۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۸:۰۰
کد خبر: 82920379
۰ نفر
معمای آب پایتخت

تهران - روزنامه ابتكار در شماره امروز - یكشنبه - با انتشار گزارشی تحت عنوان «معمای آب پایتخت» به موضوع آلودگی آب شهر تهران و همچنین ورود مجلس برای بررسی این موضوع پرداخته است.

مسئله آلودگی هوا و ترافیك كلان شهر تهران موضوعاتی هستند كه به دلیل تكرار زیاد روزانه، حساسیت شهروندان نسبت به آنها كاهش یافته است ولی مسئله ای مثل آلودگی آب شرب تهران موضوعی است كه هرچند احتمال و شائبه های وجود آن از ده‏ها سال پیش مطرح بوده است ولی به دلیل كمتر دستمالی شدن این موضوع همچنان تازگی دارد و از حساسیت بالایی برخوردار است. هر چند كه مثل آلودگی هوا به چشم نمی آید ولی احتمال وجود آن و صحبت های ضدونقیض مسئولان در تایید و تكذیب وجود آلودگی در آب شرب تهران طی سال های مختلف، به این نگرانی ها دامن می زند. پس در این صورت تنها با دادن آگاهی به مردم و داشتن صداقت است كه می توان تبعات آن را به حداقل رساند.
خبر وجود نیترات در آب شرب تهران و برخی آلودگی های دیگر از جمله الودگی میكروبی خبری است كه از سوی برخی مسئولان گاهی تایید می شود و از سوی مرجعی دیگر و با مصاحبه ای تكذیب می شود و فضایی ناشفاف و عاری از صداقت در جامعه به وجود می آورد كه مردم در قبال مسئله ای به این مهمی تكلیفشان را ندانند. با اظهارنظرهای ضد و نقیض مسئولان دستگاه های اجرایی مربوطه، اعم از وزارت نیرو، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، شهرداری و شركت آب و فاضلاب استان تهران، گاه خبر از سلامت آب تهران داده و برای آن وضعیت سفید به معنای سلامت آب اعلام می كنند اما گاهی نیز آن را آلوده به نیترات دانسته و نسبت به میزان آلودگی موجود در آب مصرفی پایتخت نشینان هشدار می‌دهند.
پیش از این حافظی عضو شورای شهر چهارم با اعلام خبر وجود نیترات در آب شرب تهران، از مردم خواست اگر به سلامت خود اهمیت می دهند آب معدنی استفاده كنند. مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران نیز با تاكید بر آلودگی آب تهران گفته بود «آلودگی آب مساله‌ای است كه برخلاف آلودگی هوا توسط شهروندان رویت نمی‌شود ولی ما متوجه آن می‌شویم و جای نگرانی دارد. امیدواریم شورای شهر از طرح پایش ضربتی صنایع استان تهران حمایت كرده و كمك كند تا این طرح كه برای اولین بار در كل استان تهران درحال اجرا است كه بر اساس آن واحدهای صنعتی در سه بخش پسماند، آلودگی هوا و پساب پایش می‌شوند، ادامه داشته باشد. هر چند كه با توجه به امكانات محدود تهران این كار برایمان سخت بوده است، ولی انتظار داریم اعضای شورای شهر اهمیت این طرح را درك و به وعده‌های داده شده، عمل كنند.» اگر چه وزیر بهداشت، پیش از این به طور كلی وجود نیترات در آب شرب تهران را رد می كرد اما غلامرضا شقاقی، رئیس وقت اداره بهداشت آب و فاضلاب وزارت بهداشت این موضوع را صددرصد تكذیب نكرد و گفت كه شاید در آب شرب تهران نیترات وجود داشته باشد، اما بحث اینجاست كه برای سالم نگه داشتن آب شرب تهران، تلاش می‌شود كه آب ناسالم را رقیق كنیم و به میزان استاندارد و قابل مصرف برای شهروندان برسانیم.
تایید و تكذیب های چند ساله یك خبر!
