حقوق بشر جعلی سعودی دوامی نیاورد

تهران - ایرنا - نیروهای امنیتی سعودی در اولین روز ماه مبارك رمضان، 7 تن از فعالان مدنی مدافع حقوق زنان از جمله سه زن فعال حقوق بشر را دستگیر كردند.

حساب توییتری «معتقلی الرای» ویژه رصد نقض حقوق بشر در عربستان نام فعالان بازداشت شده توسط نیروهای امنیتی سعودی را اعلام كرد.
دكتر «محمد فهد محمد الربیعة»، دكتر «ابراهیم عبدالرحمن المدیمیغ»، «لجین الهذلول الهذلول »، « عزیزة محمد عبدالعزیز الیوسف»، « إیمان فهد محمد النفجان» و «عبدالعزیز محمد المشعل» نام های بازداشت شدگان است و نام نفر هفتم به دلیل آنچه «تكمیل تحقیقات درباره او» خوانده شده، هنوز اعلام نشده است.
سه زن نامبرده، سال ها است كه برای دستیابی زنان عربستانی به حق رانندگی و آزادیهای اجتماعی مبارزه می كنند.
همچنین در توییتی دیگر اعلام شد كه شیخ «محمد المحیسنی» امام جماعت مسجد «الراجحی» مكه و یكی از پسرانش، دستگیر شده اند.
فعالان حقوق بشری عربستان در صفحات توییتر نوشتند كه علت دستگیری این افراد، «تجاوز از مبادی و ارزش های دینی و ملی و ارتباط مشكوك با خارج» ذكر شده است.
این فعالان افزودند: طبق عادت، مسئولان (سعودی) جرم های حقوقی خود را در دستگیری بی دلیل با تهمت زیرپاگذاشتن اصول و مبادی ملی توجیه می كنند. آیا در عربستان، فقدان آزادی اندیشه و بیان، ارزش ملی است.
از سپتامبر گذشته میلادی و پس از قدرت گرفتن «محمد بن سلمان» در مقام ولیعهد عربستان تاكنون، نیروهای امنیتی سعودی موجی از بازداشت هزاران نفر از چهره های دینی، دانشگاهی و فعالان حقوق بشر را به راه انداخته اند كه به گفته مخالفان، به نظر می رسد با هدف جلوگیری از مخالفت های آینده با برنامه های پادشاهی این كشور باشد.
در نوامبر گذشته همچنین تعدادی از شاهزادگان و مسئولان حكومتی فعلی و سابق و نیز چند تن از بازرگانان این كشور با اتهام فساد دستگیر و تعدادی از آنها در قبال پرداخت باج های كلان آزاد شدند.
چند روز پیش، سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام كرد كه عربستان 6 ماه است كه هزاران نفر را بدون محاكمه، زندانی كرده است. این سازمان افزود: 2 هزار و 305 زندانی بیش از 6 ماه همچنان در حال بازجویی هستند و تاكنون حتی در برابر قاضی دادگاه برای محاكمه حاضر نشده اند.
بازداشت فعالان حقوق بشر در عربستان در حالی ادامه دارد كه شاه عربستان مدعی اصلاحات مدنی در این كشور است.
این امر، سوال هایی را درباره پشت پرده اقدام نیروهای امنیتی سعودی در بازداشت فعالان مدنی مطرح كرده است.
گفته می شود در بازداشت های اخیر علاوه بر دستگاه امنیت ملی عربستان موسوم به «جهاز امن الدوله»، دستگاه دیگری با نام «امنیت سایبری» (جهاز الأمن السیبرانی)، مشاركت كرده است، تشكیلاتی كه آن را «سعود القحطانی» مشاور رسانه ای ولیعهد سعودی مدیریت می كند و به طور مشخص، این بار فعالان و زنانی را هدف قرار داده كه سابقه ای در فعالیت برای احقاق حقوق زنان به ویژه حق رانندگی دارند.
این در حالی است كه قرار است آزادی رانندگی به زنان عربستانی در ژوئن (حدود دو هفته دیگر) اجرایی شود.
سازمان دیده بان حقوق بشر گفت: درست در روز اعلام تصمیم عربستان برای اعطای حق رانندگی به زنان این كشور، از دفتر شاه سعودی با فعالان عربستانی تماس گرفتند و به آنها هشدار دادند كه از اظهارنظر رسانه ای در این باره خودداری كنند.
«سارا واتسون» مدیر بخش خاورمیانه ای سازمان دیده بان حقوق بشر به پایگاه «العربی الجدید» گفت: اكنون به نظر می رسد تنها جرم فعالان دستگیر شده این است كه از محمد بن سلمان برای دیدن رانندگی زنان مشتاق ترند و بر او پیشی گرفته اند.
روزنامه «الشرق» قطر اما این دستگیری ها را در ارتباط با عادی سازی روابط عربستان با رژیم صهیونیستی ارزیابی كرده و نوشت: عربستان چهره های حقوق بشری و مخالفان سازش با اسرائیل را دستگیر كرده است.
فعالان عربستانی با ادامه بازداشت ها به تشكیك درباره عمق و جدیت اصلاحات بن سلمان در عربستان پرداخته اند و بسیاری نوشته اند كه بازداشت ها و فقدان برخورداری متهمان از كمترین دسترسی های حقوقی و قانونی، نشان دهنده نمایشی بودن اقدامات بن سلمان و تخلیه مهندسی شده حجم مطالبات مدنی به سود ادامه حاكمیت شاه سعودی است.
صرف نظر از علت موج جدید بازداشت، با توجه به گزارش های جسته گریخته از بازداشت های متعدد در دو روز گذشته در عربستان، به نظر می رسد تعداد بازداشت شدگان بیش از اینها باشد.
خاورم**9241**1651