۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۱۷
کد خبر: 82920572
۰ نفر
درآمد 31 میلیارد دلاری روسیه از میزبانی جام جهانی

تهران - ایرنا - برگزاری جام جهانی فوتبال كه بدون تردید مهیج ترین مسابقات ورزشی جهان است، می تواند سودی 31 میلیارد دلاری برای اقتصاد روسیه به عنوان كشور میزبان به همراه داشته باشد.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایرنا، در حالی كه براساس آمار اعلام شده از سوی دولت آفریقای جنوبی، این كشور برای میزبانی از جام جهانی 2010 تنها 6 میلیارد دلار درآمد كسب كرد و برزیل نیز در سال 2014 رقمی در همین حدود را بدست آورد اما روسیه 31 میلیارد دلار از میزبانی خود سود حاصل خواهد كرد كه نسبت به دو دوره گذشته جام جهانی، رقم قابل توجهی است.
بیست و یكمین دوره مسابقات جام جهانی فوتبال خرداد ماه سال جاری در كشور روسیه آغاز می شود. در این دوره از رقابت ها 32 تیم از 5 قاره مختلف رو در روی یكدیگر قرار می گیرند تا بزرگترین رویداد فوتبالی دنیا را برابر چشم میلیون ها هوادار مشتاق و بیننده تلویزیونی و اینترنتی به نمایش بگذارند.
یكی از مهم ترین مسائلی كه در برگزاری جام جهانی مورد توجه قرار می گیرد، تاثیر برگزاری این رویداد مهم بر اقتصاد كشور میزبان است. دولت روسیه تخمین زده است كه برگزاری جام جهانی، 31 میلیارد دلار برای اقتصاد این كشور سود به همراه دارد.
هزینه های بالای انجام شده در حوزه ساخت و ساز هتل ها و ورزشگاه های جدید طی 10 سال گذشته باعث شده تا تولید ناخالص داخلی روسیه تحت تاثیر برگزاری این رویداد بزرگ و مهم قرار بگیرد.
دولت مسكو برای برگزاری هر چه باشكوه تر جام جهانی فوتبال، از سال 2010 تاكنون سرمایه گذاری بالایی را در حوزه های مرتبط با گردشگری، ساخت و ساز هتل و ورزشگاه های ورزشی انجام داده است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی درباره هزینه های انجام شده برای برگزاری این دوره از رقابت ها نوشته است كه میزبانی از مسابقات جام جهانی نه تنها سود كلانی از نظر اقتصادی برای روسیه به همراه خواهد داشت بلكه باعث تشویق شهروندان روسی به انجام فعالیت های ورزشی شده و مسكو از پرداخت هزینه های كمتر مرتبط با بیماری شهروندانش نیز منتفع خواهد شد.
«آركادی دوركویچ» معاون نخست وزیر روسیه گفته است میزبانی جام جهانی تاثیر اقتصادی قابل توجهی برای ما خواهد داشت؛ این رویداد نه فقط طی سال های گذشته به تقویت اقتصادی روسیه به ویژه شهرهای میزبان كمك كرده بلكه تاثیرات بلندمدت اقتصادی نیز برای این كشور در پی خواهد داشت.
براساس آمارهای منتشر شده از سوی دولت روسیه، این كشور تاكنون 683 میلیارد روبل (معادل 11 میلیارد دلار) برای برگزاری جام جهانی هزینه كرده كه البته این رقم شامل ساخت برخی از زیرساخت های لازم یا ورزشگاه های تازه تاسیس نمی شود. با این حال، مسكو در ازای این سرمایه گذاری 220 هزار شغل برای شهروندانش ایجاد كرده است.
اگرچه برخی از زیرساخت ها و رزشگاه های ساخته شده برای المپیك زمستانی سوچی 2014، در جام جهانی روسیه نیز مورد استفاده قرار خواهند گرفت. دولت روسیه كه برگزاری المپیك زمستانی را بخشی از پرستیژ ملی خود در سطح بین المللی می دانست، برای این رقابت ها حدود 50 میلیارد دلار هزینه و آن را به پرهزینه ترین المپیك زمستانی تاریخ تبدیل كرد.
دولت روسیه البته در توجیه هزینه بالای این رقابت ها تاكید داشت كه بخش مهمی از این هزینه ها در بهسازی و به روز رسانی راه ها و راه آهن انجام گرفته و حتی اگر سوچی میزبان المپیك و جام جهانی نیز نبود، ناچار به هزینه این مخارج بود.
با اینكه بسیاری از اقتصاددانان منتقد هزینه های بالای انجام شده برای برگزاری المپیك زمستانی سوچی بودند اما این هزینه ها كه بیشتر در امور زیرساختی بود، باعث شد تا این منطقه به یكی از هدف های گردشگری گردشگران دنیا تبدیل شده و درآمد سرشاری را نصیب روسیه كند.
از سوی دیگر در زمان برگزاری رقابت های جام جهانی، پیش بینی می شود كه هزاران هوادار مشتاق از 5 قاره جهان راهی روسیه شوند كه هزینه های حمل و نقل بین المللی، حمل و نقل عمومی، هتل داری و تغذیه آنها به همراه كالاهای روسی كه خریداری خواهند كرد، كمك شایانی را به اقتصاد روسیه خواهد داشت.
ورزشی**9129**1597