پرافتخارترین تیم تاریخ، رقیب نهم والیبال ایران

تهران - ایرنا - تیم ملی روسیه پرافتخارترین تیم تاریخ والیبال جهان، نهمین رقیب ایران در لیگ ملت‌های والیبال است.

به گزارش ایرنا، از زمانی كه مسابقات بین المللی والیبال شروع شد، كشورهای شرق اروپا قدرت مطلق و بی رقیب در كسب مدال ها بودند و در این میان، بیشترین سهم به شوروی (سابق) می رسید. سال ها طول كشید تا كشورهای غرب اروپا و قاره آمریكا هم بتوانند در عرصه والیبال خودنمایی كنند.
در 10 دوره ابتدایی مسابقات قهرمانی جهان، شوروی 6 بار به مدال طلا دست یافت و چهار قهرمانی دیگر هم به سایر تیم ها از اروپای شرقی رسید تا اینكه سرانجام در دوره یازدهم، آمریكایی ها صاحب گردن آویز طلا شدند.
این قدرت‌نمایی تا اواخر دهه 1980 میلادی ادامه داشت كه قدرت بلوك كمونیسم در جهان رو به افول گذاشت و به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نیز منتهی شد. پس از فروپاشی شوروی، روسیه میراث دار ابرقدرت پیشین شد اما دهه 1990 آغاز عصر طلایی والیبال ایتالیا و 15 سال ابتدایی هزاره سوم میلادی، دوران درخشان والیبال برزیل بود و بیشتر افتخارات در این سال ها بین این دو تیم تقسیم شد.
اما روسیه هیچگاه میدان را برای تیم های دیگر خالی نكرد. قهرمانی در جام جهانی 2011 و سپس بازگشت فوق العاده در فینال المپیك 2012 لندن، نشان داد غول والیبال روسیه هیچگاه از بین نمی رود. در فینال المپیك لندن، برزیل در ست های اول و دوم خیلی راحت به پیروزی رسید و در ست سوم هم تا آستانه پیروزی پیش رفت اما یك تغییر عجیب در تركیب روسیه، همه چیز را عوض كرد. دیمیتری موزرسكی غول 218 سانتی متری این تیم، از دفاع وسط به پشت خط زن تغییر پست داد و یك تنه كاری كرد كه روس ها پس از سال ها طلای المپیك را تصاحب كنند.
روسیه یك ركورد درخشان هم در مسابقات قاره ای دارد. والیبال اروپا در تمام سال ها، تیم های قدرتمند زیادی داشته كه همگی از مدعیان كسب مدال در رقابت های مختلف جهانی و المپیك بوده اند. با این وجود روسیه در 30 دوره برگزاری مسابقات قهرمانی اروپا، 22 بار به مدال رسیده كه 14 مرتبه آن رنگ زرین داشته است.
موزرسكی بلندقامت ترین بازیكن لیگ ملت های والیبال، شاخص ترین چهره روسیه است. این بازیكن غول پیكر، 2 سال پیش به دلیل مشكلات قلبی از تیم ملی كنار رفت اما پس از پیگیری روند درمان خود به جمع بازیكنان روسیه بازگشته تا این تیم از قدرت شگفت انگیز او استفاده كند.
روسیه با میانگین قامت 200 سانتی متر، بلند قدترین تیم حاضر در این تورنمنت است. میانگین سنی بازیكنان این تیم هم 27 سال است. روسیه با 240 امتیاز در رتبه پنجم رده بندی فدراسیون بین المللی قرار دارد.
سرگی شلیاپنیكوف 57 ساله، پس از المپیك ریو هدایت تیم ملی روسیه را بر عهده گرفت اما در سال نخست، طلای قهرمانی اروپا و پنجمی در لیگ جهانی 2017 تنها دستاوردهای او بود كه برای والیبال پر افتخار روسیه راضی كننده نیست. شلیاپنیكوف در سال 2018 فرصت دارد كه در لیگ ملت ها و مسابقات قهرمانی جهان، توانایی های خود را در راه كسب افتخارات جدید برای روس ها اثبات كند.
افتخارات تیم ملی والیبال روسیه:
المپیك: 4 طلا، 3 نقره و 3 برنز
قهرمانی جهان: 6 طلا، 3 نقره و 3 برنز
جام جهانی: 6 طلا، 2 نقره و 2 برنز
لیگ جهانی: 3 طلا، 5 نقره و 7 برنز
جام قهرمانان بزرگ جهان: 1 نقره
قهرمانی اروپا: 14 طلا، 3 نقره و 5 برنز
بازی های اروپایی: 1 برنز
تیم ملی روسیه از ساعت 18:30 یكشنبه 20 خرداد (به وقت تهران) در سومین بازی هفته سوم لیگ ملت های والیبال، میزبان ایران خواهد بود.
ورزشی ** 2024**1597