۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۰۱
کد خبر: 82920139
۰ نفر
عامل انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی دستگیر شد

همدان- ایرنا- رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات همدان گفت: فردی كه با ایجاد مزاحمت در پیام‌ رسان تلگرام برای یكی از آشنایان خود مشكل ایجاد كرده بود شناسایی و دستگیر شد.

سرهنگ فیروز سرخوش‌ نهاد روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: پس از مراجعه و ارائه شكوائیه یكی از شهروندان در خصوص هتك حیثیت وی در شبكه‌ اجتماعی تلگرام، موضوع در دستور كار پلیس فتا استان قرار گرفت.
وی افزود: در تحقیقات اولیه مشخص شد فردی با به دست آوردن تصاویر خانوادگی و خصوصی شاكی و انتشار آن در فضای مجازی باعث هتك حیثیت و آبروریزی وی شده بود.
این مقام انتظامی ادامه داد: به دنبال انجام یكسری كارهای فنی و اطلاعاتی، عامل انتشار مطالب شناسایی و با دستور مقام قضایی دستگیر شد.
رئیس پلیس فتا استان همدان بیان كرد: متهم كه از آشنایان شاكی بوده در تحقیقات مقدماتی منكر مزاحت شد اما پس از مواجهه با دلایل‌، مدارك و مستندات موجود در پرونده‌، به بزه انتسابی اعتراف و در بازجویی صورت گرفته انگیزه خود را انتقام جویی عنوان كرد.
سرهنگ سرخوش‌ نهاد تاكید كرد: رعایت اخلاق در فضای سایبری به خصوص شبكه های اجتماعی یكی از الزامات فعالیت در این شبكه ها است.
وی افزود: شهروندان، قانون جرائم رایانه‌ای را به دقت مطالعه و از پیامدهای استفاده نادرست و نابجا از این فضا و مجازات‌های پیش روی مجرمان اطلاع حاصل كنند.
این مقام مسئول با تاكید بر اینكه نباید عكس‌ ها و اطلاعات خصوصی خود را در اختیار دیگران حتی اقوام و دوستان بگذارید، گفت: انتشار تصاویر خصوصی افراد در شبكه‌های اجتماعی اقدامی اشتباه است چرا كه با انتشار این تصاویر در شبكه‌های اجتماعی دسترسی دیگران به آن راحت شده و از این طریق می‌توانند برای افراد مزاحمت ایجاد كنند.
سرهنگ سرخوش نهاد بیان كرد: تجاوز به حریم شخصی افراد، افشای اسرار آنها در فضای مجازی و انتشار فیلم و عكس های خصوصی دیگر كاربران از نظر قانون گذاران جرم تلقی شده و با خاطیان برابر قانون برخورد می شود.
وی اضافه كرد: شهروندان در صورت مواجهه با موارد مشابه، آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش مركز فوریت‌های سایبری، لینك ثبت گزارشات مردمی یا با مراكز پلیس فتا در میان بگذارند.
به گزارش ایرنا، سال گذشته 372 فقره پروند قضایی مربوط به فضای مجازی در استان همدان تشكیل و 258 مجرم اینترنتی شناسایی و دستگیر شدند كه بیشتر پرونده های تشكیل شده در پلیس فتا مربوط به تهدید، مزاحمت، اخاذی و برداشت غیرمجاز از حساب مردم است.
7526/2087

سرخط اخبار استان‌ها