خروج آمریكا از برجام اقدامی نابخردانه بود

تهران - ایرنا - رییس سازمان انرژی اتمی گفت: اقدام آمریكا در خروج از برجام یك اقدام نابخردانه بوده است و این نشان از بر داشت صحیح مسوولان ارشد نظام است كه واقعا نمی توان به آمریكا اعتماد كرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا «علی اكبر صالحی» پس از دیدار با «میگل آریاس كانیته »كمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران افزود: این حرف اگر آن زمان برای عده ای مسموع نبود برای كل جامعه جهانی دیگر مسموع شده و جا افتاده است كه آمریكا یك كشور قابل اتكا و اعتمادی در تعاملات بین المللی نیست.
وی با اشاره به دیدارهای خود با كمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا طی دو سال اخیرگفت: این چهارمین بار است كه در دوسال اخیر با كمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا كه یكی از عمده ترین مسوولیت ها در این اتحادیه است ملاقات داشتیم.علاوه بر این ظرف این دوسال رفت و آمدهای زیادی بین متخصصین ایرانی و اتحادیه اروپا در حوزه صنعت هسته ای داشتیم و در كنار آن برای كارشناسان ایرانی كارگاه های فنی و آموزشی متعددی را در ایران برقرار كردیم.
معاون رئیس جمهوری با اشاره به همكاریهای هسته ای ایران و اتحادیه اروپا گفت: تاكنون دو كنفرانس در بروكسل و اصفهان برگزار كرده ایم علاوه بر این اتحادیه اروپا تعهداتی را درباره همكاری های هسته ای با ایران پذیرفته است كه یكی از آنها ایجاد مركز ایمنی پیشرفته در ایران است .
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینكه اروپایی ها متعهد شده اند 20 میلیون دلار در این پروژه سرمایه گذاری كنند، اظهار داشت:علاوه براین قرار است در پروژه مهم اروپا درباره گداخت هم مشاركت كنیم و با مركز تحقیقات اروپایی همكاری داشته باشیم. در واقع این فرصت فراهم شده است كه تحت عنوان یورواتم با اروپا همكاری كنیم .
گداخت هسته‌ای،همجوشی هسته‌ای، فوزیون یا فیوژن فرآیندی عكس عمل شكافت هسته‌ای است. در فرایند همجوشی هسته‌ای هسته‌های سبك مانند هیدروژن، دوتریوم و تریتیوم با یكدیگر همجوشی داده شده و هسته‌های سنگین‌تر و مقداری انرژی تولید می‌شود.
برای اینكه همجوشی امكان‌پذیر باشد هسته‌هایی كه در واكنش وارد می‌شوند باید دارای انرژی جنبشی كافی باشند تا بر میدان الكترواستاتیكی پیرامونشان فائق آیند. از این رو دماهای وابسته به واكنش‌های همجوشی فوق‌العاده بالاست.
صالحی همچنین درباره خروج آمریكا از برجام هم گفت:در خصوص تحولات اخیر در ارتباط با برجام و خروج آمریكا از برجام آقای كانیته به عنوان كمیسیونر انرژی كه یكی از عمده ترین مسوولیت ها در اتحادیه اروپا است اقداماتی را كه اتحادیه اروپا درصدد انجام آن است را تشریح كردند.
وی افزود: قرار شد (قانون مربوط به )مسدود سازی كه به قانون سال 1996 اتحادیه اروپا بر می گردد را مجدد احیا كنند كه به طور جد این مساله در حال پیگیری است.
رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد:در خصوص مسائل بانكی و به كارگیری یورو به عنوان تعاملات مالی بیان ایران و اتحادیه اروپا هم پیشنهاداتی شده و گام های اولیه آن برداشته شده است.
صالحی در عین حال گفت: تا زمانی كه این قول ها عملیاتی نشود خیلی نمی توانیم با قوت صحبت كنیم،اما امیدواریم در آینده نزدیك شاهد عملیاتی شدن این قول و قرارها باشیم .
وی در ادامه گفت: ما در این چهل سالی كه از عمر انقلاب می گذرد روی پای خود ایستاده ایم و در مقابل تمامی محدودیت ها مقاومت كردیم و توانستیم به همت این مردم شاهد پیشرفت و اقتدار بیشتر برای جمهوری اسلامی باشیم.
رییس سازمان انرژی اتمی افزود: از این به بعد هم با هر مانعی می توانیم به سهولت روبرو شویم و آن مانع را كنار بگذاریم و یقین بدانید كه آینده برای ما بسیار روشن است چون ما می دانیم اقتدار، جایگاه و ظرفیت ایران به گونه ای است كه ایران را نمی توانند به سهولت تحت فشار قرار دهند.
صالحی با بیان اینكه در ابتدای انقلاب توانستیم به خوبی اهداف انقلاب و منویات رهبران بزرگ انقلاب یعنی امام راحل و رهبر معظم انقلاب را پیش ببریم، تصریح كرد: امروز ایران در وضعیتی است كه قابل مقایسه با اول انقلاب نیست و ملت ایران بدانند كه ما با قوت و قدرت بدون هیچ گونه نگرانی راه پیشرفت را پیش خواهیم گرفت و هیچ مشكل جدی نخواهد بود.
معاون رئیس جمهوری یادآورشد: البته می توانند در این حركت ما گاهی كندی ایجاد كنند ولی هیچ گاه تا به امروز و از این به بعد هم نخواهند توانست ما را متوقف كنند.
رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: شاهد هستیم كه اتحادیه اروپا با توجه به اهمیت این توافقنامه تمام تلاش خود را می كند و در قول این را گفته است، امیدواریم در عمل هم این گونه باشد.
صالحی گفت: تلاش های اتحادیه اروپا نشان می دهد برجام یك توافقنامه بسیار مهم بین المللی است كه هم در جهت منافع ملی ما ،و هم در جهت منافع منطقه و هم در جهت منافع جامعه بین المللی است. شاید با رفتن یك كشور آن هم به خاطر جایگاهی كه دارد یك مقدار مشكل پیش بیاید ولی این گونه نیست كه بتوانند مانع جدی برای ما تلقی شوند.
به گزارش ایرنا «میگل آریاس كانیته» كمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا شب گذشته به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات كشورمان شب گذشته وارد تهران شده است این اولین سفر یك مقام عالیرتبه اروپایی به تهران بعد از خروج آمریكا از برجام است.
**1053*2021**1553