۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۴۹
کد خبر: 82921007
۰ نفر
صعود؛ رویای همیشگی فاتح اورست

تهران - ایرنا - عضو اولین تیم ایرانی فاتح اورست می گوید كه هنوز هم خواب صعود و ایستادن بر فراز بلندترین قلل جهان را می بیند و چنانچه هزینه ها تامین شود در 52 سالگی هم آماده صعود است.

«محمد حسن نجاریان» از پیشكسوتان ورزش كوهنوری متولد شهرستان نهاوند استان همدان است كه در 9 سالگی با كمك كوهنوردان این شهر، قله «یال كبود» را فتح می كند و همین اتفاق زمینه ای می شود تا او به دفعات، دیواره ها و قلل مرتفع جهان را به تسخیر خود در آورد.
وی با افتخار به اینكه عضو نخستین گروه ایرانی صعود كننده به قله اورست به همراه، «جلال چشمه قصابانی»، «حمید رضا اولنج» و مرحوم «محمد اوراز» بوده است، می گوید كه در پایان یك تلاش 20 ساله از 1357 تا 1377 موفق شده قله اورست را فتح و افتخار دیگری برای ایران كسب نماید.
نجاریان روز یكشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: هنگام خردسالی در حمله سگ ها زمین خوردم، در آن حال چشمم به تصویر قله اورست كتاب جغرافیای دوران ابتدایی افتاد كه با قله یال كبود شهرمان هم افق شده بود، با خود گفتم «آیا ممكن است روزی من به این 2 قله صعود كنم؟».
وی ادامه داد: برادرم كوهنورد بود، وجودش رویای صعود را در من تقویت كرد، در 9 سالگی یال كبود سه هزار و 750 متری و در 12 سالگی دماوند حدود 6 هزار متری را فتح كردم.
فاتح اورست گفت: در 16 سالگی به تهران آمدم، در رشته دیواره نوردی با كمترین امكانات، «علم كوه» را فتح كردم.
نجاریان افزود: اولین صعود هشت هزار متری را در سال 76 با «گاشربروم» در كشور پاكستان آغاز كردم و سپس با تیم اولنج، قصابانی و مرحوم اوراز، صعود به اورست را با ارتفاع هشت هزار و 848 متر برای كشور ثبت كردیم.
وی ادامه داد: سال 82 هنگام صعود به گاشربروم، یكصد متر مانده تا قله، بهمن بر سرمان فرود آمد و مرحوم محمد اوراز را با خود برد و تلخ ترین خاطره زندگی من رقم خورد.
این كوهنورد با سابقه ایرانی با مقایسه ورزش كوهنوردی امروز با 20 سال پیش، گفت: با كمترین امكانات راهی هیمالیا و فتح اورست شدیم 10 روز در «كاتماندو» ماندیم تا سرپرست مان بیاید، هیچ پولی نداشتیم و در بدترین شرایط به بلندترین قله جهان صعود كردیم.
پیشكسوت عرصه كوهنوردی، صعود را رویای همیشگی خود می داند و می گوید: هنوز هم خواب صعود و ایستادن بر فراز بلندترین قلل جهان را می بینم و چنانچه هزینه ها تامین شود حاضرم در سن 52 سالگی صعود به قلل مرتفع دنیا را انجام دهم.
نجاریان در ادامه یادآور شد: در حال حاضر بهترین مارك كفش های كوهنوردی، ماسك های پیشرفته اكسیژن، امكانات كوهستانی از جمله میهمان خانه های بین راه، پناهگاهها، بیمارستان ها و استفاده همه از مربیانی كه تجربه سال ها صعود را دارند، صعود 20 سال پیش را با صعود های امروزی غیر قابل مقایسه می كند.
وی ادامه داد: آن وقت ها حتی كسی نبود كه اطلاعات درست و دقیقی در مورد قلل مرتفع جهان به شما بدهد، این كار شرایط را سخت تر می كرد اما در شرایط فعلی این گونه نیست.
فاتح قله اورست اضافه كرد: «مهرداد شهلایی» كه چند روز پیش به قله اورست صعود كرد، قبل از عزیمت با من مشورت كرد، این آن چیزی بود كه در گذشته ما امكان استفاده از آن را نداشتیم.
این كوهنورد نهاوندی گفت: كوهنوردی و زندگی در كوهستان یك ورزش نیست، تعالی روح و روان در طبیعت پاك و بی آلایش است، به علاقمندان توصیه می كنم قبل از هر كاری آموزش و یادگیری را سرلوحه كار خود قرار دهند، وسایل، امكانات و تجهیزات خوب و مدرن استفاده كنند و از همه مهمتر مشاوره با اهل فن را فراموش نكنند.
كوهنورد نویسنده، استفاده از تجربه فاتحان را رمز موفقیت صعود به قلل مرتفع جهان دانست و افزود: كتاب «بروت فیك سرزمین رویاها» را به كسی هدیه كردم كه اولین بار نفس قله را در من دمید تا بدنبال چرایی باشم كه هنوز هم بدبنالش هستم .
نجاریان با بیان اینكه كتاب «بروت فیك بر فراز خورشید » خاطرات كوهنوردان كارگر صعود كننده به قله بروت فیك است، اظهار داشت: با تیم های زیادی افتخار صعود به قلل مختلف را داشته ام، تصویر برداری و كوهنوردی بسیاری از صعود ها در ایران به عهده من بوده است و خوشحالم كه توانسته ام از زیباترین لحظات در بكرترین نقاط جهان تصاویر زیبایی تهیه كنم.
صعود به قله های ماكالو (8411 متر ) سال 80، لوتسه (8563 متر ) سال 81 ، گاشربروم یك (8047 متر ) سال 82 ، مانا فلو (8067 متر ) سال 84 ، بروت فیك (8048 متر ) سال 90 و چوایو (8201 متر ) سال 93 از صعودهای هشت هزار متری این كوهنورد ایرانی است.
در بیستمین سالگرد صعود ایرانیان به اورست، از 17 كوهنورد ایرانی كه تاكنون موفق به صعود اورست شده اند تجلیل خواهد شد، «مهرداد شهلایی» نیز در چند روز گذشته به عنوان هجدهمین كوهنورد ایرانی فاتح اورست شد.
جلال چشمه قصابانی، حمید رضا اولنج ، حسن نجاریان و زنده یاد محمد اوراز نخستین فاتحان قله اورست هستند و «جواد نوروزی» و «مهدی قلی پور» آخرین كوهنوردان موفق ایرانی در صعود به این قله به شمار می روند.
قله اورست با ارتقاع هشت هزار و 848 متر در كوه های هیمالیا در منطقه مرزی نپال و تبت در كشور چین قرار دارد.
این مراسم عصر امروز (یكشنبه) در باشگاه تلاش برگزار می شود.
ورزشی **1828**1597