اساس گزارش‌ها جورج نادر اكنون با مولر همكاري مي‌كند. وكيل جورج نادر گفته موكلش كمال همكاري را با بازرس مولر داشته و به اين همكاري ادامه خواهد داد. در‌عين‌حال شك و ترديد‌هايي درباره شهادت قبلي اريك پرينس در كنگره درباره مشاركت او در كمپين انتخاباتي دونالد ترامپ به وجود آمده است.در ماه نوامبر، پرينس در كميته اطلاعاتي مجلس نمايندگان آمريكا شهادت داد كه مشاركتش در كمپين انتخاباتي ترامپ فقط به اهداي پول و تأليف يادداشت‌هايي در حوزه سياست خارجي براي مشاوران ترامپ محدود بوده است.

پرينس از نشست ماه آگوست 2016 حرفي به ميان نياورد و به كميته گفت كه هيچ ارتباط رسمي ديگري با كمپين نداشته است. حالا با توجه به گزارش اخير نيويورك‌تايمز، اين سؤال مطرح شده كه آيا پرينس در شهادت خود در پيشگاه كميته اطلاعاتي صادق بوده يا نه؟ در واكنش به گزارش روز شنبه نيويورك‌تايمز، رايان گودمن، استاد حقوق دانشگاه نيويورك در صفحه توييتر خود نوشت: «به نظر مي‌آيد كه شهادت پرينس دروغ بوده است». كاخ سفيد و وكيل اريك پرينس از واكنش به گزارش نيويورك تايمز امتناع كرده‌اند.

وكيل ترامپ جونيور به نيويورك‌ تايمز گفته كه پيش از انتخابات سال 2016، دونالد ترامپ جونيور در جلسه‌اي با حضور اريك پرينس، جورج نادر و شخص ديگري كه احتمالا جوئل زمل بوده، ديدار كرده است و آنها پيشنهادي براي استراتژي تبليغات به او داده بودند؛ اما ترامپ جونيور در نهايت از اين طرح‌ها خوشش نيامده و كار همين‌جا به پايان رسيده است. وكيل جوئل زمل حضور در اين جلسه را تأييد كرده؛ اما گفته جلسه كوتاهي بود و پيامدي هم نداشت.

طبق قوانين ايالات‌ متحده، دخالت دولت‌هاي خارجي و اشخاص وابسته به كشورها در انتخابات‌هاي آمريكا غيرقانوني است. اين گزارش جديد احتمالا بار ديگر فعاليت‌هاي ترامپ جونيور در كمپين انتخاباتي پدرش را برجسته مي‌كند. نام پسر ارشد رئيس‌جمهوري آمريكا سال گذشته و پس از آن در پرونده بررسي دخالت روسيه مطرح شد كه خبر ديدار مشاوران ترامپ با گروهي از روس‌ها در برج ترامپ منتشر شد.

اين جلسه كه به گفته نيويورك تايمز، اريك پرينس ترتيب‌دهنده آن بوده، اولين شاهد دخالت كشورهاي ديگري غير از روسيه در انتخابات رياست‌جمهوري آمريكا به نفع دونالد ترامپ است. تنها 10 ماه پس از اين جلسه عربستان سعودي و امارات متحده عربي در اقدامي كه مصر و بحرين هم مشاركت داشتند، روابط خود با قطر را به اتهام آنچه پشتيباني با تروريست‌ها و همكاري با ايران خواندند، قطع كردند.

در جريان اين تنش سياسي دونالد ترامپ آشكارا به حمايت از بلوك عربستان پرداخت و قطر را متهم به كمك به تروريسم كرد. هرچند ركس تيلرسون، وزير خارجه وقت آمريكا، تلاش كرد با تلطيف موضع رئيس‌جمهوري، نقش ميانجي را در اين بحران بازي كند.آن‌طور كه نيويورك تايمز نوشته، جورج نادر، فرستاده ويژه وليعهدهاي عربستان و امارات به اين جلسه، اكنون مشغول همكاري با تيم رابرت مولر، بازرس ويژه پرونده دخالت احتمالي روسيه در انتخابات آمريكاست.

نيويورك تايمز همچنين عكسي از نادر در‌حالي‌كه محمد بن سلمان، وليعهد عربستان سعودي او را در آغوش گرفته، منتشر كرده و مي‌گويد او به همراه جوئل زمل بعد از انتخابات به كاخ ‌سفيد رفته و با جرد كوشنر، داماد و از مشاوران ارشد ترامپ، ديدار كرده‌ است. در گزارش نيويورك تايمز همچنين به طرح‌هاي پيشنهادي نادر براي حمله به ايران و مقابله با ايران در يمن اشاره شده و به اولين سفر خارجي ترامپ كه به رياض عربستان بود و همچنين تصميم رئيس‌جمهوري آمريكا براي خروج از توافق هسته‌اي با ايران هم به‌عنوان نكات ابهام‌برانگيزي كه به نظر اين روزنامه‌نگاران مي‌تواند بر اهميت جلسه سوم آگوست در برج ترامپ بيفزايد، اشاره شده است.

به گزارش اين روزنامه آمريكايي جورج نادر بهار گذشته در عربستان با مقام‌هاي ارشد امنيتي و نظامي ديدار كرده و طرح خود براي مقابله با ايران را با تكيه بر تنگناهاي اقتصادي به‌عنوان سلاح مؤثر عليه ايران به آنها پيشنهاد داده است. هم‌زمان نيويورك تايمز مي‌گويد نادر و زمل با هم همكاري گسترده دارند و به علت ارتباط‌شان با مسكو و اليگارش‌هاي نزديك به ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوري روسيه، مورد توجه تحقيقات بازرس ويژه، رابرت مولر، قرار گرفته‌اند.

محمد بن زائد آل نهيان، وليعهد ابوظبي و محمد بن سلمان، وليعهد عربستان سعودي كه عملا اين روزها به جاي پدرش بر عربستان سعودي حكمراني مي‌كند، در سال‌هاي رياست‌جمهوري باراك اوباما، رئيس‌جمهوري پيشين ايالات متحده، مخالف جدي سياست‌هاي اوباما در خاورميانه بودند. آنها از توافق هسته‌اي دولت اوباما با ايران، حمايتش از قيام‌هاي بهار عربي و رويكردش در قبال جنگ داخلي سوريه دل خوشي نداشتند. زماني كه هيلاري كلينتون وزير خارجه آمريكا بود، رسانه‌هاي نزديك به عربستان سعودي و امارات متحده عربي به‌شدت از او انتقاد مي‌كردند.

*منبع: روزنامه شرق؛ 1397،2،31
**گروه اطلاع رساني**2059**9131