سود تسهیلات خرید مسكن در بافت‌های فرسوده 6 درصد شد

تهران-ایرنا-هیات وزیران در جلسه عصر یكشنبه كه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی تشكیل شد، بانك مركزی را موظف كرد پس از تصویب شورای عالی پول و اعتبار، نسبت به فراهم كردن تمهیدات لازم جهت كاهش سود تسهیلات خرید مسكن (صندوق یكم) در بافت‌های فرسوده و ناكارآمد شهری از 8 درصد به 6 درصد و كاهش مدت سپرده‌گذاری از 6 ماه به 5 ماه و نیز افزایش دوره بازپرداخت از 12 سال به 15 سال اقدام كند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در این جلسه راهكارهای اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار را با هدف احیاء، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناكارآمد شهری مورد بررسی قرار داد.
بر این اساس و به منظور تسریع در نوسازی بافت های فرسوده و ناكارآمد شهری، تمامی وزارتخانه ها و مؤسسات و شركت های دولتی مكلف شدند نسبت به واگذاری رایگان اراضی در اختیار خود در محدوده ها و محله های دارای بافت فرسوده و ناكارآمد شهری به وزارت راه و شهرسازی اقدام كنند.
برنامه یاد شده شامل طرح‌های بازآفرینی شهری پایدار در محدوده اراضی دارای مالكیت خصوصی و اراضی دولتی است.
دولت جهت ایجاد مشوق های لازم برای تسهیل در فرآیند بازآفرینی شهری پایدار، تمامی دستگاه های عضو ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار را موظف كرد حداقل 30 درصد از اعتبارات بودجه های سنواتی مربوط به فعالیت­ های خود در شهرها را به برنامه اجرایی بازآفرینی محدوده‌ها و محله های هدف، اختصاص دهند.
همچنین میزان سقف تسهیلات مشاركت مدنی دوره ساخت و ودیعه اسكان موقت در اراضی مشمول این طرح را در كلانشهرها به ازای هر واحد مسكونی تولید شده به ترتیب 500 میلیون و 200 میلیون ریال و در سایر شهرها نیز سقف تسهیلات یاد شده را به ترتیب 400 میلیون و 150 میلیون ریال تعیین كرد.
هیات وزیران به منظور تجهیز و تدارك منابع مالی خارجی مورد نیاز، به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داد به نمایندگی از سوی دولت برای لازم الاجرا شدن موافقتنامه مالی مربوط به پروژه احداث نیروگاه سیكل تركیبی لامرد بین بانك صنعت و معدن جمهوری اسلامی ایران و اگزیم بانك چین، به مبلغ 3 میلیارد و 591 میلیون و 317 هزار و 33 صدم یوآن چین، ضمانت نامه اختصاصی صادر كند.
شبك**1983**1708