این مقام مسئول، گفته‌های مسئولان شورای شهر چهارم پایتخت و محیط زیست استان تهران را رد كرده بود و در توضیحی گفت: « این حرف‌ها كه می‌گویند آب شرب تهران سالم نیست، بی‌اساس است و این حرف‌ها را قبول نداریم. ما با رقیق كردن آب ناسالم در آب سالم یا حذف نیترات در آب شرب، اجازه نمی‌دهیم كه آب مصرفی ناسالم در اختیار شهروندان قرار بگیرد.» از طرفی هم عبدالكریم حسین زاده، نایب رئیس فراكسیون محیط زیست مجلس در گفت وگویی با خانه ملت در مورد انتشار چنین اخباری گفته بود: «اگر كمترین ضریب آلودگی هم در آب تهران وجود داشته باشد با توجه به جمعیت چند میلیون نفری واقعا یك فاجعه است و باید نسبت به آن حساس بود. حتی اگر تنها در این مورد گمانه زنی هم وجود داشته باشد باید به چالش كشیده شود تا مردم نسبت به آن آرامش خاطر و اطمینان پیدا كنند.» در این باره فریده اولاد قباد، عضو هیات رئیسه فراكسیون محیط زیست مجلس هم با ابراز نگرانی از این موضوع در گفت وگو با «ابتكار» به مشكلات آب كشور به عنوان یك بحران جدی اشاره كرد و گفت:‌«یكی از بحران هایی كه كشورهای خاورمیانه با آن مواجه هستند و كشور ایران هم به دلیل وجود در این منطقه با چنین مشكل و بحرانی مواجه است، بحران آب است.»
نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: «در مدیریت منابع آب كشور و با توجه به نشستی كه در دانشگاه صنعتی شریف داریم، باید به مدیریت منابع آب توجه ویژه ای شود. خصوصا درباره بهره برداری از آب های سطحی و زیرزمینی و مجوزهایی كه به چاه های عمیق و نیمه عمیق داده شده می شود باید توجه ویژه ای داشته باشیم.»
اولادقباد، بحران و مشكلات آب را یك مسئله ملی دانست و در گفت وگو با «ابتكار» تاكید كرد: «با توجه به اینكه بحران آب یك موضوع ملی است، همه مسئولان و نهادهای ذی ربط باید درباره این موضوع جلسات هفتگی داشته باشند تا چالش های مدیریت منابع آب كشور كاهش یابد.» عضو هیات رئیسه فراكسیون محیط زیست مجلس با بیان اینكه «آب شرب تهران از سدهای پنج‌گانه كرج، لتیان، لار، طالقان و ماملو و همچنین چاه های پراكنده در سطح شهر تامین می شوند، چیزی حدود 60 تا 70 درصد آب شرب تهران از منابع سطحی و چیزی حدود 30 تا 40 درصد هم از منابع زیرزمینی تامین می شوند.» او افزود: «به دلیل واقع شدن سدهای تامین كننده آب شرب تهران در مناطق پرتردد و توریستی و همچنین آلاینده های شهری در برخی مواقع از سال و برخی مكان ها این آب به انواع آلاینده ها آلوده می شود. این آلاینده ها می تواند شامل آلودگی ها و تولیدات سنگین، آلودگی های میكروبی و یون‏های مختلف از جمله نیترات باشند.»
آلودگی آب شرب تهران واقعیت یا توهم؟!
نكته قابل توجه این است كه به علت تكمیل نشدن سیستم و شبكه فاضلاب، عملا پساب و فاضلاب انسانی به آب های زیرزمینی و چاه‌ها نفوذ می كند كه این مسئله زمینه ساز بروز آلودگی های آبی در پایتخت می شود و پرونده وجود آلودگی نیترات را به طور جدی طی سال های مختلف از سوی مسئولان مطرح می كند. در این راستا؛ رحمت الله حافظی عضو شورای شهر چهارم تهران اعلام كرده بود: « به واسطه حفر چاه‌های عمیق در تهران، میزان نیترات موجود در آب‌ها به 60 درصد رسیده است. برای تامین آب شرب پایتخت نیز آب چاه با سد تلفیق شده؛ طوری كه به واسطه همین كار، هم اكنون نیترات موجود در آب تهران به 30 درصد رسیده است، آن هم در حالی كه آب پشت سدها زیر 10 درصد نیترات دارند كه برای مصرف انسانی بسیار مناسب است.» این در حالی است كه طبق استاندارد جهانی بهداشت میزان مجاز نیترات و نیتریت در آب آشامیدنی به ترتیب 50 و 3 میلی‌گرم بر لیتر است و بیشتر از این میزان برای سلامت انسان مضر و سرطان زا است.
اولادقباد در ادامه به متغیرهای تامین آب شرب تهران اشاره كرد و به «ابتكار» گفت: «متغیر بودن منابع تامین كننده آب تهران به میزان بارندگی هر سال در تهران و میزان پر بودن مخازن سطحی مذكور بستگی دارد. آب سطحی در تامین آب شرب تهران می‏تواند متغیر باشد و هر یك از سدهای مذكور یا چاه های زیر زمینی بخشی از تامین آب تهران را بر عهده دارند.» او منابعی كه باعث آلاینده شدن آب شرب تهران می شوند را نزدیكی رودخانه های تامین كننده آب به مناطق پرجمعیت، پرتردد، تفریحی دانست و گفت كه این آلاینده ها درباره منابع سطحی ایجاد آلودگی می كنند. همچنین فاضلاب خانگی و زباله های شهری را از جمله منابع آلاینده ای دانست كه باعث آلودگی آب شرب تهران می شوند. این عضو فراكسیون امید كه عضویت در فراكسیون محیط زیست را نیز بر عهده دارد، در ادامه گفت وگوی خود با «ابتكار» به عوامل دیگر این آلودگی اشاره كرد و افزود: «پسماندهای فعالیت كشاورزی، پسماند فعالیت های كشتارهای سنتی و صنعتی، پسماند پادگان ها و مراكز نظامی، فاضلاب مناطق تفریحی و توریستی، پسمانده های صنعتی و معدنی، آلودگی های ناشی از فرسایش و رسوبات زمین و آلودگی های نفتی و شیمیایی از موارد دیگری است كه عمده منابع آلودگی منابع سطحی را در بر می گیرند.» او همچنین از جمله آلودگی منابع زیرزمینی و چاه ها كه در سطح شهر پراكنده هستند را در این باره تاثیرگذار دانست و گفت: «دفع فاضلاب های خانگی در چاه های جذبی، پسماندهای صنعتی و خدماتی در چاه های جذبی، آبیاری فضاهای سبز، باغ ها ، باغچه ها و نفوذ به آبخوان ها، نفوذ روان آب های حاصل از بارندگی در سطح شهر، ‌شورابه های زباله ها و پسماندها به منابع آب زیرزمینی هم از مواردی هستند كه باعث می شوند آب شرب تهران را به خطربیندازد.» اولادقباد دستگاه‏های ذی ربط را ملزم به رسیدگی های لازم درباره بررسی این موضوع دانست.
البته سهیلا جلودارزاده، نماینده مردم تهران در مجلس هم در رابطه با رسانه ای شدن موضوع آلودگی آب تهران را بی تردید آلوده دانست و گفت: «بنده به عنوان شهروند تهرانی واقعا مطمئن هستم كه آب تهران آلوده است، كمااینكه گاهی از طعم و رنگ آن نیز به خوبی می توان میزان آلودگی را تشخیص داد.» او تاكید كرد: «البته میزان آلودگی در بعضی بخش های شهر كمتر بوده و برای سلامت افراد دارای علامت سفید است، اما در بعضی بخش ها میزان آلودگی بالا بوده و مصرف آن برای سلامتی شهروندان مضر است.»
فرمان رهبری درباره پیشگیری از آلودگی آب شرب تهران
اولاد قباد همچنین در ادامه گفت وگوی خود با بیان اینكه« رسیدگی به پرونده آلودگی آب شرب تهران از سال های قبل آغاز شده است»، به فرمان رهبری در سال 1371 در این باره اشاره كرد و گفت: «پرونده مربوط به آب شرب تهران از سال 68 آغاز شد و رهبری در سال 71 فرمان پیشگیری از آلودگی آب شرب تهران را درباره سدهای تامین كننده آب شرب تهران صادر كردند. بعد از آن هم در سال 1378 شورای عالی امنیت ملی طرح مقابله با آلودگی آب شرب تهران را مصوب و ابلاغ كرد و طی آن در قالب دو برنامه كوتاه و بلند مدت وظایفی در سطوح دستگاه های اجرایی مشخص شد.» او افزود: « در این سطوح دبیر شورای عالی امنیت ملی خطاب به وزرای نیرو، جهادكشاورزی، مسكن و شهرسازی ، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، و حفاظت و محیط زیست دستورات لازم را ابلاغ كرد.»
این نماینده مردم تهران با طرح این پیشنهاد كه شركت آب و فاضلاب تهران رصدی از پایش آب تهران داشته باشد، تصریح كرد: «باید این گزارش تهیه و به مجمع نمایندگان تهران ارائه شود و میزان آلودگی های میكروبی و شیمیایی و ... را مشخص كند. البته در این باره اقداماتی انجام شده است و برحسب مواردی كه مورد بازرسی قرار گرفته است، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهاد و كشاورزی و وزارت بهداشت و درمان جلساتی داشته اند ولی این امر نگاه ویژه ای می طلبد كه سلامت مردم پایتخت و شهروندان تهرانی را مورد توجه قرار دهد.»
تهرام 7243**1625